Анкара загрожує Парижеві заходами у відповідь на закон про геноцид
Туреччина різко засудила рішення верхньої палати французького парламенту, що підтримала закон, згідно з яким уважається злочином заперечення геноциду вірмен в Османській імперії за часів Першої світової війни. Міністерство закордонних справ Туреччини назвало рішення безвідповідальним і погрозило у відповідь заходами. Як стверджують вірменські історики, у період розпаду Османської імперії (1915—1916 рр.) загинуло 1,5 млн вірмен. Туреччина відкидає звинувачення в геноциді й наполягає, що вірмен було вбито значно менше. Тепер закон буде відправлено на підпис президентові Ніколя Саркозі, який повинен затвердити його до кінця лютого, після чого закон набере чинності. За словами журналістів, у відносинах Франції й Туреччини, що є спільниками по НАТО, виникла загроза серйозного розриву. «Франція відкрила чорну сторінку у своїй історії», — написав в Twitter голова комісії із зовнішньої політики турецького парламенту Волкан Бозкір. Посол Туреччини в Парижі Тахсін Бурджуоглу сказав, що рішення сенату може стати причиною «повного розриву» у відносинах двох країн. Президент Саркозі надіслав лист турецькому прем’єр-міністрові, у якому запевнив, що закон не направлений проти якої-небудь країни, а є визнанням страждань, перенесених у минулому вірменами. Показово, що події на Близькому Сході сприяли зближенню Франції й Туреччини: після розбіжностей під час подій у Лівії обидві країни стали головними прибічниками опозиції в Сирії. Проте вірменське питання є дуже емоційною темою для турків і обов’язково позначиться на співпраці двох країн у сирійському питанні.
Армія Єгипту передала законодавчу владу парламентові
Вища рада збройних сил (ВРЗС), яка керує в Єгипті після відставки президента Хосні Мубарака, делегувала законодавчі повноваження депутатам Народного зібрання (нижньої палати парламенту). На першому засіданні Народного зібрання, що відбулося в понеділок, спікером було обрано одного з лідерів Партії свободи і справедливості — Мухаммеда Саад аль-Кататні. 29 січня в Єгипті повинні стартувати вибори, тепер у верхню палату парламенту — Консультативну раду. Депутати обох палат парламенту сформують конституційну комісію із 100 осіб, яка розроблятиме основний закон країни. Потім проект конституції буде винесено на загальний референдум для схвалення. Заплановано, що в середині червня в Єгипті відбудуться вибори президента країни. Остаточне передання влади у країні від військових до обраного цивільного керівництва повинне відбутися не пізніше 30 червня цього року. Нагадаємо, єгипетські військові після відставки Мубарака, 11 лютого минулого року, скасували чинну конституцію й розпустили обидві палати парламенту, переважна більшість у якому належала Національно-демократичної партії, яка керувала за Мубарака.
Королева Британії знімає стрес, обробляючи клумби
Королева Великобританії та Північної Ірландії Єлизавета II знімає стрес, прополюючи квіткові грядки. Це стверджує її американський біограф журналіст Селлі Бедель Сміт. Коли королеві, яка незабаром святкуватиме 60-ту річницю сходження на престол, треба заспокоїтися, вона усамітнюється в саду, де активно бореться з бур’янами. Селлі Сміт підготувала складену на основі довірчих бесід і ексклюзивних інтерв’ю з представниками найближчого оточення монарха книжку «Королева Єлизавета». «Один із її двоюрідних братів розповів, що коли їй треба заспокоїтися, вона поспішає в сад рвати бур’яни», — стверджує автор видання, публікація якого схвалена Букінгемським палацом. Британського монарха представлено читачеві як оповиту таємничістю історичну постать, якій не є чужим усе людське. У Єлизавети II багато відданих друзів, але через її усамітнений спосіб життя у них склалися специфічні відносини. «Королева цікавиться їхніми сімейними справами, але між ними зведено якусь стіну. Вони, в свою чергу, ніколи не зважилися б розпитувати її про щось інтимне, про особисте життя. Багато чого є відомим тільки їй», — підкреслює Селлі Сміт. Не завжди ідеальними були стосунки Єлизавети II з чоловіком герцогом Единбурзьким Філіппом, але нині монарша пара живе в мирі та злагоді, наголошується в книжці, яка незабаром має з’явитися у продажу й має всі шанси стати бестселером.
Засновник WikiLeaks вестиме телепередачу
Засновник WikiLeaks Джуліан Ассандж вестиме телепередачу про майбутнє міжнародної спільноти. В програмі візьмуть участь ключові політичні фігури, активісти та відомі громадські діячі. «Джуліан Ассандж зіллє разом голоси світової політичної палітри — революціонери, мислителі, представники влади — кожний з них запропонує свій шлях у завтрашній день і свої ідеї створення світлого майбутнього», — сказано в повідомленні інтернет-порталу WikiLeaks. Створення такої телепрограми WikiLeaks пов’язує з нестабільною ситуацією у світі. «У цих телепередачах я розкрию вікно в завтрашній день у розмові з тими, хто його формує. Прямуємо ми до утопії чи антиутопії, як ми можемо вибудувати наші шляхи? Це чудова можливість для обговорення бачення світу моїх гостей у новій телепередачі, яка дасть відповіді на питання ясніше та чіткіше, ніж дотепер», — наголосив Дж. Ассандж. Телепередачі почнуть виходити в ефір із середини березня у 10 щотижневих півгодинних блоках. Кабельні, супутникові та наземні мережі мовлення забезпечать трансляцію, яка охоплюватиме понад 600 млн людей по всій земній кулі. Наступного тижня Верховний суд Великобританії розгляне останню апеляцію Дж. Ассанджа на рішення британської юстиції, яка ухвалила видати його Швеції, де дві молоді жінки звинувачують його у згвалтуванні та в сексуальних домаганнях.