Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

23 серпня, 2005 - 00:00

Ярузельський вибачився за Прагу

Колишній президент Польщі Войцех Ярузельський вибачився за свою участь у вторгненні країн Варшавського договору до Чехословаччини у серпні 1968 року, коли він був міністром оборони. У той момент Ярузельський, за його словами, був переконаний, що через процес лібералізації в Чехословаччині — так званої Празької весни — військове втручання було виправдане. Але, виступаючи в дискусійній передачі чеського телебачення у 37-ю річницю вторгнення, Войцех Ярузельський сказав, що давно вже усвідомив, наскільки воно було ганебним і неправильним, і що тепер він щиро розкаюється у своїх вчинках. У травні цього року президент Чеської республіки Вацлав Клаус затвердив новий закон, що передбачає виплату компенсацій жертвам вторгнення до Чехословаччини. Поранені або ті, хто зазнав насильства з боку армій СРСР, Польщі, Угорщини, Болгарії та НДР, що окупували країну, а також родичі загиблих зможуть отримати компенсацію розміром до $6400. У Словаччині питання про компенсації лише планують обговорювати в парламенті у вересні цього року.

Папа Римський зібрав мільйон

Під час своєї першої закордонної поїздки Папа Римський Бенедикт XVI зібрав на масовій службі в Німеччині близько мільйона паломників з усього світу. Служба пройшла в передмісті Кельна в рамках шестиденного святкування Міжнародного дня молоді. Виступаючи перед молодими католиками, Папа Римський звернув особливу увагу на «різке зростання релігійного консюмеризму». Бенедикт XVI сказав, що кількість нових релігійних сект останнім часом постійно збільшується. За його словами, якщо цей процес зайде надто далеко, то релігія може перетвориться на «споживчий товар». Водночас одним із головних послань, привезених понтифіком до Кельну, є ідея примирення різних релігій.

Послання Саддама

Дві йорданські газети опублікували лист, написаний колишнім президентом Іраку Саддамом Хусейном. У ньому він виставляє себе захисником Іраку і закликає боротися за справу створення палестинської держави. Лист було доставлено до Йорданії співробітниками Міжнародного комітету Червоного Хреста, які заявили, що послання — справжнє. Однак, як підкреслила представниця Червоного Хреста Рана Сідані, текст пройшов тюремну цензуру і окремі епізоди було викреслено. Вважають, що це — перше послання екс- президента комусь, крім родичів. Саддаму, що знаходиться під арештом у секретній в’язниці, не дозволено писати листи будь-кому крім родичів, хоча у виняткових випадках дозволяється надіслати листа друзям. Цей лист спочатку потрапив до одного з друзів Саддама, а потім з’явився в йорданських газетах.

Сім’я вбитого бразильця обвинувачує Лондон

Родичі Жана Шарля де Менезеса, застреленого лондонською поліцією місяць тому, вимагають від британської влади покарати винних й оприлюднити всі деталі трагедії. Скотленд-ярд стверджував, що підозрюваний перестрибнув через турнікети метро, а його поведінка й одяг викликали підозру. Однак минулого тижня в пресу просочилися документи внутрішнього поліцейського розслідування, які свідчать про те, що бразилець насправді спокійно пройшов через турнікет і нікуди не біг. Він був одягнутий у звичайну джинсову куртку, а не в широку куртку, під якою можна було сховати вибухівку, як стверджувалося раніше. Скотленд- ярд підтвердив, що родичам Жана Шарля де Менезеса запропоновано 15 тис. фунтів (близько $27 тис.) моральної компенсації. При цьому поліція наголосила, що це добровільна виплата, що не вплине на розгляд можливих позовів про відшкодування матеріальних збитків. Проте члени сім’ї вбитого бразильця відкинули цю пропозицію, а їхній адвокат дав зрозуміти, що таким чином лондонська поліція, можливо, намагається запобігти появі подальших претензій.

Прем’єр Японії втомився

Японський прем’єр-міністр Дзюн’ітіро КОЇДЗУМІ не збирається залишатися на своєму посту навіть у разі перемоги правлячої Ліберально- демократичної партії (ЛДП) на позачергових виборах до нижньої палати парламенту 11 вересня цього року. Виступаючи в понеділок перед журналістами, він заявив: «Якщо правляча коаліція переможе, я буду працювати щосили, але не далі, ніж до вересня». Верхня палата японського парламенту 8 серпня відхилила пакет з шести законопроектів, покликаних приватизувати систему японської поштової служби, передусім тому, що багато хто з депутатів верхньої палати від ЛДП голосував проти. Фактично палата і частина соратників виразили вотум недовіри прем’єр-міністру Дзюн’ітіро Коїдзумі, тому він скористався своїм конституційним правом розпустити нижню палату і призначив позачергові вибори на 11 вересня. Прем’єр негайно заявив про намір «за допомогою нових виборів, основуючись на волі більшості народу, зруйнувати стару ЛДП і побудувати нову партію».

Газета: 
Рубрика: