Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 листопада, 2005 - 00:00

Литовський оптимізм

Учора в Києві Президент України Віктор Ющенко та міністр закордонних справ Литви Антанас Вальоніс обговорили питання розвитку двосторонніх відносин, зокрема взаємодії в реалізації євроінтеграційної політики України. В. Ющенко заявив, що Україна та Литва можуть пишатися наявним на сьогодні рівнем двосторонніх взаємовідносин. Президент також зазначив, що високо цінує роль, яку Литва та її лідер Валдас Адамкус зіграли під час помаранчевої революції. Спілкуючись із журналістами, Антанас Вальоніс заявив, що, «якщо Україна успішно виконуватиме План дій із ЄС, то вже в лютому наступного року просунеться вперед на шляху євроінтеграції». Міністр наголосив, що Литва, по-перше, готова поділитися своїм досвідом на шляху вступу до ЄС, по-друге, допомагати Україні в Євросоюзі в рамках роботи як двосторонньої комісії, так і інших окремих органів, і, по-третє, організовувати та підтримувати діалог України з «її друзями на шляху євроінтеграції». За словами міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка, найближчим часом Вільнюс відвідає прем’єр-міністр Юрій Єхануров.

Європейські держави «розміновують» Новобогданівку

Європейські держави допомагатимуть Україні ліквідувати боєприпаси, що залишилися на військових складах у Новобогданівці (Запорізька область). Питання реалізації першої фази утилізаційних робіт обговорювали на зустрічі представників Словенії, Чехії, Люксембурга та Центру запобігання конфліктам ОБСЄ, повідомляє українська служба «Німецької хвилі». Роботи повинні розпочатися в січні 2006 року і триватимуть шість місяців. На цьому етапі планують повністю завершити ліквідацію наслідків вибухів на складах у Новобогданівці, оцінити масштаби подальших робіт, провести інвентаризацію боєприпасів, які досі залишаються на складах. Український уряд виділив на це трохи більше двох млн. грн., однак потрібно вдвічі більше. Решту суми обіцяють надати європейські країни. Зараз розглядається можливість приєднання до подальших робіт iз утилізації боєприпасів Німеччини, Фінляндії та Швеції. Ліквідації підлягають близько 60 тис. реактивних снарядів. За словами фахівців, на це може знадобитися від двох до чотирьох років.

У Парижі вшанували пам’ять жертв Голодомору

У неділю в Парижі в рамках відзначення 72 річниці українського Голодомору 1932—1933 років пройшов ряд заходів із вшанування пам’яті мільйонів загиблих. Церемонія розпочалась жалобною ходою від церкви Св. Володимира до собору Паризької Богоматері, де традиційно вже третій рік відбувається відповідна траурна служба. Службу проводив єпископ Михайло Гринчишин — глава української греко-католицької церкви у Франції та Західній Європі. У богослужінні також взяли участь священнослужителі Української автокефальної церкви та собору Паризької Богоматері на чолі з єпископом П’єром д’Орнеласом, який у своїй проповіді закликав вшанувати пам’ять загиблих та наголосив на винятковій важливості правдивої інформації та відвертості у висвітлюванні такого роду подій. Службу відвідала дружина Президента України Катерина Ющенко, а також близько двох тисяч осіб, серед яких представники політичних кіл, дипломатичного корпусу та громадськості.

У Німеччині намагалися отруїти озеро

У Німеччині невідомі спробували отруїти Констанцьке озеро, воду якого використовують водопровідні системи декількох населених пунктів країни. Співробітники одного з відділень німецької поліції виявили в озері кілька відкритих посудин із пестицидами. Зараз їх уже витягли з води, і, за повідомленнями влади, вода в озері не становить небезпеки для життя. У поліції також повідомили, що зловмисники заздалегідь оповістили про свій намір отруїти воду — 18 жовтня вони спрямували владі відповідного листа, після чого було посилено контроль за станом води та поінформовано місцеві правоохоронні органи. Про особистості та мотиви дій імовірних злочинців поліція в інтересах слідства поки що не повідомляє.

Червоний кристал

У міжнародної організації Червоний Хрест і Червоний Півмісяць найближчим часом з’явиться додаткова емблема — червоний кристал. У московському представництві Міжнародного комітету Червоного Хреста Інтерфаксу повідомили, що Комітет підтримав рішення уряду Швейцарії про скликання 5—6 грудня дипломатичної конференції, на якій планується ухвалити рішення про введення додаткової емблеми нарівні з емблемами червоного хреста та червоного півмісяця. «Ця емблема була вибрана у зв’язку з тим, що вона не несе в собі жодного політичного, релігійного, культурного чи іншого значення. Вона матиме такий самий юридичний статус, як і наявні емблеми червоного хреста та червоного півмісяця», — сказав представник організації.

Адвокати Саддама бояться помсти

Близько 1100 адвокатів відмовилися захищати в суді колишнього іракського диктатора Саддама Хусейна. У поширеній у Йорданії спільній заяві команди захисників екс-президента Іраку зазначається, що причиною відмови від участі в судовому процесі стали побоювання адвокатів за власне життя. Так, 8 листопада в Багдаді було вбито адвоката одного зі спільників Саддама Хусейна — Адель аль-Зубейди. Він представляв у суді інтереси колишнього віце-президента Іраку Таху Яссина Рамадана. Ще раніше, 20 жовтня, викрали й убили адвоката Садун аль-Джанаби, який захищав на трибуналі колишнього главу Революційного суду Іраку Авада Хамада аль-Бандара. Як заявив голова трибуналу над Саддамом Хусейном Раїд Джухи, відмови адвокатів не порушать роботи суду. За словами Джухи, зрештою суд має право призначити Хусейну і його спільникам нових захисників. Однак це може суттєво затягнути процес, оскільки новим адвокатам знадобиться багато часу на вивчення справи.

Буш вирушив за три моря

Президент США Джордж Буш учора відправився у восьмиденне турне країнами Азії, під час якого відвідає Японію, Південну Корею, Китай та Монголію. Завтра в давній японській столиці Кіото він побуває на культурному заході в «Золотому храмі», зустрінеться з прем’єр-міністром Японії Дзюнітіро Коїдзумі, а також виступить iз промовою, в якій викладе точку зору США на майбутній розвиток Азії.

У Казахстані вбито відомого опозиціонера

Одного з відкритих критиків президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва Заманбека Нуркаділова в суботу було знайдено мертвим у своєму будинку в Алмати. Поруч із тілом було знайдено револьвер, що йому належав. Правоохоронні органи не зв’язують загибель Нуркаділова з його заявами про корупцію у владних структурах. Слідчі твердять, що «жоден із елементів комплексної охорони будинку Нуркаділова не було порушено», а аналіз записів 16 відеокамер показав, що в суботу ніхто зі сторонніх не входив на територію садиби. Однак адвокат родини загиблого повідомив журналістам, що на тілі Нуркаділова було три наскрізних вогнепальних поранення — два в груди й одне в голову. За словами його адвоката, «дуже складно вважати, що сталося самогубство». Заманбек Нуркаділов у минулому посідав посаду міністра з надзвичайних ситуацій і був ключовим союзником президента Нурсултана Назарбаєва. Однак у березні минулого року позбувся посади після того, як звинуватив Назарбаєва в авторитаризмі й закликав його піти у відставку. В останні місяці Нуркаділов входив до ради опозиційного руху «За справедливий Казахстан». Нурсултан Назарбаєв висловив співчуття родині загиблого й наказав провести ретельне розслідування причин його смерті.

Газета: 
Рубрика: