Конгрес закликав Росію не переслідувати «третій сектор»
Конгрес США звернувся до уряду Росії із закликом відкликати або видозмінити законопроект про неурядові організації (НУО). Раніше не квапитися з прийняттям закону Москву також закликав Європарламент. Конгресмени, зокрема, підкреслюють, що заходи щодо обмеження діяльності неурядових організацій, що є важливою складовою будь-якого цивілізованого суспільства, «несумісні з членством у західному співтоваристві демократій». За словами американських законодавців, НУО повинні мати можливість працювати у «відкритому та автономному» режимі відповідно до загальновизнаної практики, прийнятої на Заході. Це ж стосується й іноземної допомоги, що здійснюється через неурядові організації. Законопроект, який регулює діяльність НУО, буде розглянуто Держдумою у другому читанні 21 грудня.
Буш поступився у суперечці про тортури
Президент США Джордж Буш після багатомісячного опору погодився із поправкою до законопроекту про військові витрати, що забороняє жорстоке поводження з іноземцями, які підозрюються в тероризмі. Виступаючи у Білому домі разом з автором поправки сенатором Джоном Маккейном, Буш заявив, що вона чітко дає зрозуміти всьому світу: уряд дотримується міжнародної конвенції про тортури — як у своїй країні, так і за її межами. Як зазначає Бі-Бі-Сі, остання заява американського лідера свідчить про те, що він піддався тиску з боку Конгресу і представників світової спільноти. До цього Буш виступав за відмову від поправки Маккейна, оскільки вона, як він говорив, обмежить дії американських спецслужб. У Білому домі вважали, що після прийняття поправки слідчі та охоронці можуть зазнати судових переслідувань за можливими позовами заарештованих.
Аргентина поверне борг достроково
Уряд Аргентини заявив про намір найближчим часом повністю погасити свій борг перед Міжнародним валютним фондом у розмірі 10 млрд. доларів. Чотири роки тому Аргентина оголосила дефолт iз зовнішніх боргів у розмірі понад 100 млрд. доларів. У країні вибухнула економічна криза: з неї було вивезено мільйони доларів, а багато представників аргентинського середнього класу були змушені переселитися у трущоби. Десятки тисяч людей залишили Аргентину в пошуках кращого життя. Однак всупереч усім прогнозам на початку цього року Буенос- Айрес зумів домовитися з приватними кредиторами про реструктуризацію величезного боргу розміром понад 100 млрд. доларів. Тепер Аргентина збирається повністю розплатитися з МВФ — це має статися вже до кінця грудня, тобто на три роки раніше встановленого терміну. Кошти для виплат будуть направлені за рахунок зовнішніх резервів країни, і завдяки цьому вона зможе зекономити на відсотках близько мільярда доларів, передає Бі-Бі-Сі. Аргентинська економіка зараз перебуває на підйомі, і, за словами нового міністра економіки Феліси Міселі, обсяги експорту зростають рекордними темпами. Два дні тому про намір повністю розрахуватися з МВФ заявила і Бразилія.
У Туреччині вiдкладено суд над відомим письменником
Учора в Стамбулі було відкладено до лютого гучний судовий процес над відомим турецьким письменником Орханом Памуком (на фото) за його висловлювання щодо проблеми геноциду вірмен та курдського питання. Йому загрожує до трьох років ув’язнення за статтею 301 нового кримінального кодексу Туреччини «образа турецької нації». Приводом для висунення обвинувачення проти Памука стало його інтерв’ю у швейцарській газеті Tages Anzeiger, опубліковане в лютому цього року. «Тридцять тисяч курдів і близько мільйона вірмен були вбиті на цих землях, і ніхто, крім мене, не сміє про це говорити», — заявив письменник. Ці його слова викликали дуже негативну реакцію в турецьких політичних колах, передусім — націоналістичних. Туреччина традиційно відкидає звинувачення у масовому знищенні близько півтора мільйона вірмен у 1915 році. Офіційна Анкара також гостро реагує на критику на свою адресу з боку Заходу з курдського питання. До процесу над Памуком прикута увага Європейського Союзу, куди Туреччина прагне вступити як повноправний член. У Євросоюзі вважають, що проведення суду над письменником є порушенням Європейської конвенції з прав людини. Підтримку Памуку висловила група всесвітньо відомих письменників, у тому числі — лауреати Нобелівської премії Жозе Сарамаго, Габріель Гарсія Маркес та Гюнтер Грасс.
Нелегке завдання для Індонезії
ООН звернулася до Індонезії із проханням дати назви всім її островам, заявив міністр рибальства цієї країни Фредді Нумбері. Як повідомляє національне інформаційне агентство Антара, міністр зазначив, що, за офіційними даними, найбільший архіпелаг світу нараховує на цей час близько 17 тисяч 500 островів, з яких лише 7 тисяч 870 мають назви. Програму офіційного «хрещення» усіх інших планується завершити до 2007 року та проінформувати ООН про нові назви, додав Нумбері. За його словами, це матиме велике значення для запобігання протиріччям через власність на острови, які в минулому не раз розгоралися між Індонезією і її сусідами Малайзією, Сінгапуром та Філіппінами.
Автобус на рейках
У Японії завершуються роботи над автобусом, здатним пересуватися також по залізничних рейках. Як повідомив президент компанії «Залізниці Хоккадо» Акіо Коїке, в цей час проходять випробування, а наступного року «гібрид» автобуса й вагона прийме перших пасажирів. Основною перевагою нового комбінованого виду транспорту є його дешевизна, що особливо важливо для регіонів, де зменшується пасажиропотік. Два з’єднаних вагони-автобуси коштують близько 40 мільйонів ієн (приблизно 400 тисяч доларів), що значно дешевше, ніж прокладати нові залізничні лінії. За словами Коїке, ідея не нова: першими такий комбінований транспортний засіб намагалися створити англійці у 1932 році, а потім інженери японської імператорської армії — у 1940 році. У 1962 році спробу зробили Японські національні залізниці, але безуспішно. «Гібрид, що зараз проходить випробування, переходить з рейок на дорожнє покриття за одну хвилину за допомогою гідравлічної системи. Новинкою вже зацікавилися за кордоном, наприклад, у далекій від Японії Словаччині.
До Хорватії — без віз. Але не для всіх
Безвізовий режим взаємних поїздок громадян України та Хорватії, крім власників дипломатичних і службових паспортів, паспортів моряка, поширюється на членів екіпажів повітряних суден цивільної авіації та рятувальних служб. Відповідну угоду між урядами України та Хорватії про умови взаємних поїздок громадян підписали учора в Києві український і хорватський міністри закордонних справ Борис Тарасюк і Колінда Грабар Китарович, повідомляє прес-служба МЗС. Положення угоди передбачає збереження чинного безвізового режиму поїздок громадян України та Хорватії, які користуються дипломатичними та службовими паспортами, а також паспортами моряка. Порівняно з чинною на сьогодні міжурядовою українсько-хорватською угодою від 1994 року, безвізовий режим додатково поширюється на членів екіпажів повітряних суден цивільної авіації і рятувальних служб. Крім того, угода передбачає збільшення терміну дії багаторазових віз до п’яти років, безплатне оформлення віз кільком категоріям громадян, встановлює чіткі терміни розгляду візових клопотань.