Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

1 вересня, 2005 - 00:00

Порятунок потопаючих

У штаті Міссісіпі йде великомасштабна рятувальна операція після урагану, який налетів на південне узбережжя Катріна — одного з найбільш руйнівних за всю історію США. «Ми передбачаємо знайти на узбережжі сотні загиблих», — сказав один із представників місцевої адміністрації штату. 80% Нового Орлеану опинилися під водою. Губернатор Луїзіани Кетлін Бланко сказала, що стадіон «Супердоум», що став основним притулком для жителів, які намагалися врятуватися від урагану, переповнений і не може прийняти більше людей. У той же час однією з проблем в Луїзіані стало мародерство, через що озброєна поліція патрулює міські вулиці. Економічні збитки від урагану «Катріна» вже зараз оцінюються в $25 млрд. Багато хто з економістів передрікають, що це буде найдорожчий ураган за всю історію країни. У Мексиканській затоці знаходяться нафтові платформи, які забезпечують близько чверті всієї нафти США. Ціна за барель нафти підскочила цими днями до рекордної позначки в $70,85 долара. Через стихію президент США Джордж Буш навіть скоротив свою відпустку на два дні.

Смертельна паніка у Багдаді

Щонайменше 600 осіб загинули внаслідок тисняви, що виникла у середу в мечеті Казімія на півночі Багдада. Прем’єр-міністр Іраку оголосив у країні триденний траур. Близько мільйона паломників-шиїтів зібралися на щорічне торжество у храмі, де поховано імама Мусу Казіма, якого шиїти вважають спадкоємцем пророка Мухаммеда. У цей момент по паломниках було випущено декілька зарядів із міномета. У результаті, за попередніми даними, загинули 16 чоловік, але відразу після цього у натовпі поширилися чутки про смертників, готових підірвати себе. Розпочалася паніка, паломники кинулися на міст Айма через ріку Тігр. Натовп був так великий, що стальні поручні мосту не витримали, і люди почали падати у воду. «Ми збилися з ліку, у нас сотні й сотні загиблих і поранених», — передає агентство Рейтер слова представника іракського МОЗ.

Неприємності ліванських силовиків

У Лівані слідчі ООН допитали п’ятьох високопоставлених діячів країни. Троє із затриманих — колишні керівники служб безпеки. Влада вважає, що всі вони близькі союзники Сирії і можуть бути причетні до недавнього вбивства екс-прем’єра Рафіка Харірі. Як заявив журналістам, що зібралися на прес-конференцію, прем’єр-міністр Лівану Фуад Синіора, затримання були здійснені на вимогу слідчих зі спеціальної комісії ООН. Міжнародна група слідчих прибула до Лівану в травні за дорученням Ради Безпеки ООН, щоб з’ясувати всі обставини випадку. Місцеве розслідування, яке проводилося іще до приходу до влади антисирійської опозиції, так і не дало жодних результатів.

Ходорковський зважився

Михайло Ходорковський оголосив про рішення балотуватися в депутати Держдуми РФ по 201 виборчому округу Москви. Про це говориться в поширеному учора зверненні Ходорковського до виборців. «У нашій спільній боротьбі я дуже розраховую на енергію, талант і сміливість російської глибинки. Але, щоб мої слова були дійсно почуті всією Росією й усім світом, я маю балотуватися в Москві. Упевнений, що всі, хто співчуває мені, зрозуміє мене», — підкреслив екс- глава «ЮКОСу». Він висловив вдячність «усім регіонам, усім виборцям, усім громадянам Росії, які висловили готовність висунути мене до Держдуми, а також у регіональні парламенти». Особливу вдячність, як пише Ходорковський, він хотів би висловити Томській та Новосибірській областям, з якими його пов’язують довгі роки співпраці.

В Узбекистані засудили журналіста «Радіо Свобода»

Узбецька влада засудила до шести місяців в’язниці репортера місцевого відділення «Радіо Свобода». Звільнення журналіста зараз вимагають вашингтонський офіс «Радіо Свобода» та правозахисники, передає Рейтер. Зокірова обвинуватили за статтею 140 узбецького кримінального Кодексу («Образа співробітника силових відомств»). При цьому узбецька влада не дозволила Зокірову скористатися послугами адвоката і навіть викликати до суду свідків захисту, повiдомляє Newsru.com. Після виголошення вироку його відправили просто до в’язниці. Оскільки розслідування справи відомого в Узбекистані журналіста тривало в закритому режимі, в ньому досі багато неясностей. У своїй програмі на «Радіо Свобода» Зокіров надав слово поету Хаїдаралі Комілову, який розкритикував узбецький уряд за травневі події в Андижані. Пізніше Зокіров зачитав в ефірі поему Комілова про цю трагедію в Ферганській долині.

Секретар на батарейках

У Японії надходить у продаж незвичайний робот. Він здатен розрізняти до 10 осіб і розуміти 10 тисяч слів. Основна його функція — допомога по дому. Андроїд метрового зросту на ім’я Вакамару пропонується покупцям як механічна доглядальниця і секретар. Компанія Mitsubishi Heavy Industries планує розпочати продаж свого дітища у вересні. Розробники обіцяють, що робот буде здатний наглядати за будинком, поки господарі на роботі або у від’їзді, і попереджати їх про спроби пограбування. Він також зможе спостерігати за станом хворого. Як запевняє Mitsubishi, робот зможе також вести записи, стежити за призначеними зустрічами й іншими запланованими заходами і завчасно про них нагадувати. Вакамару важить 30 кг і, як очікується, буде коштувати $14300. Mitsubishi Heavy Industries стверджує, що це перший в історії робот, який має здібності, що дозволяють використати його як домашню прислугу. Як повідомляє японське агентство Кіодо, робот живиться від батарей, що заряджаються, і пересувається по будинку на коліщатках.

Телефонуйте на здоров’я?

Користування мобільними телефонами не збільшує ризик захворювання на рак, принаймні в перші 10 років. Про це говорять результати останнього за часом масштабного дослідження британських вчених, передає Бі-Бі-Сі. В минулому регулярно висловлювалися припущення про те, що мобільні телефони збільшують ризик появи так званої акустичної невроми — доброякісної пухлини нерва, який з’єднує мозок і вухо. Припущення ці, однак, так само регулярно спростовувалися. З метою дійти однозначного висновку фахівці з Інституту ракових досліджень взялися за вивчення даних про понад чотири тисячі людей з Великобританії, Данії, Фінляндії, Норвегії та Швеції. У ході аналізу не було виявлено ніякого зв’язку між ступенем ризику, кількістю років, протягом яких людина користується мобільним телефоном, і загальною кількістю «наговорених» годин. Висновок учених полягає в тому, що перші 10 років користування мобільним телефоном не спричиняють у людини ніяких змін в стані здоров’я. Більш далекоглядних висновків, однак, учені робити не стали, оскільки технологія надто нова, щоб прогнозувати її вплив на організм у довгостроковій перспективі. У зв’язку з цим — як профілактична міра — вони закликають людей обмежувати тривалість розмов.

Газета: 
Рубрика: