Польща — за «енергетичне НАТО»
Президент Польщі Лех Качинський пропонує країнам Європейського Союзу створити енергетичний альянс — так зване «енергетичне НАТО», повідомляє «Німецька хвиля». «Енергетичне НАТО означатиме, що країни ЄС погодяться надавати допомогу один одному щодо забезпечення енергоносіями в будь-якій формі», — сказав Л. Качинський. Президент Польщі пропонує побудувати новий трубопровід, який би об’єднував держави Європейського Союзу. Своєю чергою, члени ЄС допомагали б один одному із запасами енергоносіїв.
Правозахисники замовили слово про іракців
В Іраку порушуються права тисяч ув’язнених, до того ж з’являється все більше свідчень того, що іракські сили безпеки піддають ув’язнених тортурам. Про це говориться в доповіді, яку поширила в Лондоні правозахисна організація «Міжнародна амністія». Представники організації зазначають, що зі скандалу навколо в’язниці «Абу-Грейб» не було зроблено висновків. Як стверджується в доповіді організації, понад 14 тисяч осіб зазнали необґрунтованих затримань з боку сил, які слугують міжнародній коаліції на чолі зi США. За даними «Міжнародної амністії», тисячі ув’язнених перебувають за ґратами без пред’явлення їм звинувачень і без суду. У доповіді говориться, що 200 осіб перебувають в ув’язненні вже понад два роки, а 4 тисячі осіб — понад рік. Представники організації говорять, що склали доповідь на підставі бесід з колишніми іракськими ув’язненими.
В Узбекистані судять опозиціонерів
Міський суд Ташкента засудив відомого опозиційного активіста Санджара Умарова до 10 років і 8 місяців в’язниці за звинуваченнями у розкраданнях, уникненню від податків та інших злочинах. Як повідомляє Рейтерс, Умаров не визнав себе винним. Його прихильники називають справу політичною і стверджують, що до підсудного застосовувалися методи психологічного і медикаментозного впливу. До арешту в минулому жовтні Умаров, син відомого в СРСР вченого-фізика, очолював «Сонячну коаліцію», яка заявила про себе закликами до відставки «корумпованого» уряду і реформ, що прозвучали відразу після кровопролитного придушення урядовими військами в травні 2005 року заколоту в Андижані. Ще три людини, що проходили в одній з Умаровим справі, отримали терміни від двох до шести з половиною років. Після кровопролиття в Андижані, що забрало, за офіційними даними, 187 життів, а за даними очевидців — декілька сотень, влада Узбекистану посилила тиск на правозахисників, критично налаштованих журналістів і політиків.
Тегеран не має наміру поступатися
Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад знову заявив, що його країна «не поступиться тискові» щодо своєї діяльності в ядерній галузі. Ця заява прозвучала лише за декілька годин до початку засідання Ради керівників Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) у Відні, на якому розглядалася іранська атомна програма. За словами глави держави, «ядерна технологія є правом Ісламської Республіки, що не обговорюється, і міжнародне співтовариство має це визнати». Президент підкреслив, що «іранський народ уже обрав свій шлях, який вважає правильним, тому тиск ззовні не вплине на цю ухвалу».
У Великiй Британії виявлено частину вкрадених грошей
Британська поліція виявила 11 з 53 украдених мільйонів фунтів стерлінгів iз грошового сховища в Кенті на південному сході Англії. Про це повідомляє Бі-Бі-Сі з посиланням на головного констебля поліції графства Кент Майкла Фуллера. За його словами, 9 мільйонів фунтів було виявлено минулої п’ятниці внаслідок поліцейського рейду на території автомайстерні в районі Веллінг на південному сході Лондона. Тижнем раніше поліцейські виявили білу вантажівку, в якій були гроші на суму 1,3 мільйона фунтів стерлінгів, а також нарукавники, в’язані шоломи-маски і бронежилети. Окрім того, за останню добу поліцейським вдалося виявити «значну суму», уточнив головний констебль. За його словами, в цей час поліція проводить ще ряд обшуків на підставі виданих ордерів. Загальна сума викрадених 22 лютого грошей зі сховища у Великобританії становила 53 мільйони фунтів стерлінгів.
Молдова відкинула звинувачення Придністров’я
Молдова відкинула звинувачення Придністров’я в економічній блокаді, пояснивши новий порядок торговельних відносин з Україною бажанням «легалізувати» придністровський бізнес, повідомляє Рейтерс. Наприкінці минулого тижня митна служба України розпорядилася пропускати через придністровську ділянку кордону лише ті вантажі, які мають митне оформлення Молдови. Влада Придністров’я та МЗС Росії назвали це економічною блокадою і звинуватили Україну в тому, що вона підтримала одну зі сторін у конфлікті. «Росія поквапилася з оцінками або не була правильно поінформована. Ніякої економічної блокади не було, немає і не буде», — сказав учора прем’єр-міністр Молдови Василє Тарлєв. «Економічні агенти Придністров’я хочуть легалізувати свій бізнес і працювати в легальному полі Молдови... Припинити контрабанду через придністровську ділянку молдавсько-українського кордону не хочуть лише кримінальні структури», — сказав прем’єр. Кишинів декілька років переконував Київ не пропускати вантажі з Придністров’я без молдавського митного оформлення. Декілька разів Україна запроваджувала, але потім скасовувала нові правила торгівлі. Наприкінці минулого року до розв’язання проблеми підключився ЄС, направивши на молдавсько-український кордон спеціальну моніторингову місію.
Жінки в ЄС живуть довше за чоловіків
Тривалість життя жіночого населення 25 країн Європейського Союзу приблизно на шість років перевищує аналогічний показник у чоловіків, зазначається в дослідженні, опублікованому в понеділок організацією Євростат у переддень Міжнародного жіночого дня. Загалом, середня тривалість життя в жінок 2004 року досягла в ЄС 81,2 року, а в чоловіків — 75,1 року. Найвищий показник у Швеції — відповідно 82,6 і 78,3. Найбільша різниця за цим показником серед представників обох статей спостерігається в Литві — 77,3 року у жінок проти 66,3 у чоловіків, а найменша — у жителів Мальти (80,7 і 76,7 відповідно). У всіх країнах ЄС представниці слабкої статі в середньому живуть довше за чоловіків. У січні 2006 року безробітними в ЄС вважалися 9,6% жінок і 7,6% чоловіків. Найвищі показники у обох статей відмічено в Польщі — 19,1% жінок і 15,6% чоловіків. Серйозно відрізняється і рівень оплати праці. У середньому, представниці слабкої статі отримують на 15% менше за чоловіків. Найменша різниця, за даними на 2004 рік, спостерігається на Мальті (4%), а найбільша — на Кіпрі (25%).