Нещодавно «День» отримав статтю з Посольства Росії в Україні. Слідуючи принципу подання різних точок зору — в цьому випадку на війну в Чечні — пропонуємо її до уваги читачів.
Радіовиступ терориста номер один О. бен Ладена, переданий 12 листопада 2002 р. телеканалом «Аль-Джазіра», містить недвозначну відповідь усім тим, хто намагається втиснути чеченську проблему в розряд «національно- визвольної боротьби».
О. бен Ладен висловив своє схвалення і підтримку організаторів і виконавців хвилі терактів, що прокотилася світом, зокрема на о. Балі, в Ємені, Кувейті та Москві. По суті, він не тільки зв’язав у єдиний ланцюг вилазки екстремістів у різних частинах світу, але й підтримав настрій на розгортання підривної діяльності цієї «армії терору».
Як зазначив президент В. Путін, деякі діячі намагаються втлумачити суспільству, що є рiзні обставини, що ніби реабілітують акти тероризму і захоплення заручників. Це шкідлива теза, вона вносить розкол в антитерористичну коаліцію і грає на руку самим терористам. Ці люди, попри очевидні факти зв’язку чеченських терористів з міжнародною мережею терору, надають їм притулок у своїй країні, заохочують діяльність усяких «інформцентрів», газет типу «чечен-прес», «представництв», фондів, конгресів тощо. Роблять все це, щоб досадити Москві, хоч і прикривають різною упаковкою і правозахисними лозунгами, що вважаються нормою в демократичному суспільстві.
У світі, в тому числі в Європі, дедалі більше усвідомлюють прямий зв’язок чеченських терористів з міжнародною мережею терору і сприймають їх як загальну загрозу світовій та європейській спільноті. Про це свідчить інформація з різних європейських столиць.
Так, міністр закордонних справ Франції Д. Де Вільпен визнає наявність терористів у Чечні та необхідність боротьби з ними. За його словами, «немає ані «хороших», ані «поганих» терористів — з ними потрібно боротися, де б вони не були, в тому числі й на території Чечні». Паризька прокуратура, наприклад, веде розслідування стосовно групи молодих французів — вихідців із Північної Африки, які повернулися нещодавно з Чечні, де брали участь у воєнних діях.
Показовим є інтерв’ю генерального секретаря Інтерполу Р. Нобля, опубліковане в паризькій «Фігаро» 8 листопада 2002 р. У ньому, зокрема, констатується наступне:
— захоплення заручників у Москві — це терористичний акт міжнародного значення, що виходить далеко за межі самого чеченського конфлікту; його потрібно розглядати в одному ряду з вибухом на о. Балі в контексті глобалізації терору. Жертвами чеченських бандитів стали не тільки росіяни, але й іноземці, які були з ними того вечора в культурному центрі;
— О. бен Ладен живий і має у своєму активі близько $300 млн. Міжнародний тероризм набув планетарного масштабу. Потенційною метою терористів стали всі демократичні країни. Розгорнені в світі теракти — не випадковість, а частини єдиного плану, причому найстрашніше ще може статися. Підкреслюється, що фронт боротьби з терором стає дедалі протяжнішим, йому протистоять дедалі численні тергрупи, діяльність яких координується.
Останнім часом відмічається більш рішуча позиція США та Великої Британії відносно терористичних аспектів чеченської проблеми. Так, президент США Дж.Буш-молодший і представники його адміністрації звернули увагу на серйозність погроз, що містять радіовиступи О. бен Ладена. У Білому домі вважають, що «вороги Америки і усього цивілізованого світу не здаються». За словами американського президента, «нам протистоїть загальна загроза, яку ми повинні спільно відбивати». Очевидно, що О. бен Ладен має свої інтереси в Чечні, тому він і вихваляє операцію мусульманських екстремістів там. Дж. Буш заявив, що «з ними треба боротися, їх потрібно спіймати, щоб вони постали перед правосуддям».
У Держдепартаменті США визнають, що аудіозаписи виступів О. бен Ладена свідчать про те, що в Чечні орудують міжнародні терористи, і багато місцевих бойовиків також вдаються до терористичних методів. У офіційних коментарях підкреслюється, що «жодні національні спрямування та політичні цілі не виправдовують використання терору». США підкреслюють, що глобальна антитерористична коаліція з участю Росії повинна продовжити боротьбу з терором з неослабною силою.
Генеральний секретар НАТО Дж. Робертсон прямо вказує, що на території Чечні діють міжнародні терористи, і підкреслює право Росії використовувати як політичні, так і військові методи боротьби з тероризмом у Чечні.
У Росії вітають нещодавнє прийняття в Порту Хартії ОБСЄ щодо протидії тероризму і сподіваються, що виконання її положень сприятиме реальним багатостороннім заходам з викорінювання терористичної загрози.
Відомий «посол чеченського тероризму» А. Закаєв оголосив нещодавно в Лондоні, що його бойовики готові здійснити ще страшніші теракти, ніж захоплення заручників у Москві в жовтні ц.р. За його словами, вони можуть атакувати цивільні об’єкти, в тому числі й атомні електростанції. Таким чином, А. Закаєв сам підтвердив, що, по-перше, виступає від імені чеченських бойовиків, а, по-друге, оголосив про підготовлювані нові теракти. Британському правосуддю самому вирiшувати, наскільки подібні підбурливі заяви підпадають під чинні у країні закони і яких запобіжних заходів вони потребують.
Важливо, щоб міжнародне співтовариство залишалося прихильним основоположним принципам, за яких сьогодні діє антитерористична коаліція, і діяло адекватно викликам часу.
Як заявив В. Путін на Брюссельському саміті, Росія готова шукати політичного вирішення чеченської проблеми з усіма прагнучими миру силами в Чечні. Наприклад, важливими індикаторами стану громадської думки в республіці можуть стати запланований на середину грудня 2002 р. з’їзд народів Чечні, референдум щодо конституції республіки, намічений на весну 2003 р., подальші вибори її голови.
«Чеченську проблему, яку ми хоч і розглядаємо в контексті боротьби, що ведеться з міжнародним тероризмом і релігійним екстремізмом, однак вирішимо власними силами» — це слова президента Росії, що він сказав під час нещодавнього візиту в Осло. Терористичну загрозу, що виходить від Чечні, слід розглядати, як вияв глобальної небезпеки міжнародного тероризму, від якої ніхто не застрахований. Попередження О. бен Ладена — зайвий тому доказ.