Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конкретний тест

Янукович поки що не домовився про ціну на російський газ
23 вересня, 2006 - 00:00
МИХАЙЛО ФРАДКОВ: ПИТАННЯ ЦІНИ НА ГАЗ ДЛЯ УКРАЇНИ МАЄ ВИРІШУВАТИСЯ КОМПЛЕКСНО / ФОТО РЕЙТЕР

Учорашній візит у Москву прем’єр- міністра України Віктора Януковича став свого роду тестом на конкретність. У Брюсселі український прем’єр більше говорив про абстрактні речі: про інтеграцію в європейські структури й готовність здійснювати реформи. У Москві на переговорах з прем’єр-міністром РФ Михайлом Фрадковим йому довелося вирішувати конкретне питання: за якою ціною купуватиме Україна в Росії газ у четвертому кварталі цього року, а також у наступнi роки. «Ціна $95 за тисячу кубометрів до кінця 2006 року для нас принципова, оскільки на 2006 рік не було передбачене підвищення ціни на газ. Можливо, збільшуватимемо терміни, за якими будемо домовлятися до п’яти років, оскільки для нас важлива стабільність ціни», — сказав журналістам В. Янукович. За його словами, протягом кількох днів буде остаточно вирішено щодо поставок газу до кінця поточного року, а жовтня планується закінчити переговори щодо ціни на 2007 рік.

Незважаючи на проведені Віктором Януковичем переговори з російським президентом і прем’єр-міністром, поки що не зрозуміло, яку ціну платитиме Україна за газ до кінця цього року. Прем’єр-міністр РФ Михайло Фрадков обумовлює можливість збереження до кінця року раніше визначеної ціни на поставки газу певними заходами. Одним із таких заходів, за його словами, є функціонування газотранспортного консорціуму. Потрібно визнати, що фактично на переговорах з Москвою Київ має тільки один аргумент — газотранспортна мережа й газові сховища. І тепер від українського прем’єра, який свого часу вже ставив підпис під документом про створення газотранспортного консорціуму за участю Німеччини, залежить, яким чином цей аргумент буде використаний на користь України.

Зі своєї сторони український прем’єр висловився за гармонізацію цін на газ із тарифами за газовий транзит. «Ціна газу була відірвана від тарифу, нібито це два окремих контракти, які не взаємопов’язані. Це була помилка з боку України в 2006 році. Ми все-таки повинні домовитися й гармонізувати й тарифну, й цінову політику», — цитує слова В. Януковича Інтерфакс.

В. Янукович також повідомив, що Україна забезпечить закачування газу в підземні сховища в необхідних об’ємах для забезпечення безперебійного транзиту газу в Європу. Це друга зустріч прем’єр-міністрів України й Росії. Схоже, вони знаходять спільну мову. «Останнього місяця ми зустрічаємося вже вдруге, це свідчить про те, що інтенсифікувалася робота з підготовки першого засідання міждержкоміссії», — заявив М. Фрадков. За його словами, робота просувається в обстановці, що сприяє знаходженню рішень та влаштовує обидві сторони.

Чи варто чекати на значне поліпшення українсько-російських відносин у світлі останніх заяв українського прем’єра в Брюсселі про неготовності України вступити в НАТО? Чи пом’якшать вони позицію Росії щодо газу? Про це розказують експерти.

КОМЕНТАРI

Сергій КАРАГАНОВ , голова Ради з питань зовнішньої й оборонної політики РФ:

— Усі ми сподіваємося, що пройдемо через усі ці чвари, які продовжувалися останні півтора-два роки, й вийдемо на нормальні конструктивні, спокійні відносини, яких усі в Росії хочуть. Тому що нам уже, чесно кажучи, набридли ваші перипетії. Як партнер ви виглядали донедавна складним і ненадійним. Не тому, що Україна погана, а тому що вона міняє курс приблизно кожного тижня. Зараз, схоже, й у нас є надія, що цей курс вимальовуватиметься. Нікому не загрожуватимуть безперервні зміни, сальто морталє в Києві й зміни в політиці. Не буде над нами висіти трагічна для України й вельми складна для Росії перспектива розширення НАТО на Україну. Що в принципі може створити гігантські проблеми. Не прораховані й одночасно такі, що не прораховуються, насамперед для України, але й для Росії також. І такі, які можуть знищити нашу загалом і в цілому, незважаючи на різноманітні тертя, добросусідську співпрацю. У зв’язку з газом абсолютно нічого не може бути пом’якшено. Ми тільки дали можливість закачати в підземні сховища газ за значно нижчими цінами. У принципі ми не бачимо жодної можливості пом’якшити ціни на газ. Але при цьому ніяких антиукраїнських заходів приймати не будемо. Підвищення неминуче, й це не залежить від того, хто буде у вас прем’єром, хоч Фрадков. Усе одно, ціни будуть такі ж самі. У разі створення газотранспортного консорціуму, Україна більшою мірою братиме участь у розподілі прибутку від нього й усе. Можливість участі України у видобутку газу на російських родовищах розглядатиметься абсолютно по-іншому, якщо нам належатиме більший пакет у транспортуванні газу, коли ми будемо впевнені в її надійності. Якщо загалом розглядати перспективу російсько-українських відносин, то я сподіваюся, що вони поліпшуватимуться. Хоча можу зазначити, що вони особливо й не погіршувалися. Просто вони були нестабільні й ненадійні.

Олександр СУШКО , директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України:

— Я не бачу підстав пом’якшення позиції Росії в газових питаннях. Ціна на газ буде збільшуватися. Думаю, що заяви Януковича про НАТО, це не та річ, яка може спонукати Росію до того, щоб проводити благодійну діяльність стосовно його уряду. Тим більше, що в Брюсселі він заявив, що Україна не вступатиме в митний союз в рамках ЄЕП. А це було б набагато цікавіше росіянам на даному етапі. Безумовно, питання НАТО, з точки зору росіян, це добре. Але це не та річ, за яку вони готові щось платити. Тим більше, подібні заяви очікувались від Януковича. Газовий консорціум для росіян — вчорашній день, особливо на тих умовах, якi уряд Януковича може запропонувати. Для росіян це зовсім не цікаво. Їх цікавить як програма максимум — це власність або значна частка власності. А зараз їх цікавить доступ до внутрішнього ринку газу в Україні. Вони хочуть отримувати прибуток від продажу російського газу крупним клієнтам в Україні. Зараз росіяни хочуть отримати не лише доступ до клієнтів, але й приватизації регіональних компаній, які займаються розподілом енергоресурсів. Що стосується перспектив українсько-російських відносин при уряді Януковича, то вони не будуть стабільні. Відносини будуть більш інтенсивні і повніші за змістом. Буде відбуватися більше контактів, переговорів і обговорюватися більше проектів.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: