Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

18 серпня, 2005 - 00:00

Литва підтримала «боржомську ініціативу»

Президент Литви Валдас Адамкус вітає створення коаліції демократичних держав Балтійсько-Чорноморського регіону, ініціативу про що нещодавно проголосили президенти України та Грузії Віктор Ющенко та Михаїл Саакашвілі. В обнародуваному на офіційному веб-сайті президента Литви привітанні, надісланому Саакашвілі та Ющенку, говориться, що «співпраця держав Балтійсько-Чорноморського регіону має великі перспективи». Президент Литви вітає «нову демократичну ініціативу лідерів Грузії й України», яка, як очікує Адамкус, «стане могутнім стимулом до знищення розділових ліній у цьому регіоні, вирішить застарілі конфлікти, перегородить шлях порушенням прав людини і відкриє можливості нової ери демократії, безпеки, стабільності та довгострокового миру». Валдас Адамкус висловлює надію на те, що цю ініціативу підтримають і глави інших держав Балтії, та зазначає, що найближчим час особисто обговорить питання регіональної співпраці з Ющенком і Саакашвілі.

Румунія подала до Міжнародного суду

Румунія подала на розгляд Міжнародного суду ООН меморандум у справі про делімітацію континентального шельфу і виняткових економічних зон у Чорному морі. Як повідомляє прес-служба МЗС України, цей крок було здійснено відповідно до встановленого у жовтні 2004 року графікa подання процесуальних документів у цій справі. Україна може подати свій контрмеморандум до 19 травня 2006 року. Водночас у квітні 2005 року було поновлено двосторонні переговори з метою урегулювання цього питання. Переговори проходять паралельно з судовим процесом і без шкоди для останнього, зазначає МЗС. Головною проблемою в делімітації шельфу і виняткових економічних зон України і Румунії в Чорному морі є юридичний статус острова Зміїний, який Україна вважає островом з правом на власні територіальні води, а Румунія називає скелею без цього права. Вітчизняний МЗС заявляв, що Україна високо оцінює роль Міжнародного суду в Гаазі, але залишається при думці, що обидві держави ще не вичерпали всіх можливостей переговорного процесу з метою досягнення компромісу, повідомляє Інтерфакс.

КДБ «накрив» мультяшного Лукашенкa

У Білорусі співробітники КДБ провели обшуки в квартирах авторів веб-сайту «Мультклуб». Як повідомляє білоруська служба «Радіо Свобода», силовики конфіскували 12 комп’ютерів, десятки одиниць інших носіїв електронної інформації. Автори сайту є членами громадянської ініціативи «Третій шлях», до якої входять студенти різних навчальних закладів Білорусі. Студенти створили мультклуб і в інтернеті розповсюджували свої короткі фільми. Героями мультиків був президент країни Олександр Лукашенко, інші представники його оточення, опозиційні діячі, пересічні громадяни. Співробітники КДБ одночасно провели обшуки у квартирах творців мультиків. Одного із членів клубу було затримано, однак потім, за неофіційною інформацією, відпущено під підписку про невиїзд. «В усіх країнах мультфільми в інтернеті користуються попитом. Але в Україні під час виборчої кампанії нікому не спало на думку порушувати кримінальні справи проти творців численних мультиків на політичні теми», — прокоментували дії КДБ члени мультклубу.

Росія і Польща хочуть помиритися

Москва і Варшава шукають шляхів примирення після побиття дітей російських дипломатів у Польщі і трьох поляків у Росії. Президенти обох країн по телефону домовилися запобігати подальшим нападам. «Між лідерами зовнішньополітичних відомств Польщі і Росії відбулися кілька телефонних розмов. Останнього разу ініціювали переговори росіяни. Хочу сказати, що розмова була дуже конструктивною», — зазначив Томаш Шератікс, представник МЗС Польщі, передає Інтерфакс. Побиття двох польських дипломатів і журналіста газети «Речпосполита» в Москві вважають політичною акцією. Кадри, на яких польський журналіст виходить з лікарні, обійшли усі ведучі російські канали. Раніше Європейська Комісія висловила заклопотаність інцидентами в Москві і закликала їх розслідувати. Після цього Москві і Варшаві довелося зробити кроки назустріч.

Болгарія отримала довгоочікуваний уряд

Болгарський парламент затвердив склад лівоцентристського уряду на чолі з лідером Соціалістичної партії Сергієм Станішевим. Новий кабінет обіцяє підвищити рівень життя і провести реформи, необхідні для вступу країни до Європейського Союзу в 2007 році. Створення коаліції з трьох найбільших партій Болгарії поклало край політичній кризі, що тривала майже два місяці. До коаліції увійшли Соціалістична партія Станішева, колишня правляча центристська партія колишнього короля Сімеона Сакс-Кобурзького і Рух за права і свободи, який підтримують в основному етнічні турки. Разом вони отримають 169 з 240 місць у парламенті. Парламент також ухвалив запропонований Станішевим кабінет, що включає вісім міністрів з його Соціалістичної партії, п’ять — з колишньої правлячої партії Сакс-Кобурзького і трьох — з Руху за права і свободи, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Невипадкове вбивство?

У Великобританії викликали шок обнародувані телеканалом ITV секретні документи, які свідчать, що особливий загін поліції здійснив навмисне вбивство бразильського громадянина, якого видали за терориста-смертника. Інцидент стався в лондонському метро 22 липня. Поліцейські, що застрелили 27-річного Жана- Шарля Менезеса, стверджували, що він був одягнутий в куртку, де міг ховати вибухівку, перестрибнув через турнікет і побіг, коли до нього звернувся поліцейський, і лише після цього правоохоронці відкрили вогонь на ураження. Однак відеоматеріали, здобуті ITV, показують, що молодий чоловік, одягнутий у легкий джинсовий костюм, поводився спокійно, купив квиток, пройшов через турнікет і зайняв місце у вагоні. Загін антитерористичного підрозділу увірвався до вагона і схопив бразильця, що не чинив — це ясно видно на відео — опору, після чого в беззахисну людину було зроблено 11 пострілів впритул.

Австралія шукає кадри

Австралія оголосила, що найближчим часом прийме 20 тис. кваліфікованих іноземних фахівців. Це наймасовіша кампанія з набору кадрів із-за кордону з 1960-х років. Австралії потрібні автомобільні електрики, каменярі, лікарі, автомеханіки, бухгалтери і представники деяких інших професій. У Європі і Індії, зокрема, в Лондоні, Берліні, Амстердамі й Мадрасі, будуть організовані спеціальні ознайомлювальні виставки по залученню потрібних кадрів. Австралію часто критикують за її дуже жорстку імміграційну політику. Однак зараз в країні дуже серйозна нестача робочої сили, і це може підірвати її економічне зростання. У 1950-і і 1960-і роки Австралія вела широкомасштабну кампанію із залучення іммігрантів з Великої Британії. Тоді на переїзд погодилося близько мільйона чоловік, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Вікінги і морозиво

Житель Амстердама зібрав 15 мільйонів паличок від морозива і побудував корабель, подібний до тих, на яких вікінги підкоряли моря і доходили від Гренландії до Америки задовго до Христофора Колумба. Роберт Макдональд, колишній каскадер з Голівуду, починаючи з 1999 року проводив усі дні з клеєм і паличками, щоб встановити світовий рекорд, а також продемонструвати своєму восьмирічному синові важливість утилізації відходів. Перші палички він зібрав саме за допомогою свого сина, і першим твором стала невелика модель. Потім він зважився на більше — після майже двох років напруженої роботи, за допомогою найкращих голландських інженерів-суднобудівників Макдональд спустив на воду в порту Амстердама корабель вікінгів 15 метрів завдовжки і три метри заввишки.

Газета: 
Рубрика: