Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

22 липня, 2006 - 00:00

ОБСЄ не визнає придністровського референдуму

ОБСЄ не визнає результатів референдуму про незалежність Придністров’я, призначеного Верховною радою невизнаної Придністровської республіки на 17 вересня, повідомила постійна місія ОБСЄ в Молдові. Згідно з поширеним у п’ятницю повідомленням місії, діючий голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Бельгії Карел де Гюхт заявив, що «ОБСЄ не підтримує односторонній референдум, який ставить під питання територіальну цілісність Молдови, і не планує спостерігати за його проведенням». «Референдум щодо майбутнього статусу Придністров’я можливий тільки після політичного рішення, узгодження за столом переговорів, і тільки у разi забезпечення необхідних умов для вільного й справедливого волевиявлення», — підкреслив діючий голова ОБСЄ. На його думку, «тенденційний характер питань референдуму та відсутність в Придністров’ї умов для вільних і справедливих виборів, таких як свобода ЗМІ, свобода зборів і політичний плюралізм, зумовлює результати плебісциту». Як повідомлялося, рішення про проведення референдуму про майбутнє Придністров’я ухвалене 31 березня на VI З’їзді депутатів усіх рівнів невизнаної ПМР. Верховна рада вирішила запитати думку народу з двох питань: «Чи підтримуєте ви курс на незалежність ПМР і подальше вільне приєднання до Росії?» і «Чи Вважаєте ви можливою відмову від незалежності ПМР з подальшим входженням до складу РМ? «.

Клінтон заручилася підтримкою зірок

Зірки Голівуда надають фінансову підтримку Хілларі Клінтон під час кампанії з її переобрання до Сенату Конгресу США. У списку тих, хто зробив пожертвування в передвиборний фонд нинішнього сенатора від штату Нью-Йорк, — актори Том Хенкс, Оуен Уїлсон, а також співачка і актриса Дженніфер Лопес. На думку експертів, бюджет кампанії з переобрання Хілларі Клінтон до Сенату на рівні, який міг би забезпечити президентську передвиборну кампанію, — він становить 43 млн. доларів. За період з квітня по червень поточного року Клінтон вдалося зібрати близько 5,7 млн. пожертвувань. Максимально допустима сума пожертвування від приватної особи, згідно із законом, становить 4200 доларів. Саме таку суму перерахував до фонду сенатора Клінтон актор Том Хенкс, лауреат премії «Оскар», який виконав головну роль у скандальному фільмі «Код да Вінчі». Інший відомий голівудський актор Оуен Уїлсон пожертвував на передвиборну кампанію Клінтон 2100 доларів. Актор Кріс Рок, який свого часу багато жартував під час своїх публічних виступів з приводу історії стосунків Білла Клінтона і Моніки Левінськi, також надав Хілларі підтримку в розмірі 2100 доларів. Таку ж суму пожертвував нинішній глава компанії Walt Disney Роберт Ігер. Актор Біллі Крістал перерахував до фонду Клінтон 4 тис. доларів, зірка мюзиклів співачка Беті Мідлер — максимально дозволену законом суму у 4200 доларів. Як повідомляють місцеві ЗМІ, на цей час сенатор Х. Клінтон витратила 21,7 млн. доларів зі свого передвиборного фонду, при цьому вона ще не розпочала рекламну кампанію на телебаченні.

Ірану погрожують санкціями

Три європейські держави поширили проект резолюції ООН, у якому міститься погроза розглянути санкції стосовно Ірану, якщо до поки не встановленої дати в серпні цього року Тегеран не відмовиться від збагачення урану та плутонію. Іран уже отримав пропозиції шести провідних світових держав, які пропонують Тегерану технології й спільні проекти в обмін на відмову від ядерних амбіцій, однак не має наміру відповідати на них до 22 серпня. США та їхні союзники вбачають у діях Ірану спробу виграти час для створення ядерної зброї. У проекті резолюції зазначено, що Іран «має припинити всі роботи, спрямовані на збагачення й регенерацію ядерного палива, включаючи дослідження в цій галузі, й припинити будівництво реактора на важкій воді». За виконанням цієї вимоги, на думку європейців, має стежити МАГАТЕ. У проекті резолюції також говориться, що в разі відмови Ірану виконати умови, Рада Безпеки ООН «висловлює намір» вжити до Тегерана засоби, передбачені статтею 41 Статуту ООН, у якій обумовлені економічні й дипломатичні санкції. Європейський проект виключає застосування воєнної сили.

У Грузії сформують новий уряд

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі доручив учора прем’єр- міністру Зурабу Ногаїделі розпочати процедуру формування нового уряду. Як повідомив на брифінгу глава адміністрації президента Грузії Георгій Арвеладзе, рішення президента продиктоване законодавством країни, за яким у разі зміни в уряді однієї третини її членів весь склад уряду належить сформувати заново. За інформацією Г. Арвеладзе, після представлення президентом міністра захисту довкілля і природних ресурсів Георгія Папуашвілі на посаду голови конституційного суду з 2004 року в уряді змінилася саме третина міністрів. Тим часом, в адміністрації президента Грузії вже розповсюджується список нового складу уряду, в якому сталися лише дві зміни. У кабінеті міністрів вже немає держміністра з врегулювання конфліктів Георгія Хаїндрава. Замість нього призначено заступника міністра закордонних справ Мераба Антадзе. Замість Г. Папуашвілі міністром захисту довкілля і природних ресурсів призначено Давида Ткешелашвілі.

Помер екс-лідер «Червоних кхмерів»

Один з небагатьох ще живих колишніх лідерів «Червоних кхмерів» Та Мок помер у столиці Камбоджі Пномпені. Він перебував на лікуванні в місцевій лікарні. Минулого тижня він впав у кому. Та Мок, який отримав прізвисько «М’ясник 2»,був одним iз кількох високопоставлених членів руху «Червоних кхмерів», що чекають суду за обвинуваченнями в геноциді й злочинах проти людства. «Червоні кхмери» спробували в 1970-х роках побудувати в Камбоджі утопічну сільськогосподарську державу, назвавши її Кампучією. Мільйони людей були насильно відправлені в сільську місцевість, майже 2 мільйони з них загинули.

Перші арешти після вибухів у Мумбаї

Індійська поліція арештувала трьох людей, підозрюваних в організації вибухів на приміських поїздах в індійському місті Мумбаї (колишньому Бомбеї), внаслідок яких загинуло понад 180 людей. Двоє були заарештовані в північному штаті Біхар, а третій підозрюваний — в Мумбаї. За словами офіційних осіб, усі троє є членами забороненої організації «Мусульманський студентський рух Індії». Раніше під час розслідування вибухів в Мумбаї, що прогриміли 11 липня, кілька членів цієї організації були затримані й допитані. «Мусульманський студентський рух Індії» заперечує свою причетність до підготовки та скоєння вибухів. Оглядачі вважають, що поки рано говорити про значущість зроблених арештів. Джерела в поліції повідомляють, що арештовані навряд чи були безпосередніми виконавцями, однак могли надавати допомогу тим, хто здійснював вибухи. Як очікується, арештовані повинні вчора постати перед судом у Мумбаї.

Газета: 
Рубрика: