Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

16 лютого, 2006 - 00:00

Пташиний грип «долетів» до Австрії та Німеччини

Німеччина та Австрія стали новими жертвами пташиного грипу. У двох мертвих лебедів, знайдених на острівці біля балтійського узбережжя Німеччини, виявлено смертельно небезпечний для людини вірус H5N1. За пару годин до оголошення попередніх результатів аналізів Австрія оголосила про виявлення пташиного грипу у мертвих лебедів на своїй території. Пташиний грип напередодні було виявлено і в трьох інших європейських країнах — Італії, Греції та Болгарії. Німецький уряд з наступного тижня має намір заборонити фермерам тримати птицю поза курниками. З самого початку планувалося ввести цю заборону лише з березня, коли перелітні птахи починають повертатися до Німеччини. Австрійці заборонили фермерам з околиць Граца, де було виявлено мертвих лебедів, торгувати птицею та яйцями і випускати домашніх птахів із курників. З початку 2003 року від пташиного грипу в світі померло близько 90 чоловік. Хоч досі немає доказів можливості передачі вірусу від людини до людини, вчені всерйоз побоюються глобальної епідемії.

Ходорковський хоче зайнятися наукою

Екс-голова ЮКОСу Михайло Ходорковський, який відбуває покарання в колонії в Краснокаменську Читинської області, подав заяву на ім'я начальника колонії з проханням дозволити йому займатися науковою діяльністю. «Відповіді на цю заяву поки не надійшло», — повідомила вчора агентству Інтерфакс читинський адвокат Ходорковського Наталія Терехова. За її словами, у Ходорковського, який має дві вищі освіти, підписаний контракт iз журналом «Химия и жизнь» про підготовку статей з наукової тематики. «За логікою, державі вигідно, щоб Ходорковський займався не політикою, а науковою діяльністю», — відзначила Терехова. Вона зазначила, що Ходорковський з самого початку не хотів працювати в пошивному цеху. Адвокат вважає, що, не надаючи Ходорковському можливості займатися науковою або викладацькою діяльністю, адміністрація колонії не дозволяє йому реалізувати конституційне право на вибір роду занять.

Генпрокуратура Казахстану обіцяє розслідувати загибель опозиціонера

Генеральна прокуратура Казахстану не виключає політичної версії вбивства опозиційного політика Алтинбека Сарсенбаєва, заявив учора перший заступник генерального прокурора Казахстану Ільяс Бахтибаєв. Він повідомив, що створена оперативно-слідча група, «в якій задіяні кращі слідчі й інші спецслужби». «Розкриття такої гучної справи — це справа честі для правоохоронних органів нашої країни», — відзначив Бахтибаєв. Одного з лідерів опозиційного руху «За справедливий Казахстан» Алтинбека Сарсенбаєва 13 лютого було знайдено мертвим за три кілометри від Алма-Ати. Розслідування цієї справи взяв під особистий контроль президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, передає РІА «Новости».

У Росії — Рік Ліхачова

Володимир Путін підписав указ «Про святкування 100-річчя від дня народження академіка Д. С. Ліхачова». Про це повідомляє прес-служба Кремля. Згідно з документом, нинішній рік оголошено в Росії Роком гуманітарних наук, культури і освіти — Роком академіка Дмитра Ліхачова. Ліхачов — відомий учений, автор фундаментальних праць, присвячених історії російської літератури (головним чином давньоруській) і російської культури. Автор 500 наукових і близько 600 публіцистичних праць, Дмитро Ліхачов помер у 1999 році.

Альберт Гор розкаже про глобальне потепління

Новий підрозділ кінокомпанії Paramount придбав світові права на документальний фільм про глобальне потепління «Незручна правда» за участю колишнього віце-президента США Альберта Гора. Співпродюсований Девісом Гуггенхеймом фільм був уперше показаний на фестивалі Sundance Film Festival у січні. «Ми дуже горді, що допоможемо Алу Гору продемонструвати стрімкість глобального потепління якомога ширшому загалу», — сказав президент підрозділу Джон Лешер. Фільм вийде на екрани 26 травня. До цього моменту буде також опубліковано однойменну книжку Гора, його другу з 1992 року роботу про глобальне потепління, передає Drudge Report.

Завдання Грузії: викоренити бідність і вступити в НАТО

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі пообіцяв до кінця 2008 року повністю викоренити бідність у країні і сказав, що до 2010 року ВВП на душу населення становитиме 2400 доларів у порівнянні з нинішнім показником на рівні 1421. Представляючи в парламенті щорічну доповідь про ситуації в країні, Саакашвілі назвав економічні успіхи вражаючими, згадавши, зокрема, зростання економіки на 9%, інфляцію нижче 6%, збільшення зовнішньо торгівельного обігу на третину, держбюджету — вчетверо, прибутків від приватизації — вп'ятеро. Прийняття нового податкового кодексу і спрощення системи ліцензування дозволило, на думку Саакашвілі, збільшити число підприємців в країні втроє. Серед економічних проблем глава держави виділив ситуацію в митній сфері, де, за його словами, все ще є корупція. Основними економічними пріоритетами уряду президент Грузії назвав розвиток туризму, підтримку агросектору, розвиток інфраструктури, а також пошук альтернативних джерел поставок енергоносіїв. Говорячи про основні політичні завдання керівництва країни, Саакашвілі знову висловив упевненість у тому, що в 2008 році Грузія може стати членом НАТО.

Британія кидає палити

Британські парламентарії переважною більшістю голосів проголосували за заборону на паління в усіх приміщеннях, де працюють люди, в тому числі в пабах, ресторанах, кав'ярнях та приватних клубах Англії. Заборону на паління вже прийнято, і вона має незабаром набрати чинності в Шотландії та Північній Ірландії. Законодавці в Уельсі вже двічі голосували за подібну заборону. За словами міністра охорони здоров'я Великої Британії Патріши Хьюїтт, заборона, яка має набрати чинності влітку 2007 року, «врятує життя тисячам людей». До її голосу також приєдналися британський прем'єр-міністр Тоні Блер, міністр фінансів Гордон Браун та міністр внутрішніх справ Чарльз Кларк. Однак віце-прем'єр Джон Прескотт, міністр культури Теса Джауелл, міністр оборони Джон Рейд та міністр освіти Рут Келлі виступили проти. «Це рішення вплине на життя майбутніх поколінь і зробить країну набагато здоровішою», — вважає Елспет Лі з організації Cancer Research UK. Однак директор правозахисної організації Forest Саймон Кларк стверджує, що це «непотрібне й неліберальне законодавство, яке позбавляє мільйони людей свободи вибору». «Уряд повинен інформувати людей щодо загрози здоров'ю від паління, але політики не мають права примушувати людей кидати палити, ускладнюючи для них споживання законного продукту», — вважає він. Раніше представники міністерства охорони здоров'я заявляли, що штрафи за куріння в недозволених місцях зростуть більш ніж у десять разів, iз 200 до 2500 фунтів (з 350 до 4350 доларів), передає Бі-Бі-Сі.

Газета: 
Рубрика: