Російські сенатори в закритому режимі обговорили СНД
Спікер Ради Федерації Сергій Миронов вважає, що у стосунках Росії з країнами СНД настав новий період. «Час, коли наші партнери по СНД дивилися на Росію зверхньо, минув, і сьогодні починається новий якісний період у наших відносинах», — сказав журналістам після закінчення Ради палати її голова С. Миронов. Він повідомив, що вчора в рамках «урядової години» сенатори заслухали інформацію про заходи щодо реалізації основних напрямків зовнішньої політики РФ щодо держав- учасниць СНД і з доповіддю виступив міністр закордонних справ Сергій Лавров. «Ми проведемо обговорення в закритому режимі, але в цьому немає нічого таємного, просто закритий режим зумовлено тим, щоб у сенаторів і міністра була можливість вільної форми спілкування з найбільш актуальних проблем, що стосуються російської політики на просторах СНД і перспектив розвитку наших взаємовідносин», — розповів журналістам С. Миронов. «Відносини з країнами СНД є пріоритетним напрямком для Росії, оскільки це найближчі наші сусіди. Мова в ході обговорення питання не піде про якусь реформу у стосунках із країнами Співдружності», — зазначив С. Миронов.
Горбачов — за поховання Леніна
Учора до дискусії, що знову спалахнула навколо поховання тіла Леніна, приєднався екс-президент СРСР Михайло Горбачов. Він підтримав пропозицію поховати Леніна, але закликав не приймати поспішних рішень. «Враховуючи заповіт самого Леніна й побажання його сім’ї, за всіма нормами людської моралі ми повинні у відповідний час поховати тіло», — переконаний Горбачов. Однак він вважає, що поки цей час іще не прийшов. На думку Горбачова, проблема повинна бути вирішена на підставі суспільної згоди. Напередодні губернатор Ульяновської області Сергій Морозов запропонував поховати тіло Леніна в рідній землі Ульяновської області. Новий сплеск інтересу до проблеми викликало нещодавнє перепоховання праху генерала Білої армії Антона Денікіна й філософа Івана Іл’їна, який вважається ідеологом білого руху. Проте лідер КПРФ Геннадій Зюганов погрожував масовими акціями протесту в разі прийняття рішення про поховання Леніна.
У Гаазі почався «Вуковарський процес»
Троє колишніх офіцерів югославської армії постали вчора перед Трибуналом ООН з військових злочинів. Гаазький трибунал звинувачує Веселіна Сливанчаніна, Мілана Мрксича й Мирослава Радича в тому, що в 1991 році вони дозволили сербським ополченцям убити понад 250 пацієнтів і біженців, які ховалися в лікарні хорватського міста Вуковар. Самі вони заперечують свою участь у вбивствах, тортурах і незаконному переслідуванні. На початку хорватської війни сотні біженців зібралися у вуковарському госпіталі, де були присутні іноземні спостерігачі, в надії на евакуацію в безпечні місця. Проте потім, як стверджують прокурори, югославська армія передала сербським повстанцям 400 хорватів і представників інших несербських народів. Офіцери Сліванчанін, Мрксич і Радич, говорять прокурори, не могли не знати про те, що повинно було трапитися з цими людьми. Обвинувачені ховалися понад сім років, однак у 2002—2003 роках їх було арештовано та передано Міжнародному трибуналу ООН із військових злочинів у колишній Югославії.
Райс: США обійдуться без додаткових баз
Державний секретар США Кондолізза Райс розпочала вчора своє турне країнами Центральної Азії із поїздки до Киргизстану. У розважальній програмі візиту — зустріч із киргизьким соколиним мисливцем (на фото). У політичній програмі — подальший демократичний розвиток країни. Пані Райс учора наголосила, що США не потребують нових військових баз для боротьби з тероризмом. Вона також зазначила, що американські війська, дислоковані в країнах колишнього СРСР, допомагають охороняти молоді демократії. Нагадаємо, що Бішкек продовжив строк перебування бази США на своїй території. Водночас Узбекистан відмовив у цьому Вашингтону. По дорозі до Бішкека Райс розповіла журналістам, що США можуть обійтися без узбецької бази і не шукатимуть додаткового місця для своїх вояків у регіоні, повідомляє Ассошіейтед Пресс. Кілька місяців тому Шанхайська організація зі співробітництва, в якій домінують Росія і Китай, звернулися до США із проханням вивести свої бази з Киргизстану й Узбекистану. У Киргизстані досі перебуває також російська база.
Перемога Коїдзумі
Палата представників японського парламенту вчора схвалила серію законопроектів про приватизацію пошти. Ця міра є основою економічної стратегії прем’єр-міністра Японії Дзюн’їтіро Коїдзумі. Раніше відмова схвалити цю реформу стала мотивом для розпуску палати й дострокових парламентських виборів, на яких Коїдзумі переміг переконливо. Японське поштове відомство є найбільшою фінансовою установою у світі. Воно виконує функції основної ощадної каси країни. Її фонди нараховують 340 трлн. ієн (близько $3 трлн.). Окрім того, японська поштова служба є основним держателем державного боргу з цінними паперами на суму 140 трлн. ієн ($1,3 трлн.).
Британська полiцiя «накрила» органiзаторiв мiграцiї
Учора британська поліція арештувала десять чоловік у рамках найбільшої операції по боротьбі з нелегальною імміграцією, повідомляє Скотланд-Ярд. Більшість затримана в Лондоні. Ймовiрно ці люди, про яких поки що нічого не говориться, організували й очолили систему для незаконного проникнення на Британські острови. Нею скористалися десятки тисяч чоловік, у тому числі багато турецьких курдів. Слідство тривало близько двох років, у ньому були задіяні до 200 поліцейських. Допомогу надала поліція Бельгії, Данії, Італії, Нідерландів та Франції, а також європейське поліцейське відомство — Європол. Вдалося встановити, що кандидати на нелегальний в’їзд до Великої Британії платили за цю послугу 3—5 тис. фунтів стерлінгів. Поїздка могла тривати кілька місяців. Через Балканський півострів їх перевозили в країни Європейського Союзу на автомобілях і вантажівках.
«Перехідних» міністрів Іраку готові арештувати
В Іраку видано ордери на арешт 27 високопосадовців тимчасового уряду. Їх звинувачують у привласненні понад мільярду доларів. Передбачається, що кошти, виділені на поставку нової іракської армії, використовувалися для підроблених операцій. Серед підозрюваних згадується ім’я колишнього міністра оборони Хазема Шаалана, який відкинув обвинувачення на свою адресу. Іракська прокуратура розслідує твердження про те, що частину грошей було у вигляді готівки вивезено за кордон, а частину — витрачено на придбання застарілої військової техніки за завищеними цінами. Повідомляється, що несправне озброєння серйозно підірвало потенціал нової іракської армії в боротьбі проти бойовиків. Також видано ордери на арешт колишніх міністрів праці, транспорту, енергетики й житла. Алі Ламі з комісії, що займається розслідуванням, сказав, що влада за співпраці міжнародних поліцейських органів веде розшук підозрюваних, й Шаалана також, який зараз перебуває за кордоном.
У Брюсселі — новий головний костюмер
У всесвітньо відомого символу Брюсселю — «Маннекен-піса», що являє собою фонтан у вигляді хлопчика, що пісяє, з’явився новий костюмер, повідомили вчора місцеві ЗМІ. Почесну посаду зайняв 34-річний брюсселець Жан-Марі Аїм, який змінив Жака Стробантса, який одягав «Хлопчика, що пісяє» понад 30 років. Урочиста церемонія передачі ключів від гардероба «хлопчика» пройшла в присутності представників міської влади та товариства друзів «малюка Жюльєна», як називають його брюссельці. За деякими даними, цього року фонтану виповнилося 600 років. «Маннекен-піса» неодноразово викрадали з його постаменту. Востаннє це зробили в 1978 році студенти, які посперечалися. Вони розбили оригінал скульптурного фонтанчика, а тому сьогодні туристи можуть споглядати лише його копію.