Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

21 вересня, 2005 - 00:00

Помер «Мисливець за нацистами»

Всесвітньо відомий «мисливець за нацистами» Симон Візенталь помер у Відні у віці 96 років. Він народився 31 грудня 1908 року на Західній Україні. У роки Голокосту співпрацював iз польським підпіллям, був в’язнем нацистських концтаборів і дивом вижив, втративши матір, сестер і братів. Після війни, у 1947 році, Симон Візенталь заснував у австрійському місті Лінці Документаційний центр iз розшуку нацистських злочинців, які уникли покарання. Завдяки його діяльності вдалося виявити і віддати до суду понад тисячу нацистів, винних у здійсненні масових убивств та інші злочини. У 1977 році в Лос-Анджелесі було засновано міжнародну єврейську правозахисну організацію «Центр Симона Візенталя». У квітні 2003 року Візенталь оголосив про те, що йде на пенсію. «Я пережив їх усіх. І якщо є ще фашисти-злочинці, пошуками яких я не займався, то вони сьогодні або дуже старі або інваліди, які не встають iз ліжка. Я зробив свою роботу, і я йду», — сказав тоді Візенталь.

США дякують за допомогу

Віце-президент США Річард Чейні висловив вдячність виконуючому обов’язки міністра закордонних справ України Борису Тарасюку за допомогу потерпілим внаслідок урагану Катріна. Зокрема під час зустрічі Р. Чейні та Б. Тарасюка у Вашингтоні віце-президент США відзначив виділення урядом України коштів для допомоги потерпілим, а також надання українського літака «Руслан» для перевезень гуманітарних вантажів. Як повідомляє прес-служба МЗС України, учора вранці з військової бази Рамштайн (Німеччина) до США спеціальним рейсом вилетів літак Ан-124 «Руслан» iз гуманітарним вантажем на борту. Для допомоги США в подоланні наслідків урагану Україна виділила 3,7 млн. гривень. За останніми даними, кількість загиблих внаслідок стихії досягла 970 осіб, і це не остаточна цифра.

МВС Грузії звинувачує російських миротворців

Міністр внутрішніх справ Грузії Вано Мерабішвілі закликав командування Групи російських військ у Закавказзі (ГРВЗ) співпрацювати з грузинськими правоохоронними органами для виявлення в штабі російських військ «злочинної групи», яка займається незаконним продажем зброї. Глава МВС повідомив про затримання одного з членів цієї злочинної групи — Тимура Грігалашвілі. За словами Мерабішвілі, в змові із затриманим перебували люди, які обіймали високі посади у ГРВЗ. Вано Мерабішвілі не виключив, що вони продавали зброю представникам «сухумського та цхiнвальського режимів». У свою чергу, представники російських військ у Закавказзі заявили, що вважають інцидент із затриманням Тимура Грігалашвілі вичерпаним, оскільки останній жодного відношення до ГРВЗ не має — він не є громадянином Росії, не є військовослужбовцем і не належить до персоналу групи військ.

Невипадковий винищувач

Литовський прокурор Міндаугас Дуда, який розслідує кримінальну справу про падіння на території Литви російського винищувача Су-27, вважає передчасними заяви про те, що пілот і керований ним літак опинилися в Литві випадково і тому мають бути повернені Росії. За словами прокурора, «російський винищувач і його пілот опинилися в Литві, не маючи на це дозволу. У ході розслідування встановлюють багато різних обставин. Коли ці обставини буде встановлено, тоді й можна однозначно говорити про юрисдикцію, «випадковість» та про інше». Російський винищувач Су-27 15 вересня розбився в прилеглому до Калінінградської областi Шакяйському районі Литви. Пілот винищувача майор Валерій Троянов катапультувався й не постраждав. Його тричі допитали в генеральній прокуратурі. Пілота підозрюють у порушенні правил міжнародних польотів. На місці падіння винищувача тривають роботи з діставання уламків літака, серед яких знайдено дві бойові ракети «повітря — повітря», бортова гармата та ящик iз боєприпасами. У розслідуванні беруть участь члени російської урядової комісії, які прибули до Литви.

Прохання зареєструватися

Створення рухів, коаліцій та «ініціатив» у Білорусі буде можливо лише після їхньої державної реєстрації. Відповідну постанову підписав міністр юстиції країни Віктор Голованов. «Діяльність таких об’єднань може здійснюватися лише після їхньої реєстрації та внесення відповідних відомостей у Державний реєстр громадських об’єднань», — йдеться в постанові глави Мін’юсту, передає Інтерфакс. «Згідно iз законом «Про громадські об’єднання» в редакції від 19 липня 2005 року діяльність незареєстрованих громадських об’єднань, союзів (асоціацій) на території республіки забороняється», — нагадав міністр юстиції.

Перший суд щодо Андижана

Учора в столиці Узбекистану перед судом з’явилися перші 15 осіб, яких уряд країни звинувачує в організації озброєних акцій протесту в Андижані в травні цього року. За оцінками офіційного Ташкента, тоді загинуло 187 осіб, однак свідки, правозахисники і міжнародні організації говорять, що жертв набагато більше. За деякими даними, йдеться щонайменше про 500 загиблих. Сьогодні на лаві підсудних — троє з групи андижанських бізнесменів, арешт яких став причиною акцій протесту. Ще троє підозрюваних — громадяни сусіднього Киргизстану, передає Бі-Бі-Сі. Напередодні процесу правозахисні організації «Міжнародна амністія» та «Хьюман райтс вотч» вкотре заявили, що влада Узбекистану намагається приховати від світової спільноти правду про те, що відбувся в Андіжані. Однак влада Узбекистану говорить, що в Андижані їм довелося стикнутися iз озброєною спробою державного перевороту, здійсненою ісламськими радикалами.

У Іраку вбито журналіста The New York Times

Минулої ночі в Іраку було викрадено й убито журналіста американської газети The New York Times. Тіло 38-річного Фахіра Хайдера було знайдено на пустирі на околиці південного іракського міста Басра. Труп виявили через кілька годин після того, як група озброєних людей викрала журналіста з його власного будинку. За словами дружини Фахіра Хайдера, викрадачі назвалися офіцерами поліції. Хайдер працював у The New York Times з квітня 2003 року. Останнім часом він часто згадував про серйозні протиріччя, що з’явилися у конкуруючих шиїтських воєнізованих угрупованнях. Крім того, Хайдеру стало відомо, що деяким бойовикам вдалося проникнути у поліцію. Окрім The New York Times, Хайдер співпрацював iз місцевим телеканалом Merbad TV, британською газетою Guardian та американським журналом National Geographic.

Гра в людей

Одинадцятий чемпіон світу з шахів Анатолій Карпов став гостем телевізійного ток-шоу «О десятій вечора», ведучим якого є Дієго Марадона, повідомляє аргентинське видання Clarin. Карпов і Марадона зіграли шахову партію, причому на очах у російського шахіста була чорна пов’язка. Суперники зробили по два ходи, після чого погодилися на нічию. Примітно, що фігурами були гості студії, які розташувалися на шахових клітинках на підлозі. Після закінчення поєдинку, що відбувався в прямому ефірі ток-шоу, ведучий і гість обмінялися подарунками. Марадона подарував Карпову футбольний м’яч зі своїм автографом, а той вручив футболісту набір дерев’яних шахових фігур-неваляшок і гарну шахівницю.

Газета: 
Рубрика: