У Придністров’ї пройшли вибори до парламенту
У самопроголошеній Придністровській республіці пройшли парламентські вибори. За 43 депутатських мандати боролися 179 кандидатів. Вибори пройшли у Придністров’ї вже вчетверте, але це навряд чи призведе до серйозних політичних змін. Цей регіон проголосив незалежність від Молдови 15 років тому, але не отримав міжнародного визнання. Після цього на кордоні з Молдовою розмістилися російські миротворці. Офіційний Кишинів та Організація з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) не визнають вибори у Придністров’ї. Очікується, що більшість місць у парламенті отримають прихильники президента самопроголошеної республіки.
Українські моряки повернулися додому
Екіпаж судна Panagia, який було захоплено піратами поблизу берегів Сомалі, учора повернувся до України. Як передає Інтерфакс, 22 моряки прибули літаком iз Туреччини. Екіпаж зустрічав секретар Ради національної безпеки і оборони України Анатолій Кінах. Як повідомлялося, 12 жовтня пірати захопили біля берегів Сомалі судно Panagia з українською командою в складі 22 чоловік. Корабель перебував в сомалійському порту Мерка за 100 кілометрів до південного заходу від столиці країни Могадішо. За визволення екіпажу озброєні загарбники зажадали 700 тис. доларів. У ніч на 27 листопада судно було визволено. Анатолій Кінах заявив, що для визволення українських моряків не виключався і силовий варіант. Він наголосив, що українська штурмова група, сформована з підрозділів Служби безпеки і служби зовнішньої розвідки, готувалася до операції в координації з військово-морськими силами США. Відповідаючи на запитання, чи було сплачено викуп, секретар РНБО сказав, що переговори про викуп вели судовласники і страхова компанія, і згідно з міжнародними неписаними правилами, «деталі таких операцій не розголошуються».
Мілошевич попросився до Москви на медогляд
Колишній президент Югославії Слободан Мілошевич звернувся вчора до суду Гаазького трибуналу з проханням відправити його до Москви для проведення медичного огляду під час новорічної перерви. Про це повідомило сербське агентство «Бета». Мілошевич обіцяв суддям повернутися до Гааги до поновлення судового процесу. Суддя Патрік Робінсон відповів обвинуваченому, що запит про тимчасове звільнення має бути подано в письмовій формі, до нього потрібно прикласти висновок лікаря, а також надати необхідні гарантії. Колишній президент скаржиться на «високий тиск і проблеми зі слухом», тому, вважає він, консиліум лікарів за його вибором, серед яких були б і російські фахівці, має постановити, що йому потрібен відпочинок «мінімум на шість тижнів». Лікарі Гаазького трибуналу підтвердили, що у Мілошевича дійсно є проблеми зі здоров’ям.
Вибух у центрі Афін
За останніми даними, двоє людей було легко поранено вчора внаслідок вибуху на центральній площі в Афінах, повідомила столична поліція. Люди отримали порізи уламками скла, що розлетілися на значну відстань. Поліція розшукує двох підозрюваних, що залишили на місці вибуху мотоцикл, в багажнику якого, як припускає слідство, могла бути бомба. Вибух стався вранці в понеділок біля поштового відділення неподалік від будівлі міністерства економіки і фінансів Греції. Ряду будинків завдано збитків. Незадовго до вибуху невідомі зателефонували до редакції афінської газети «Елефтеротипія» і попередили про напад, що готується. 2 червня поточного року потужний вибух прогримів біля будівлі міністерства праці. Внаслідок теракту ніхто не постраждав.
На виборах президента Чилі лідирує жінка
Згідно з попередніми підсумками, на президентських виборах у Чилі відбудеться другий раунд голосування. Мічель Бачелет, кандидат від лівоцентристської правлячої коаліції, випереджає своїх суперників: після підрахунку більше 80% бюлетенів з’ясувалося, що за неї віддали свої голоси 46% виборців. Проте цього недостатньо для повної перемоги над двома основними суперниками Бачелет, які представляють праві партії — мультимільйонером Себастіаном Пінера, у якого поки 26% голосів, і колишнім мером Сантьяго Хоакіном Лавіном. Якщо Бачелет переможе на виборах, вона стане першою жінкою, яка будь-коли очолювала Чилі. Під час військового перевороту 1973 року Бачелет була заарештована і навіть зазнала катувань. Її батько — генерал ВПС — загинув від тортур при режимі Піночета. Мічель Бачелет є матір’ю-одиначкою: обставина, яка звичайно не сприяє популярності серед чилійців, більшість яких — переконані католики. У минулому Бачелет обіймала пости міністра охорони здоров’я і міністра оборони в коаліційному уряді лівого центру.
Киргизький парламент пікетують журналісти
Учора співробітники телекомпанії «Піраміда» почали пікетування будівлі парламенту Киргизстану. Також організовано збір підписів на підтримку телерадіокомпанії. Президент країни Курманбек Бакієв доручив віце-прем’єру Адахану Мадумарову розібратися з ситуацією навколо найбільшого незалежного телеканалу «Піраміда». Проте журналісти критично поставилися до даного доручення. «Нас насторожує той факт, що віце-прем’єр Мадумаров, що курирує ЗМІ республіки, знаючи про ситуацію з каналом, сам не зробив жодних кроків на нашу підтримку», — сказав один з учасників пікету. Телевізійники збираються продовжувати акцію, поки не буде прийнято справедливе судове рішення, передає РІА «Новости». У ніч з п’ятниці на суботу невідомі намагалися взяти штурмом офіс каналу, тільки втручання депутатів республіканського парламенту і відомих правозахисників запобігло захопленню будівлі. Люди, що відрекомендувалися новими власниками ТРК «Піраміда», оголосили колективу, що мають намір перетворити відомий своєю незалежною позицією канал на розважальний і звільнити частину журналістів.
Узбекистан дозволив Німеччині користуватися базою
Влада Узбекистану дозволила військовим Німеччини продовжувати використовувати базу Термез біля афганського кордону. Укладена угода означає, що Німеччина стає єдиною країною-членом НАТО, якій дозволено мати свої війська в Узбекистані. У листопаді уряд Узбекистану заявив ряду європейських країн про те, що вони мають вивести свої війська з його території. Крім того, їм заборонили користуватися повітряним простором країни. До цього США вже були вимушені залишити базу Карші-Ханабад. З кінця 2001 року, коли почалися військові операції США в Афганістані, Узбекистан грав важливу роль в планах Пентагона. Проте відносини Заходу і Ташкента сильно зіпсувалися після того, як міжнародне співтовариство розкритикувало узбецьку владу за те, як вона діяла під час травневих заворушень у місті Андижані.
До Білорусі не пустили радника польського прем’єра
Білоруські прикордонники відмовилися допустити в країну Міхала Дворчика, радника польського прем’єр-міністра Марцинкевича. Дворчику було заявлено, що він — персона нон-грата. Радник мав намір виступити перед членами Союзу поляків Білорусі — організації, яка представляє 400 тисяч чоловік. У зв’язку з діяльністю цієї організації відносини Мінська і Варшави останнім часом сильно ускладнилися. Президент Лукашенко звинувачує асоціацію в прагненні повалити його режим.