Старт після однорічної перерви
Американський шаттл «Дискавері» стартував із космодрому на мисі Канаверал у штаті Флорида та попрямував до Міжнародної космічної станції, досягнути якої повинен сьогодні. Це перший політ космічного човника з липня 2005 року, коли шматок піни із зовнішнього паливного бака відірвався від «Дискавері» під час запуску та примусив понервувати екіпаж корабля й Центр управління польотами. Старт «Дискавері» з сімома членами екіпажу на борту двічі відкладався через негоду. До американців на борту «Дискавері» приєднався німецький астронавт Томас Райтер. Він став першим представником Євросоюзу, що відправився на Міжнародну космічну станцію в тривале відрядження — на шість місяців. Основне завдання польоту тим часом полягає не в доставці астронавтів на МКС, а у випробуванні систем безпеки, встановлених на шаттлах після краху човника «Колумбія» в лютому 2003 року. Тоді шматок піни, що відвалився від паливного бака, пробив невелику дірку в обшивці лівого крила. При посадці всередину крила потрапило розпечене повітря, крило розплавилося і «Колумбія» розвалилася в повітрі.
«Драконівські» поправки
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав поправки, що посилюють законодавство щодо засобів масової інформації, які викликали критику Заходу та правозахисних організацій. Два роки тому Назарбаєв уже відкинув подібні поправки, які опозиція назвала «драконівськими», а Організація з питань безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) — такими, що не відповідають її стандартам. «Жесту доброї волі» цього року від президента не побачили, попри те, що одним з активних опонентів розробленого урядом документа була старша дочка президента Даріга, яка очолює фракцію в нижній палаті парламенту. Поправки посилюють штрафи, підвищують вартість реєстрації та вводять обов’язкову перереєстрацію при зміні, наприклад, головного редактора видання. Уряд Казахстану стверджує, що зміни «захистять довіру суспільства до преси» та дозволять виявити справжніх власників ЗМІ.
Македонія здає тест на політичну зрілість
У Македонії розпочалися парламентські вибори, які розглядаються як тест на політичну зрілість країни на шляху інтеграції до ЄС і НАТО. Після отримання незалежності в 1991 році це четверті вибори, у яких беруть участь понад 30 партій і блоків. 1,7 мільйона виборців мають зробити вибір із 2700 кандидатів, які змагаються за 120 мандатів у вищому законодавчому органі країни. За даними опитувань, на виборах лідирує опозиційна Всемакедонська революційна організація — Демократична партія македонської національної єдності (ВМРО-ДПМНЄ) на чолі з Ніколою Груєвським. За популярністю вона дещо випереджає правлячу коаліцію, що складається з Соціал-демократичного союзу та Демократичного союзу за інтеграцію. Крім ВМРО-ДПМНЄ, у парламент своїх кандидатів зможуть провести ще 8—10 політичних партій. Спостерігачі прогнозують низьку виборчу активність населення. За їхніми оцінками, в голосуванні візьмуть участь 60—65% виборців. Насамперед це зумовлене втомою македонців від безперервних політичних баталій, а також тим, що багато з них у цей час перебувають у літніх відпустках. Попередні підсумки виборів очікуються сьогодні.
Молдаванам частіше відмовляють у видачі шенгенських віз
Молдова лідирує за кількістю відмов у видачі її громадянам шенгенських віз. Такого висновку дійшли дослідники Фонду «Дружній кордон» (Варшава) у рамках програми дослідження «Моніторинг візової політики країн Європейського Союзу», проведеного в кінці 2005 року в консульствах країн-членів ЄС у Києві, Кишиневі, Мінську та Москві. Його результати були оприлюднені вчора в Кишиневі. Дослідники зазначили, що громадяни Росії мають найбільші шанси на отримання візи, тоді як громадяни Білорусі — найменші. «Суттєві відмінності візової політики у країн Шенгенської угоди та ЄС. Останні набагато рідше відмовляють у видачі віз. Найкращу візову систему мають консульства Фінляндії та Польщі, а найменш зручну — Франції та Литви», — йдеться в результатах дослідження. За даними дослідників, великі черги, довга тривалість процедури, вартість візи — неістотно обтяжують візову процедуру. Вони дійшли висновку, що головна проблема — у взаємодії працівників консульств із громадянами. Згідно з дослідженням, лише один із п’яти анкетованих зміг забрати візу після першого візиту до консульства, в інших випадках заявникам доводилося відвідувати консульство до дев’яти разів.
Із днем народження, містере президенте
Президент Буш відсвяткував День незалежності США, а заодно й «потренувався» в попередньому святкуванні свого 60-річчя. День народження в президента Штатів саме сьогодні, але сам лідер із невідомих причин вирішив відзначити своє особисте свято на два дні раніше. День незалежності президент святкував на армійській базі, де йому вручили величезний торт у вигляді американського прапора. Виступаючи перед солдатами, Джордж Буш знову не назвав строків виведення американських військ з Іраку. Він вважає, що це заохотило б терористів й образило б пам’ять американських солдатів, які полягли в цій країні. Звертаючись до військовослужбовців і членів їхніх сімей, він сказав: «Обіцяю вам, що не допущу, щоб жертва 2,527 тис. американських солдатів, полеглих в Іраку, виявилася марною через виведення військ до того, як вони виконають своє завдання».