Спрощено візовий режим із Словенією та Хорватією
10 липня громадяни України зможуть перетинати територію Словенії транзитом без наявності транзитної візи, якщо у них у паспорті буде діюча шенгенська віза або віза країни Євросоюзу. Про це на брифінгу у Києві повідомив керівник прес-служби МЗС України Василь Філіпчук. За його словами, нові правила змінюються відповідно до норм постанови Європейського парламенту про спрощення контролю на зовнішніх кордонах Європейського Союзу. В. Філіпчук також нагадав, що з 23 липня поточного року набирає чинності угода про умови взаємних поїздок громадян між Кабінетом Міністрів України та урядом Хорватії, підписана минулого року. Ця угода передбачає безвізовий режим для власників дипломатичних та службових паспортів, паспортів моряка, членів екіпажів повітряних суден та рятувальних служб. Крім того, угода передбачає збільшення термінів багаторазових віз до п’яти років без стягнення консульського збору для членів сімей осіб, які постійно проживають на території сторін та інших категорій громадян. Для отримання хорватської візи з 23 липня пред’явлення запрошення не обов’язкове, також спрощується процедура оформлення віз громадянам, які в’їжджають на територію Хорватії з туристичною метою. Нова угода скасовує плату за візи для студентів, учнів, учасників міжурядових програм культурного обміну, наукових, культурних та освітніх співробітників, учасників програм обміну між містами-побратимами, учасників міжнародних спортивних змагань.
Воронін не бачить аналогії між Придністров’ям та Косово
Президент Молдови Володимир Воронін вважає, що референдум про незалежність у Придністров’ї не матиме жодних юридичних наслідків. «Від кого просить незалежності Придністров’я — не зрозуміло. Там такий самий народ, такий само національний склад, як і на правому березі Дністра, і ми готові цивілізовано вирішувати придністровську проблему», — заявив В. Воронін на прес-конференції в Кишиневі. Він підкреслив, що ніхто не має наміру визнавати результати референдуму Придністров’я, в тому числі ОБСЄ та інші країни. На думку молдавського лідера, «не можна проводити жодних аналогій між Придністров’ям та Косово». Президент Молдови категорично спростував твердження про економічну блокаду Придністров’я з боку Молдови. Він підкреслив, що зараз 99% підприємств Придністров’я, які здійснюють експортні операції, вже зареєструвалися в Кишиневі і нормально працюють. Президент Молдови висловив задоволення тим, що вдалося навести порядок на кордоні і встановити контроль на молдавсько-українському кордоні, в тому числі на ділянці протяжністю 464 км кордону між Придністров’ям та Україною.
Рада Безпеки ООН не домовилася щодо Північної Кореї
Постійні члени Ради Безпеки ООН не дійшли єдиної думки, як краще реагувати на проведені Північною Кореєю випробування ракет. Голова місії Китаю при ООН Вань Гуанья поширив текст пропонованої заяви, в якій засуджуються випробування, але немає ані слова про санкції, на яких наполягає Японія. США, Франція та Велика Британія відкинули цю пропозицію Китаю і виступили на підтримку пропозиції Японії, що наполягає на санкціях. У пропонованій Японією резолюції Північну Корею названо «загрозою миру та безпеки у всьому світі». Крім того, в тексті згадується розділ сьомий хартії ООН. Резолюції, прийняті в рамках сьомого розділу, обов’язкові до виконання і можуть передбачати введення санкцій, і навіть заходи військового характеру. Китай та Росія вважають, що приймати резолюцію з метою введення санкцій проти Північної Кореї на даному етапі було б безвідповідально і неконструктивно. Як сказав Вань Гуанья, подібні дії «можуть тільки погіршити ситуацію», а Китай побоюється, що це зрештою призведе до військових дій проти Північної Кореї. Китайський дипломат вважає набагато правильнішою реакцією заяву Ради Безпеки, що закликає Пхеньян покласти край розробці балістичних ракет і припинити їх випробування. Російський посланець до ООН Віталій Чуркін підтримав пропозицію Китаю і заявив, що така заява «створює прекрасну базу для того, щоб направити рішучий сигнал Пхеньяну». Однак Вашингтон, Лондон та Париж вважають цю заяву дуже слабким ходом, особливо якщо врахувати, що офіційно вона нікого ні до чого не зобов’язує.
Рамсфельд вірить у перемогу над талібами
Міністр оборони США Дональд Рамсфельд висловив упевненість у тому, що таліби будуть переможені. Про це він заявив на прес-конференції в Кабулі за підсумками переговорів із президентом Афганістану Хамідом Карзаєм. Однією з основних тем на переговорах стала ситуація на півдні країни, де останнім часом активізувалися угруповання талібів. У кількох південних провінціях із середини травня загинули майже 700 осіб. Голова Пентагону закликав Європу виробити «генеральний план» боротьби з виробництвом наркотиків в Афганістані. Останнім часом різко збільшився потік афганського героїну в Європу та країни колишнього Радянського Союзу. Д. Рамсфельд вітав розширення ролі НАТО в забезпеченні порядку й безпеки в Афганістані, але водночас висловив стурбованість тим, що торгівля наркотиками стає значною фінансовою підмогою в діяльності талібів. Міністр оборони США також заявив, що Вашингтон поки що не планує розгортання нових військових баз у країнах Центральної Азії. Зі свого боку президент Афганістану Хамід Карзай заявив, що він виступає за зміцнення армії та поліції, а також збільшення допомоги, яку виділяють владі афганських провінцій. Крім того, він закликав міжнародну спільноту до перегляду ходу «війни з терором».
80 млн. доларів на демократизацію Куби
Президент Сполучених Штатів Джордж Буш затвердив створення фонду в розмірі 80 млн. доларів на розвиток демократії на Кубі. За його словами, фонд допомагатиме кубинському народу в його «переході від репресивного контролю до свободи». Фонд створюється в рамках цілої серії пропозицій, висунених Комісією зі сприяння вільній Кубі, яка займається майбутнім Куби після Фіделя. Проект цих пропозицій, оприлюднений минулого тижня, спричинив критику з боку кубинських чиновників. Президент США у свою чергу заявив, що «прийняв угоду з народом Куби, в якій зазначається, яким чином США сприятимуть народу Куби в його переході від репресивного контролю режиму Кастро до свободи та справжньої демократії». Пакет пропозицій також передбачає посилення вже введених проти комуністичного режиму санкцій і «надання незалежної інформації без цензури для кубинців, які хочуть змін». Відносини між США та Кубою зіпсувалися після того, як Фідель Кастро прийшов до влади в 1959 році. Відтоді вони не підтримували дипломатичних відносин. У серпні кубинському лідеру виповниться 80 років.
Кількість загиблих в авіакатастрофі досягла 125 чоловік
Кількість загиблих у результаті авіакатастрофи в Іркутську досягла 125 осіб. Про це повідомляє Інтерфакс із посиланням на представника Управління інформації МНС Росії. За словами представника, учора в міській клінічній лікарні №3 міста Іркутська помер ще один із пасажирів літака. Таким чином, зазначив він, кількість загиблих у катастрофі літака А-310 в Іркутську досягла 125 осіб. Представник МНС повідомив, що у восьми лікувальних установах Іркутська залишаються 45 осіб, зокрема восьмеро дітей. Із 45 чоловік дев’ятеро перебувають у важкому стані. 12 потерпілих у понеділок ввечері були доставлені в Москву та розміщені в п’яти лікувальних закладах. Троє людей перебувають у НДІ хірургії імені Вишневського, один — у ЦІТО імені Пріорова, один — у НДІ нейрохірургії імені Бурденка, один — у клінічній лікарні № 83, шестеро — в НДІ «швидкої допомоги» імені Скліфосовського. Усього в лікувальних закладах Іркутська і Москви перебувають 57 потерпілих, зазначив представник МНС Росії.