Україна може скоротити шлях до ЄС?
Кандидат на посаду президента Польщі Лех Качинський, який, як очікується, стане майбутнім її лідером, вважає, що Україна має можливість скоротити процес вступу до Євросоюзу, повідомляє Інтерфакс. Він також висловив думку, що Україні треба добиватися скорочення обсягу вимог, які висувають на шляху приєднання до ЄС. Багато польських політичних партій, за його словами, підтримують інтеграцію України до ЄС. При цьому він зазначив, що якщо на виборах переможе партія «Громадянська платформа» або партія «Право та справедливість», то політика стосовно України залишиться колишньою, додавши, що ці дві партії є проукраїнськими та виступають за розвиток дружніх відносин з Україною, хоча раніше відносини були трохи напруженими. Л. Качинський повідомив, що Польща не має нічого проти вступу Туреччини до ЄС. «Але ми не можемо допустити, щоб вступ Туреччини до ЄС загальмував або взагалі унеможливив вступ України до ЄС», — наголосив він.
Угорщина розкриває екс-агентів
Конституційний суд Угорщини вивчає законність розсекречення документів секретних служб, які в комуністичні часи переслідували дисидентів і віруючих. З ініціативи правлячої соціал-ліберальної коаліції парламент ухвалив закон, що дозволяє широкій публіці доступ до закритих документів. Він дозволяє дізнатись імена колишніх інформаторів секретних служб. Багато з цих людей досі живі; деякі займають помітні позиції в угорському суспільстві. Аналітики кажуть, що так званий «закон про агентів» порушує інший закон — про захист особистості. На відміну від Східної Німеччини й інших країн колишнього Варшавського договору, Угорщина не відкрила імен співробітників секретних служб, і громадськості досі мало відомо про досьє, що зберігаються в архівах країни. В Угорщині в 2002 році вибухнув скандал: у зв’язку з просоченням інформації прем’єр-міністр Петер Медьєши був вимушений зізнатися, що свого часу був офіцером контррозвідки. На початку цього року до рук журналістів потрапили документи з іменами людей, яких підозрюють у співпраці з секретними службами. Серед них — представники католицької церкви, журналісти, політики, діячі культури та мистецтва, повідомляє Бі-Бі-Сі.
В Андижані — «чеченський слід»?
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що до недавнього кровопролиття в узбецькому Андижані можуть бути причетні чеченські бойовики. «У нас є інформація про те, що до цього мали стосунок ісламські екстремісти, структури «Ісламського руху Узбекистану», залишки талібів і деяких чеченських терористів», — заявив глава МЗС Росії, додавши, що цю інформацію перевіряють. Проте президент Чечні Алу Алханов не має у своєму розпорядженні фактів про причетність чеченців до подій в Узбекистані. «Я хочу, щоб ми всі зрозуміли: «чеченського сліду» в Узбекистані немає. Я не заперечую, що там можуть бути і чеченці, але знаю, що нічого спільного ні з Чеченською Республікою, ні з чеченським народом вони не мають», — сказав президент Чечні. Нагадаємо, в середині травня в узбецькому місті Андижані озброєні люди захопили в’язницю і кілька урядових будівель. Правоохоронні органи Узбекистану штурмом звільнили будівлю міськадміністрації, повідомляє РІА «Новости».
Італія відмовиться від євро?
Учора міністр соціальної політики Італії Роберто Мароні в інтерв’ю газеті La Repubblica запропонував провести загальнонародний референдум про перехід з євро назад на ліру. Міністр задається питанням, чи не краще, принаймні тимчасово, повернутися хоч би до подвійного ходіння валют, оскільки євро вже продемонстрував свою непристосованість перед обличчям уповільнення економічного зростання, втрати конкурентоспроможності та кризи на ринку праці. У зв’язку з цим треба повернути механізм контролю в руки уряду, щоб він підтримував і захищав систему виробництва. Після того як вранці стало відомо про заяву міністра, євро впав по відношенню до долара. Із середини березня загальноєвропейська валюта впала майже на десять відсотків до долара на тлі припущень про те, що країни, які голосують, відкинуть Євроконституцію, а також через уповільнення економічного зростання і незмінність відсоткових ставок у Європі, повідомляє Інтерфакс.
Лукашенко-сіті
Президент Білорусі Олександр Лукашенко перейменував центральні мінські вулиці, що спричинило масові протести в столиці. У руках маніфестантів — портрети Петра Машерова, партійного лідера радянських часів, і відтиски з портретів білоруського першодрукаря Франциска Скорини. Іменами цих шанованих людей були названі центральні мінські проспекти. Проте Лукашенко спеціальним указом перейменував проспект Скорини на проспект Незалежності, а проспект Машерова — на проспект Переможців. Днями Олександр Лукашенко також підписав указ, що обмежує використання слів «національний» і «білоруський». Згідно з розпорядженням, недержавні засоби масової інформації не мають права використовувати слова «білоруський» і «національний» у своїх назвах. Правом на регламентовані слова володіють державні органи й організації, а також ЗМІ, засновниками яких виступають державні органи. Таким чином популярним незалежним виданням — «Білоруській діловій газеті», «Білоруському ринку», «Білоруській газеті» — доведеться змінювати назви. Редактори цих газет кажуть, що призначена перереєстрація — спосіб позбутися неугодної незалежної преси, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Весілля на Евересті
На «вершині світу» вперше в історії відгуляли весілля. Непальці Моні Муле Паті та Пем Джорджі Шерпа зійшли на Еверест, щоб обмінятися там шлюбними клятвами. Молодята заявили, що тримали свій план у таємниці, оскільки ніхто не міг гарантувати заздалегідь, що вони доберуться до вершини. І навіть третього члена цієї експедиції вони застали зненацька. Піднявшись на вершину 30 травня, вони на кілька хвилин зняли кисневі маски та одягли на шиї кольорові гірлянди. Пем Джорджі помазав чоло своєї нареченої яскраво-червоним порошком, що символізувало одруження. Наречена розповіла журналістам у Катманду, що на вершині було неможливо дотриматися всіх релігійних обрядів, тож найближчим часом молодята проведуть офіційнішу церемонію. Одна з місцевих газет жартує: цей шлюб якщо й не був укладений на небесах, то вже точно по сусідству з ними, повідомляє Бі-Бі-Сі.