Повстання по-узбецьки
Учора внаслідок масових протестів учасники мітингу захопили центр міста Андижан на сході Узбекистану. До центральної площі стягнуто війська. Очевидці повідомляють, що узбецькі сили безпеки стріляли в повітря. Крім того, повідомлялося, що невідомі снайпери відкрили вогонь по демонстрантах, які зібралися на головній площі міста. Їхня кількість сягнула кількох тисяч і продовжує зростати. Під контролем демонстрантів, крім центральної площі, перебуває також і будівля адміністрації міста. У приміщенні розгорнуто медпункт, куди приносять поранених. За офіційними даними, внаслідок заворушень у місті загинуло дев’ять і отримало поранення 34 особи, серед постраждалих є й діти. Виступи здебільшого стосуються вимог роботи, свобод і справедливості. Раніше в місті кілька тижнів тривав мирний мітинг, учасники якого протестували проти суду над 23 молодими людьми, яких звинувачують у сприянні ісламським екстремістам. Однак у ніч на п’ятницю в Андижані сталася стрілянина і штурм в’язниці, внаслідок якого на свободі опинилося близько чотирьох тисяч в’язнів. Поки немає жодних даних про те, хто звільнив в’язнів. Багато з них потрапили за грати за обвинуваченнями в участі в радикальних ісламістських угрупованнях, однак є й звичайні кримінальні злочинці. Місто відрізане від зовнішнього світу і повністю оточене підрозділами узбецької армії. Учора ж президент Узбекистану Іслам Карімов, зустрічі з яким вимагали мітингуючі, вилетів до Андижана. Місто знаходиться у Ферганській долині, поруч із Киргизією, де наприкінці березня сталася безкровна революція, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Івана Павла II зачислять до лику святих
Почався процес прирахування покійного Папи Римського Івана Павла II до лику святих. Про це вчора повідомив новий глава Римсько-католицької церкви Бенедикт XVI, зустрічаючись із духовенством італійської столиці. Цю новину, яку Бенедикт ХVI повідомив латиною, духовенство зустріло тривалими оплесками. Процес прирахування до лику святих традиційно починається лише через п’ять років із моменту смерті Папи Римського.
Дружити парламентами!
Заяву про створення асамблеї парламентів України, Литви й Польщі підписали вчора в Луцьку голова Верховної Ради Володимир Литвин, голова литовського сейму Артурас Паулаускас і маршалок польського сейму Влодзимеж Цимошевич. У документі вказується, що сторони прагнуть нарощувати внесок своїх країн у поглиблення регіонального співробітництва й усвідомлюють необхідність спільних дій у реалізації європейських та євроатлантичних інтеграційних планів України. Склад, компетенцію та принципи діяльності асамблеї визначить статут, який мають прийняти на установчій сесії. Імовірно, вона відбудеться в Києві до кінця року.
Пентагон скорочує бази
Пентагон планує закрити низку військових баз на території США, щоб зробити динамічнішими збройні сили країни. Про це повідомив міністр оборони Дональд Рамсфельд. Він не уточнив, скільки баз буде закрито і які саме. Водночас він зазначив, що цей крок дозволить заощадити $48 млрд. протягом 20 років. З урахуванням майбутнього закриття низки баз за кордоном, загальна економія має становити $64,2 млрд. «Нинішня система була значною мірою створена в умовах «холодної війни», — сказав міністр. — Тепер її слід пристосувати до нових вимог війни проти екстремістів і нових викликів XXI століття». Дональд Рамсфельд зазначив, що чисельність збройних сил не змінюватиметься.
КДБ і ФСБ захищають Білорусь від помаранчевої революції
КДБ Білорусі «підтвердив інформацію» про те, що західні спецслужби готують у республіці зміну влади, озвучену раніше главою ФСБ Росії Миколою Патрушевим, повідомляє Інтерфакс. Заступник голови КДБ РБ Віктор Вегера заявив, що неурядові організації виділили п’ять мільйонів доларів на проведення «оксамитової революції» в країні. Він також додав, що ця діяльність контролюється, а конкретні акції припиняються. За словами ж Миколи Патрушева, іноземні спецслужби готують революцію в Білорусі, в тому числі з метою ослабити вплив Росії на пострадянському просторі. За словами директора ФСБ, для підготовки білоруських опозиціонерів «притягуються учасники так званої «помаранчевої революції» в Україні. У Міністерстві закордонних справ України до заяви Патрушева поставилися з іронією. Перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко порадив людям, «які шукають «помаранчеві» джерела революцій та національно-визвольного руху, пошукати ці джерела в повстаннях під керівництвом Богдана Хмельницького або Спартака».
Засіки Акаєвих
Генпрокуратура Киргизстану порушила 114 кримінальних справ, перевіряючи об’єкти, які можуть належати сім’ї екс-президента країни Аскара Акаєва. Спочатку список об’єктів, перевіркою яких зайнялася спеціально створена держкомісія, складався із 42 підприємств, пізніше він значно збільшився. Увагу держкомісії, зокрема, привернули такі підприємства, як Торговий дім «Берекет», Кантський цементно-шиферний комбінат, Каїндінський цукровий завод, бавовняний завод у Джалал-Абаді. «Нас зацікавило зниження податкових надходжень від цих підприємств, незважаючи на збільшення торгового обороту», — повідомив журналістiв член держкомісії, в.о. міністра фінансів Акілбек Жапаров. Держкомісії також вдалося з’ясувати, що колишній уряд Киргизстану створив фонд прем’єр-міністра, до якого повз казначейство перераховувалися значні суми. Так, киргизька сільськогосподарська фінансова корпорація на рахунок фонду перерахувала 15 мільйонів сомів (близько $370 тисяч). Значні порушення виявлено в роботі міжнародного благодійного фонду «Меерім», що належить дружині Акаєва. Зокрема в деяких областях республіки співробітники фонду отримували зарплату з республіканського бюджету. За даними комісії, понад 50% бюджетних коштів республіки скеровувалось до різних структур і фондів.
Україну й Грецію зблизив словник
Учора в Інституті філології Київського національного університету відбулася презентація «Новогрецько-українського словника» — першого в лексикографії обох країн. Словник на 22 тисячі слів уклали професори Ніна Клименко та Олександр Пономарів, а також доцент Євген Чернухін. Віддрукувало його видавництво «Українська енциклопедія» за сприяння Державного комітету з радіо й телебачення у межах програми соціально значущих видань. П’ять тисяч примірників словника безплатно надійдуть до бібліотек та до навчальних закладів, де студіюють новогрецьку (досі там користувалися словниками, виданими в Москві). Існує ймовірність, що видавництво знайде кошти надрукувати додатковий тираж. Тоді можливість придбати словник буде в усіх охочих. Презентація стала подією в культурному й науковому житті столиці. У ній взяли участь посол Греції в Україні Панайотіс Гумас (дипломатичне представництво традиційно підтримує елліністичні студії), координатор міністерства освіти та релігії Греції пані Граматула Бадз’ю, заступник голови вітчизняного Держкомітету у справах національностей та міграції Рауль Чілачава, відомі перекладачі Василь Степаненко й Анатолій Чердаклі, директор грецького культурного центру «Зорбас» Олександра Шайтан, представники Міністерства освіти України та керівництво Національного університету, повідомляє Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День».