Спроба самогубства польського військового прокурора — вияв протистояння між прокуратурами
Польський військовий прокурор Міколай Пшибил намагався вчинити самогубство у перерві прес-конференції 9 січня, під час якої він заявив про маніпуляції журналістами в ході слідства, пов’язаного зі Смоленською авіакатастрофою. Як повідомляють польські медіа, заступник голови Познанської військової прокуратури Пшибил назвав безпідставними звинувачення слідчих прокуратури, в якій він працював, у неправомірному намаганні отримати білінги журналістів, котрі писали про розслідування причин Смоленської авіакатастрофи. Присутні на прес-конференції кажуть, що полковник відкидав заяви ЗМІ про підслуховування розмов журналістів. «Після дуже емоційної прес-конференції прокурор попросив ЗМІ про перерву. Коли залишився в приміщенні сам, почувся постріл. Журналісти, які ввійшли в кімнату, побачили йoго на підлозі в калюжі крові», — повідомляє TVN24. Пшибил живий. Його стан стабільний, загрози життю немає, повідомляють польські медіа, посилаючись на лікарню в Познані, куди перевезли полковника. Президент Польщі Броніслав Коморовський доручив силам безпеки контролювати ситуацію у зв’язку зі спробою самогубства полковника військової прокуратури. «День» попросив публіциста Rzeczpospolita Пьотра КОСЦІНЬСЬКОГО прокоментувати ситуацію довкола самогубства військового прокурора.
— Цей випадок свідчить про існування протистояння між військовою та генеральною прокуратурою, генеральним прокурором Анджеєм Шереметом і головним військовим прокурором генералом Кшиштофом Парульським. Останній є заступником генерального прокурора. Як відомо матеріалів з польської преси, військовий прокурор Міколай Пшибил писав телефонним компаніям, щоб вони передали йому інформацію не лише про те, які журналісти телефонували, але й СМС, які вони передавали. І на цій прес-конференції полковник заявив, що він все робив правильно, згідно з законами. Тим часом генеральний прокурор Анджей Шеремет офіційно заявив, що це було не так і не відповідало законам. Проти цього виступив генерал Парульський. Зараз генеральний прокурор готує новий закон про прокуратуру. Він і низка політиків уважають, що Польщі не потрібна військова прокуратура, яка налічує 167 прокурорів і заявляє, що в неї багато роботи, тим часом як на кожного з 6,5 тис. цивільних прокурорів припадає 183 справи на рік, а на одного військового прокурора — лише 15. Ця спроба самогубства військового прокурора зовсім не стосується розслідування Смоленської катастрофи. Скоріше за все, військова прокуратура буде розформована без шкоди для армії, повідомляє Микола СІРУК, «День».
У США стартує сезон праймериз передвиборчої кампанії-2012
Перші проміжні вибори (primaries) у президентській передвиборчій кампанії 2012 року в США відбулися вчора в штаті Нью-Гемпшир. Праймериз у Нью-Гемпширі традиційно відкривають президентську гонку в США, й підсумки проміжних виборів у цьому штаті вважаються дуже важливим виміром передвиборного рейтингу кандидатів. Наступними етапами гонки стануть проміжні вибори в Південній Кароліні (21 січня) та Флориді (31 січня), 7 лютого голосування відбудуться в Міннесоті, 28 лютого — в Арізоні й, можливо, в Мічигані. Закінчиться перший етап передвиборної гонки «супервівторком» 6 березня, на який заплановано праймериз уже в 10 штатах. Сезон проміжних виборів дозволяє партіям визначити лідерів гонки на попередньому етапі, після чого восени 2012 року на передвиборчих з’їздах партій ці лідери будуть висунуті вже як офіційні кандидати в президенти США, щоб розпочати остаточне змагання за Білий дім. Як очікується, від Республіканської партії в праймериз братимуть участь 33 кандидати, з них лише семеро відомі більшій частині виборців. За законом штату, будь-який житель штату може взяти участь у праймериз, сплативши внесок у 1 тис. доларів на рахунок міністерства фінансів Нью-Гемпшира. Для того, щоб прізвище кандидата потрапило до бюлетеня, схвалення партії не потрібне, чим і користуються активісти-одинаки, так звані протестні кандидати, й ексцентричні регіональні політики. Фактично головна боротьба розгорнеться між тими кандидатами, які брали участь у попередньому передвиборчому заході — зборах виборців у Айові 3 січня. Тоді до трійки лідерів увійшли колишній губернатор штату Массачусетс помірний консерватор Міт Ромні з 24,55% голосів за підсумками опитування виборців, екс-сенатор від штату Пенсільванія консерватор Рік Санторум з 24,54% і конгресмен (від Техасу) з лібертаріанською програмою Рон Пол з 21,45%. Проведене 7 січня опитування понад 8 тисяч виборців-республіканців у Нью-Гемпширі свідчить, що 26% опитаних мають намір проголосувати за Ромні. Близько 16% заявили, що проголосують за Пола, 15% збираються віддати голос Санторуму. Хантсмана готові підтримати 14%, стільки ж опитаних симпатизують Гінгрічу.
Ердоган: «Сирія — на порозі громадянської війни»
Туреччина висловлює свої побоювання з приводу ситуації в сусідній Сирії. Приймаючи в Стамбулі делегацію сирійської опозиції, прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган закликав використовувати для боротьби з режимом Асада лише мирні методи. А самого сирійського президента Ердоган закликав піти у відставку. «Ситуація в Сирії незабаром переросте в міжконфесійну, міжетнічну війну. Цьому слід запобігти за будь-яку ціну, — сказав турецький прем’єр. — Анкара візьме на себе провідну роль, тому що громадянська війна в цій країні спричинить серйозні проблеми й у Туреччині. Нинішня ситуація являє загрозу й для нашої країни». Дедалі нові любительські відеокадри надходять із Сирії. Одна зі зйомок покликана свідчити про те, як було відкрито вогонь по групі маніфестантів, які намагалися наблизитися до автомобіля спостерігачів Ліги арабських держав. Проте достовірність цього запису поки не підтверджено.
Iран почав збагачувати уран у підземному комплексі Фордо
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що Іран почав збагачення урану в добре укріпленому підземному комплексі Фордо на півночі Ірану. Агентство підтверджує, що Іран розпочав роботи зі збагачення урану до 20%, заявила прес-секретар МАГАТЕ Гілл Тюдор. Іран стверджує, що збагачений уран потрібен для отримання ізотопів, необхідних для лікування онкологічних захворювань. Проте деякі західні аналітики вважають, що збагачений на 20% уран може стати першим кроком на шляху до отримання військового урану. У Вашингтоні прес-секретар держдепартаменту Вікторія Нуланд заявила, що подібний рівень збагачення є подальшою ескалацією конфлікту з боку іранців, які продовжують порушувати встановлені раніше домовленості. Комплекс міститься в підземному бункері, добре укріплений і охороняється силами армії. У понеділок духовний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї заявив, що Іран не піде на поводі у Заходу. «Наша держава побудована на принципах Ісламу. Вона точно знає, що робить, і рухатиметься в потрібному напрямку стільки, скільки буде треба», — сказав Хаменеї в телезверненні до народу. Глава Пентагону Леон Панетта в неділю попередив, що таким кроком Іран перейде всі кордони дозволеного, й США будуть змушені вжити всіх необхідних заходів для відкриття протоки.