Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

6 квітня, 2006 - 00:00

Генсека ООН буде обрано наприкінці року

Процес виборів нового Генерального секретаря ООН стартує, як очікується, у вересні — жовтні цього року, повідомила служба новин Організації. Постійний представник КНР при ООН Ван Гуань повідомив, що поки в списку можливих наступників нинішнього генсека ООН Кофі Аннана лише три імені, проте найближчим часом він буде розширений. За його словами, Азія й Африка виходять із того, що майбутнім генсеком ООН повинен стати представник Азії. При цьому Ван Гуань додав, що поки рано говорити про конкретні кандидатури. Повноваження К. Аннана закінчуються наприкінці нинішнього року. Згідно з неофіційним принципом ротації посади генсекретаря між регіональними групами, на цю посаду можуть претендувати як представники від країн Азії, так і східноєвропейська група держав. Згідно зі Статутом ООН, генсек є головною адміністративною посадовою особою Організації. Він призначається Генеральною Асамблеєю ООН за рекомендацією Ради Безпеки. Найважчий етап у цьому процесі доводиться на Раду Безпеки, де кандидатуру майбутнього генсека повинні підтримати всі п’ять постійних членів Ради.

Мілошевич помер своєю смертю

Голландська прокуратура, яка розслідує причини смерті колишнього лідера Югославії Слободана Мілошевича, заявила, що його смерть не стала результатом чиїхось зловмисних дій. Раніше результати судової експертизи, яку проводили голландські та сербські патологоанатоми, показали, що Мілошевич помер від інфаркту міокарда. Син Мілошевича Марко заявив, що його батька вбито. Він сказав, що серцевий напад був спровокований ліками, які той не мав жодних підстав приймати. Мілошевич страждав на захворювання серця. Гаазький трибунал зараз веде розслідування відносно якості медичної допомоги, наданої Мілошевичу під час його ув’язнення. Також буде проведено розслідування в зв’язку з обвинуваченнями, що Мілошевич мав доступ до алкоголю й не санкціонованих лікарями ліків. 11 березня Мілошевича виявили мертвим у його камері в ізоляторі Гаазького трибуналу по міжнародних злочинах у колишній Югославії.

Новий ультиматум профспілок

Французькі профспілки зажадали скасувати закон, який вводить у країні контракт першого найма, що спричинив у останні тижні масові протести. Вони заявили, що цей документ повинен бути відкликаний до початку Великодніх парламентських канікул 17 квітня. Така вимога міститься в спільній заяві, підписаній 12 профспілками найманих працівників, студентів і ліцеїстів. На думку профспілок, відкликання закону є неодмінною умовою початку широких консультацій про зайнятість серед молоді, яку запропонував провести президент Франції Жак Ширак. «Якщо не буде прийняте швидке рішення про відкликання контракту першого найма, то ми залишаємо за собою право закликати до нової мобілізації сил, не виключаючи жодних форм дії», — говориться в заяві. Виступи проти цієї пропозиції уряду вилилися в найбільш масові протести у Франції за останні роки.

Ольмерт формує уряд

Сьогодні президент Ізраїлю Моше Кацав офіційно доручить лідеру центристської партії «Кадіма», в. о. прем’єр-міністра Ізраїлю Ехуду Ольмерту сформувати новий уряд країни. Про це говориться в заяві канцелярії глави ізраїльської держави. Новий уряд повинен бути утворений на підставі результатів парламентських виборів 28 березня. «Кадіма» отримала на них більшість депутатських мандатів — 29 із 120. Очікується, що головним партнером «Кадіми» по урядовій коаліції стане соціалістична партія «Авода». Вона має 19 депутатів у своєму розпорядженні, що дозволить їй утворити другу за чисельністю фракцію в Кнессеті — ізраїльському парламенті.

Опозиція Білорусі не здається...

Білоруська опозиція переходить до нової стратегії боротьби з владою. Про це говориться в зверненні лідера опозиції країни Олександра Мілінкевича. «Після виборів ми не відступаємо, а переходимо до облоги режиму — щоденній просвітницькій та інформаційній роботі десятків тисяч волонтерів свободи», — заявив опозиціонер. На думку Олександра Мілінкевича, ядром опору стануть політичні партії та неурядові організації. Крім того, планується створення за межами країни незалежного телебачення й радіо, «яке буде робитися білорусами, говорити про білорусів і мовити на Білорусь». Також планується організація в країні «народних університетів». Білоруська опозиція збирається створити можливість для білорусів навчатися в кращих університетах Європи і стажуватися в кращих європейських організаціях і на підприємствах. О. Мілінкевич заявляє, що «прихильники змін об’єдналися, подолали страх і готові боротися за гідність Білорусі та її народу».

Саддам знову розгнівав суд

На судовому процесі, який поновився в Багдаді над колишнім лідером Іраку Саддамом Хусейном, слухання розпочалися з перехресного допиту й словесної перепалки між суддею й обвинуваченим. Саддам Хусейн відразу перехопив ініціативу й звинуватив у пригніченні сунітів міністерство внутрішніх справ країни, контрольоване, за його словами, шиїтами. «Це вони вбивають тисячі людей на вулицях і катують їх», — заявив колишній іракський лідер. Коли суддя спробував перервати його, він відповів: «Якщо ви боїтеся міністра внутрішніх справ, то він навіть мою собаку не налякає». У відповідь суддя звинуватив Саддама у спробах перетворити судове засідання в політичну трибуну й один раз навіть зажадав прибрати його слова з протоколу засідань. Протягом попередніх шести місяців Саддама і кількох його найближчих соратників судили по обвинуваченнях у вбивстві 148 шиїтів у містечку Дужаїл.

Газета: 
Рубрика: