ЄС створює прикордонні загони швидкого реагування
У Брюсселі оприлюднили план щодо створення прикордонних груп швидкого реагування для боротьби з напливом мігрантів до країн Європейського Союзу. Ці заходи вживають на прохання кількох держав про створення груп експертів, які могли б швидко надавати допомогу в боротьбі проти незаконної імміграції до ЄС. У травні цього року Іспанія попросила ЄС допомогти їй впоратися з напливом мігрантів на Канарські острови, однак досі ніякої допомоги Мадрид від Євросоюзу не отримав. Цього року на островах висадилося вже близько 11 тисяч чоловік. Згідно з джерелами в Брюсселі, не всі держави-члени ЄС, що обіцяли надати для цих цілей кораблі, літаки і персонал, дотримали слова. Знадобилося чимало часу для відпрацювання деталей цієї операції, дорученої новому прикордонному агентству ЄС, яке називається Frontex. Серед заходів, спрямованих на обмеження нелегальної імміграції, — нова система реєстрації в’їзду і виїзду з ЄС тих, хто не є громадянами держав, які входять до нього. Вважають, що це допоможе скоротити використання робочої сили нелегальних іммігрантів.
Блер і Буш звинуватили Сирію та Ліван у підтримці «Хізбалли»
Прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер прямо звинуватив Сирію та Іран у підтримці шиїтського руху «Хізбалла». «У декларації «групи восьми» ми засудили діяльність екстремістських угрупувань і більш ухильно — тих, хто їх підтримує, — заявив він, виступаючи в парламенті. — Більшість членів «вісімки» дотримується менш ухильної позиції — «Хізбаллу» підтримують Іран та Сирія». За його словами, йдеться, зокрема, про поставки шиїтським бойовикам зброї — такої ж, як та, що використовується проти британських військ на півдні Іраку. Прем’єр-міністр зазначив серйозні наслідки для всього світу ліванської кризи, наголосивши, що обстріл бойовиками «Хізбалла» території Ізраїлю й ізраїльські репресії у відповідь «зруйнували наші надії на стабілізацію обстановки в зоні найгострішого на планеті конфлікту». Після повернення із саміту у Санкт-Петербурзі Дж. Буш також звинуватив Сирію у спробі використати кризу на Близькому Сході для зміцнення свого впливу в Лівані. Американський президент вважає, що саме Дамаск стоїть за діями шиїтського воєнізованого угрупування «Хізбалла». «Сирія намагається повернутися до Лівану, я так це бачу, — сказав Буш. — І є підозра, що нестабільність, спровокована діями «Хізбалли», примусить багатьох у Лівані запросити Сирію назад».
Палестинське керівництво не контролює ситуацію
Віце-прем’єр уряду Палестини, міністр освіти Насир Шаїр заявив, що палестинське керівництво не в змозі перешкодити запуску ракет «Касам» по території Ізраїлю. «У секторі Газа і на інших палестинських територіях немає нікого, хто міг би повністю контролювати ситуацію. Такі ракети може запускати маленьке угрупування, не підконтрольне нікому. Наш уряд закликав припинити це. Але маленькі загони не підкоряються ані президенту Махмуду Аббасу, ані нашому уряду, ані великим загонам, нікому. ХАМАС також нічого не може зробити», — сказав Н. Шаїр в інтерв’ю газеті «Время новостей», опублікованому вчора. Він уточнив, що ракети запускає не рух ХАМАС. Н. Шаїр сказав також, що палестинський уряд не може вплинути і на викрадачів ізраїльського капрала Гілада Шаліта. Як відомо, його викрадення спричинило операції ізраїльської армії проти палестинських територій.
У КНДР починається мобілізація
Уряд КНДР розпочав переведення армії на військове положення і мобілізацію цивільного населення, повідомила в середу південнокорейська газета «Чунган ільбо». Високопоставлений співробітник південнокорейських розвідслужб повідомив виданню, що таке розпорядження дано вперше за 13 років. 1993 року аналогічний наказ був пов’язаний також з ускладненням ситуації навколо північнокорейської ядерної програми. Зараз, за даними газети, ці кроки можуть бути пов’язані з резолюцією ООН, яка засуджує нещодавнє проведення КНДР випробувань ракетного озброєння. За даними видання, солдатам наказано не залишати казарм, над військовими об’єктами розтягнуті маскувальні сітки, заборонено вільне переміщення громадян.
Кількість жертв цунамі в Індонезії досягла 525 чоловік
Не менше 525 чоловік загинуло, 273 вважаються таким, що зникли безвісти і близько 700 отримали поранення і травми внаслідок удару хвиль-цунамі, які обрушилися в понеділок на південно-західне узбережжя острова Ява (Індонезія). Такі попередні дані оприлюднили власті цієї країни. Пошукові роботи в постраждалих районах тривають. Більшість жертв — індонезійці, але в середу підтверджена загибель японця і бельгійця. Раніше повідомлялося, що жертвами стихії стали також швед і голландець. Хвилі пошкодили багато готелів на узбережжі, деякі будівлі зруйновано, на сушу викинуто невеликі судна. Близько 40 тис. чоловік залишили місця постійного помешкання.