Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

21 грудня, 2011 - 00:00

Пентагон: США не дадуть Iрану створити ядерну зброю

Голова Пентагона Леон Панетта попередив, що США вживуть усіх можливих заходів, щоб запобігти створенню Іраном ядерної зброї. У інтерв’ю американському телеканалу CBS Панетта сказав, що якщо на підставі розвідданих стане зрозуміло, що Тегеран продовжує роботу над ядерною програмою, дії Вашингтона можуть бути дуже жорсткими. Ведучий CBS запитав, як відреагував би голова Пентагона, якби ізраїльтяни ухвалили рішення завдати військового удару по Ірану, щоб перешкодити іранській воєнній ядерній програмі. Панетта відповів, що у Вашингтоні поділяють занепокоєння Ізраїлю й не хочуть, щоб Іран створив ядерну зброю. «Це червона межа для нас, і це червона межа, вочевидь, для ізраїльтян», — сказав він, давши зрозуміти, що Штати, як і Ізраїль, готові до воєнного вирішення цієї проблеми. «Ми підемо на будь-які кроки, необхідні для того, щоб це зупинити», — наголосив міністр. Влада Ірану продовжує наполягати, що ці ядерні розробки мають виключно мирні цілі.

Вашингтон закликав Пхеньян піти «шляхом миру»

Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила про те, що Вашингтон готовий допомогти народу Північної Кореї й сприяти створенню безпеки на Корейському півострові. Американська адміністрація проводить екстрені консультації з країнами — сусідами Північної Кореї. Президент Барак Обама пообіцяв у разі потреби захистити союзників США в регіоні. Вже понад рік вважалося, що наступником Кім Чен Іра стане його молодший син Кім Чен Ін. Проте процес проголошення Кім Чен Іна офіційним спадкоємцем не був завершений, і спостерігачі побоюються, що смерть лідера спричинить період політичної нестабільності в КНДР. «Ми сподіваємося, що нове керівництво КНДР поведе свою країну шляхом миру, виконуватиме міжнародні зобов’язання Північної Кореї, покращуватиме відносини із сусідами й поважатиме права інших народів», — ідеться в заяві Гілларі Клінтон. Барак Обама в свою чергу обговорив ситуацію, що склалася, з лідерами Японії та Південної Кореї. Як повідомив Білий дім, у розмові з японським прем’єр-міністром Йосіхіко Нодою президент «наголосив на відданості США зобов’язанням щодо захисту союзників, зокрема і Японії». Тим часом міністр оборони США Леон Панетта мав розмову зі своїм південнокорейським колегою Кім Гван Чжином і домовився про постійний обмін інформацією та координацію подальших дій. Південнокорейські збройні сили було приведено в стан підвищеної готовності після повідомлення про смерть Кім Чен Іра. Сеул також підвищив рівень тривоги на випадок можливих кібератак з Пхеньяну.

Меркель закликала Приштину й Белград урегулювати прикордонний конфлікт

Канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала владу Косова й Сербії врегулювати прикордонний конфлікт. Про це вона заявила за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром самопроголошеної республіки Хашимом Тачі, що відбулася в Приштині. Влада Косова, вважає Меркель, повинна вести переговори з Белградом і не допускати загострення становища. Меркель наголосила на необхідності швидкого виконання досягнутих домовленостей, зокрема, про митний контроль. «Я вважаю, що найкраще дивитися у бік прямих переговорів і з повагою ставитися до партнерів по діалогу», — сказала канцлер. Меркель зазначила, що «незалежність Косова стала важливим кроком уперед, але тепер косовська сторона повинна продемонструвати відповідальність і вирішити всі нагальні проблеми мирним шляхом». Насамперед, наголосила Меркель, Приштині необхідно встановити з північною (сербською) частиною Косова «розумні відносини» й співпрацювати з Місією ЄС в сфері верховенства закону «не лише на папері, як це часто відбувається».

Білоруські правоохоронці помстилися FEMEN

У річницю президентських виборів у Білорусі, 19 грудня, три активістки українського руху FEMEN провели у Мінську під будівлею КДБ акцію проти білоруського президента Олександра Лукашенка. Із плакатами «Живе Білорусь» та «Свободу політв’язням» українки вимагали припинити репресії та напади на опозицію. Але вчора, як повідомили ЗМІ, дівчат Олександру Немчинову, Інну Шевченко та Оксану Шачко з ними обірвався зв’язок і наразі їх доля невідома. «День» зв’язався з лідером жіночого руху FEMEN, активісткою Ганною ГУЦОЛ і запитав її про долю затриманих активісток руху.

— Нам і досі не відомо, де вони і що з ними. Вони і дотепер не виходять на зв’язок. Всі наші знайомі журналісти в Мінську, друзі, адвокати дзвонили до міліції, де їх повідомили, що дівчат там немає серед затриманих. Певно, це говорить про те, що вони знаходяться в КДБ, тому що воно дуже обурилося саме цією акцією. Ми переживаємо. До слова, ми вже звернулися до Міністерства закордонних справ України і подзвонили в консульство України в Мінську. Ми також просимо пресу, громадських діячів і простих людей допомогти у пошуках. Але думаю, що це, все-таки, справа рук білоруського КДБ. Адже Кітті Грін — наш оператор, була затримана ще зранку. Учора вночі (19 грудня. — Авт.) її депортували у Вільнюс, до Литви. Про решту дівчат нічого не відомо, тому що вони всі були окремо. Останнє, що відомо, — вони планували виїжджати з Мінська, вийшли з квартири і мали йти на автовокзал. Думаю, цей інцидент вплине і на подальші акції FEMEN у Білорусі. Після сьогоднішньої ситуації ми відчули на власній шкурі, що таке Білорусь, що таке їхнє КДБ та зникнення людей в цій країні. Думаю, що не тільки жіночий рух FEMEN, але й весь світ має підтримати білоруський народ в його боротьбі проти Лукашенка — диктатора і його опрічників, які просто викрадають людей і гноблять їх у в’язницях», — сказала вона.

Тим часом в українському МЗС сказали «Дню», що стежать за ситуацією в Білорусі. «Як тільки ми побачили повідомлення, ми одразу ж доручили нашому посольству в Білорусі з’ясувати всі обставини. На сьогоднішній ранок інформації щодо затримання громадянок України на території Білорусі від МЗС цієї країни не надходило до нашого посольства. Як правило, у разі затримання наших громадян у Білорусі, подібне повідомлення надходить досить оперативно. Тому наш консул продовжує роботу в Мінську. Він з’ясовує можливість їх затримання вже на рівні МЗС і на рівні правоохоронних органів для того, щоб з’ясувати, чи мало це місце чи ні», — відзначив речник Міністерства закордонних справ України Олександр ДИКУСАРОВ, повідомляє Ігор САМОКИШ, «День».

Газета: 
Рубрика: