Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

6 жовтня, 2005 - 00:00

Рибачук за окрему «євроструктуру»

Керівник секретаріату Президента України Олег Рибачук упевнений, що в Україні необхідна окрема структура, яка б займалася питаннями європейської та євроатлантичної інтеграції України. «Що не підлягає сумнівам, то це те, що повинна бути така структура. Є декілька варіантів, якою саме вона має бути. В Україні пропонувався варіант віце-прем’єра, є варіант прем’єра, є варіант міністра закордонних справ, але все одно це має бути окрема структура», — заявив О. Рибачук у інтерв’ю журналістам, відповідаючи на запитання агенції Інтерфакс-Україна вчора в Києві. У той же час О. Рибачук вважає, що ідея віце-прем’єра з питань євроінтеграції є недостатньо ефективною. «Ідея створення в Україні структури, яка повинна займатися євроінтеграцією, чи то буде міністерство чи комітет, як у поляків, — це питання часу. Якщо країна серйозно розглядає перспективу вступу до Європейського Союзу, там повинна бути спеціальна структура. Це досвід кожної країни, яка стала його членом», — підкреслив О. Рибачук. У попередньому уряді О. Рибачук займав пост віце-прем’єра з питань євроінтеграції.

Ірак прислухався до критики

Іракський парламент вирішив відмовитися від змін, внесених раніше до порядку проведення референдуму про проект іракської конституції. Таку ухвалу було прийнято після різкої критики, що прозвучала на адресу іракських парламентаріїв з боку міжнародного співтовариства, зокрема, ООН і США. Спочатку в перехідній конституції Іраку було вказано, що для прийняття основного закону на референдумі необхідна підтримка більшості тих, хто проголосував, і документ може вважатися схваленим, «якщо дві третини виборців у трьох чи більшій кількості провінцій не відкинули його». Однак у понеділок парламент Іраку, більшість у якому належить шиїтам, поміняла формулювання і ухвалила, що заблокувати прийняття конституції можуть голоси лише «двох третин зареєстрованих виборців». На практиці це означало, що провалити референдум було набагато складніше, оскільки багато зареєстрованих виборців-суннітів можуть не прийти на виборчі дільниці, побоюючись вибухів, американських патрулів чи загроз бойовиків. Референдум за іракською конституцією пройде 15 жовтня.

Стен руйнує Мексику

У Західній півкулі продовжують бушувати руйнівні урагани. Стен, жертвами якого в Центральній Америці вже стали 70 осіб, обрушився на Мексику. Сила вітру в його епіцентрі знизилася до 130 км/год., і він перейшов у розряд тропічних штормів. Стихія вже викликала значне руйнування в прибережних районах біля м. Веракрус, розташованого в 295 км від Мехіко. Експерти вже гадають, як може відбитися на нафтових цінах новий удар стихії по мексиканських платформах, а влада продовжує будувати притулки для людей.

Дочка Берлусконі очолила медіа-імперію

Старша дочка прем’єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі Марина Берлусконі названа президентом його медіа-імперії. Про це повідомила холдингова компанія Fininvest. 39-річна Марина Берлусконі посіла цей пост після смерті колишнього президента Альдо Бономо і тепер керуватиме холдингом, що охоплює телебачення, радіо, книжкову індустрію, кіноіндустрію, Інтернет-компанії, а також футбольний клуб «Мілан». Брат Марини Берлусконі, 36-річний П’єр- Сильвіо, а також зведена сестра, 20-річна Барбара є членами правління холдингу.

Слідство показало

Падіння російського винищувача Су-27 на території Литви 15 вересня було зумовлене сукупністю технічного та людського чинників, заявила журналістам прес-секретар президента Литви Валдаса Адамкуса. Раніше президенту було представлено висновок розслідування. Російський літак у вересні впав у кількох десятках кілометрів на північ від Каунаса. Літак прямував з Ленінградської області до авіабази у російському калінінградському ексклаві. Причина катастрофи, на думку російського військового відомства — відмова навігаційної апаратури, внаслідок якої літак втратив орієнтацію. Пілот Валерій Троянов, витративши пальне, спрямував літак в сторону від населених пунктів і успішно катапультувався. Литва відмовляється відпускати російського льотчика доти, доки місцева влада не пересвідчиться в тому, що літак дійсно опинився у литовському повітряному просторі через технічні проблеми. Росія, в свою чергу, вважає, що Литва затягує розв’язання питання про видачу Троянова. Пілот як і раніше знаходиться у вільнюському готелі — під домашнім арештом.

«Список катів»

Комісія, що проводила розслідування обставин убивства восьми тисяч мусульман у Сребрениці в 1995 році, склала повний список сербських солдат, які перебували тоді на місці подій. У ньому налічується близько 20 тисяч прізвищ, причому йдеться не лише про тих, хто безпосередньо знаходився в районі Сребрениці, але і про тих, хто міг віддавати накази. Ймовірно, багато хто з цих людей досі перебуває на службі в сербській армії, міністерстві оборони або працюють у правоохоронних органах. Документ буде передано до державної прокуратури для розгляду та можливого порушення кримінальних справ. Понад 7 тисяч боснійців — переважно чоловіків — було вбито після того, як сербські війська увійшли на територію анклаву, що перебуває під керуванням ООН.

Кім Чен Ір віддасть владу?

Наступник лідера Північної Кореї Кім Чен Іра може бути оголошений цього року на з’їзді Трудової партії Кореї (ТПК). Спадкоємцем швидше за все стане один із трьох синів вождя — 34-річний Кім Чен Нам, 24-річний Кім Чен Чхоль (у північнокорейській вимові Кім Чен Чер) або 22-річний Кім Чен Ін (або Кім Чен Ун). Про це ІТАР- ТАКС повідомив «інформований дипломат у Пхеньяні». Можливо, що ім’я наступника стане відоме вже наступного понеділка, 10 жовтня, в день 60-річчя Трудової партії Кореї. Нинішньому північнокорейському лідерові Кім Чен Іру, який офіційно успадкував вищу владу 1998 року (через чотири роки після смерті свого батька Кім Ір Сена), 16 лютого виповнилося 63 роки. Кім Ір Сен неподільно правив КНДР з часу заснування північнокорейської держави 1948 року. У всіх трьох Кімів-молодших приблизно рівні шанси на успіх. Під іншими іменами вони дістали елітну освіту в Швейцарії.

Латвійські миротворці можуть вирушити на Кавказ

Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга не відкидає можливість участі її миротворчих сил в Абхазії та Південній Осетії, передає РІА «Новости». «Ми не проти, чому б ні!», — сказала президент Латвії на прес-конференції в Тбілісі. «Від принципу територіальної оборони ми перейшли до принципу колективної оборони. Ми розвиваємо такі мобільні підрозділи, які здатні перекинути на будь-які території. Ми беремо участь у миротворчих операціях в Афганістані й Іраку», — повідомила Віке-Фрейберга. Відповідно, не можна відкидати того, що Латвія візьме участь у миротворчих операціях у Грузії, додала латвійський президент.

Білорусь готується до Дня солідарності

У двадцяти білоруських містах почалася підготовка до Дня білоруської солідарності, що пройде 16 жовтня. Про нього нагадують графіті — число 16 у колі, а також листівки з аналогічним символом. У їхньому поширенні взяли участь активісти «Зубра» й інших організацій. Тиждень тому один із координаторів руху «Зубр» Микита Сасім, керівник громадянської ініціативи «Ми пам’ятаємо» Ірина Красовська та відомий журналіст Ірина Халіп закликали білорусів 16 жовтня рівно о 20.00 погасити світло та запалити свічки у своїх вікнах на знак солідарності з жертвами політичних репресій.

Газета: 
Рубрика: