Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

12 січня, 2012 - 00:00

Мітт Ромні переміг на виборах у Нью-Гемпширі

Колишній губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні наблизився до висунення на пост кандидата в президенти США від Республіканської партії, отримавши переконливу перемогу на первинних виборах в штаті Нью-Гемпшир. Після підрахунку більшості бюлетенів Ромні отримав майже 40% голосів, на другому місці — техаський конгресмен Рон Пол (за нього проголосували 23% республіканських виборців), а на третьому — колишній губернатор штату Юта Джон Хантсмен (у нього поки 17% голосів). Виступаючи перед своїми прихильниками через 20 хвилин після закриття дільниць, Ромні подякував усім, хто підтримав його. «Сьогодні історичний день, — заявив кандидат в президенти. — Американці впевнені, що наше майбутнє — світліше і краще, ніж нинішні важкі часи». Він став першим в історії республіканським претендентом на висування кандидатом на посаду глави держави, який не посідає президентський пост, але переміг на перших двох первинних виборах. Нещодавно Ромні виграв вибори в штаті Айова, випередивши всього на 8 голосів колишнього сенатора від Пенсильванії Ріка Санторума. Наступні первинні вибори республіканців відбудуться 21 січня в Південній Кароліні. Про намір продовжувати боротьбу говорять усі шестеро кандидатів-республіканців, що залишилися.

Лідер Шотландії хоче провести референдум про незалежність 2014-го

Шотландський перший міністр Алекс Салмонд заявив, що референдум про незалежність Шотландії від Великобританії має відбутися 2014 року. На думку глави уряду Шотландії, такий термін голосування дозволить шотландцям прийняти «обдумане рішення» про майбутнє країни і її відносини зі Сполученим Королівством. На відміну від Шотландської національної партії на чолі з Салмондом, що виступає за незалежність Шотландії від Лондона, три інші основні партії Британії — консерватори, лейбористи і ліберальні демократи — виступають за негайне проведення референдуму. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон заявив, що невизначеність щодо майбутнього Шотландії шкодить економіці країни. Проте Салмонд вважає, що проведення голосування з питання про незалежність 2014 року дозволить підготувати всі потрібні юридичні процедури для можливого відокремлення Шотландії від Британії. Тим часом британський міністр у справах Шотландії Майкл Мур заявив, що, на думку уряду, закони країни віддають виключне право організації референдуму про незалежність владі в Лондоні.

Ортега втретє став президентом Нікарагуа

Данієль Ортега розпочав третю каденцію на посаді президента Нікарагуа — через два місяці після виборів, якими не задоволені його опоненти. Учасник Сандиністської революції, Ортега був уперше обраний президентом 1985 року, але програв на виборах 1990 року. Знову став на чолі держави 2007-го. Його інавгурація відбулася 10 січня — за два місяці після виборів, на яких він отримав понад 60 відсотків голосів. Його опоненти вважають, що 66-річний Ортега обійшов конституційну заборону на висунення своєї кандидатури вдруге. 2009 року Верховний суд ухвалив, що він може брати участь у виборах 2011 року. На інавгурацію Ортеги прибули лідери декількох латиноамериканських країн, а також президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, який здійснював турне по чотирьох країнах Латинської Америки. Минулого тижня представники США закликали країни Латинської Америки утриматися від пожвавлення зв’язків з Іраном. Прес-секретар Держдепартаменту заявила, що іранський уряд «у відчаї шукає друзів» і «крутиться» в пошуках нових союзників. США побачили в цьому турне Ахмадінежада ознаки відчаю, що охопив іранське керівництво після запровадження жорстких санкцій у зв’язку з ядерною програмою Тегерана.

У Туркменистані дозволили багатопартійність

Депутати туркменського парламенту прийняли закон «Про політичні партії», який покликаний відкрити шлях до створення в країні багатопартійної суспільно-політичної системи. Як повідомляє прес-служба туркменського парламенту, законодавчий акт підготовлено відповідно до Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, до якого країна приєдналася 1996 року, і статті 30 конституції Туркменистану, які передбачають право громадян на створення політичних партій. У повідомленні наголошується, що цей закон «визначає правові основи створення політичних партій, їх права, обов’язки, гарантії їх діяльності, а також регулює відносини політичних партій з державними установами і іншими організаціями». Закон упорядковує суспільні відносини, пов’язані з реалізацією конституційного права громадян на створення політичних партій, з організацією їх роботи і припиненням їх діяльності. У Туркменистані діє одна політична партія — Демократична партія Туркменистану, створена 1991 року. Із часу створення її очолював перший президент країни Сапармурат Ніязов. Після його смерті в кінці 2006 року партію очолив Гурбангули Бердимухамедов, обраний президентом Туркменистану в лютому 2007 року.

В Iрані вбито вченого, що працював над ядерними розробками

Учений Мостафа Ахмадінешан, що став жертвою вибуху в Тегерані, працював у ядерному центрі Натанз, за 70 км на північ від міста Ісфаган. Про це повідомляє інформаційне агентство «Мехр». Дев’ять років тому він закінчив хімічний факультет університету Шаріф і до останнього часу обіймав посаду заступника керівника центру Натанз з комерційних питань. За даними іранських інформагентств, учора вранці в Тегерані спрацював вибуховий пристрій, який було прикріплено до автомобіля вченого. У результаті вибуху він загинув, двох пасажирів, що перебували в автомобілі й отримали поранення, було госпіталізовано. Ахмадінешан став уже не першим іранським ученим, який загинув від рук терористів. 2010 року були вбиті Масуд Алі Мохаммаді і Маджид Шахріярі, що також займалися дослідженнями в царині ядерної фізики. Ще один учений, що отримав у результаті теракту поранення, Ферейдун Аббасі Давані, незабаром після замаху був призначений керівником Організації з атомної енергії ІРІ. Іран звинуватив в організації здійснених акцій США й Ізраїль. Останні відхилили ці звинувачення.

Газета: 
Рубрика: