Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

27 квітня, 2005 - 00:00

Чорноморський флот залишиться. До 2017 року

Міністр оборони РФ Сергій Іванов заявив, що до 2017 року Чорноморський флот Росії базуватиметься у Криму і жодних рішень щодо його прискореного виведення на територію Росії та створення відповідної інфраструктури не приймалося. «До 2017 року російський Чорноморський флот базуватиметься у Криму», — сказав він учора в Москві після переговорів з українським колегою Анатолієм Гриценком. «Щодо Чорноморського флоту ми домовилися продовжити переговори про деталізацію базових угод, укладених 1997 року», — сказав С. Іванов. За його словами, ці документи мають визначити, чи проводити інспекції тих або інших військових об’єктів, чи здійснювати стрільби на полігонах. Відповідаючи на запитання, С. Іванов сказав, що «Чорноморський флот Російської Федерації базується не лише в Україні, а й на території Росії — у Новоросійську».

Анатолій Гриценко спростовує спекуляції навколо НАТО

Перспективне членство України в НАТО не має на увазі переведення озброєнь і військової техніки на стандарти Альянсу. Перспективне членство також не несе жодної загрози існуванню вітчизняного військово-промислового комплексу, заявив міністр оборони України Анатолій Гриценко. Учора в Москві на прес-конференції після закінчення переговорів із делегацією російського військового відомства, А. Гриценко зазначив, що нині навколо питання відповідності українських озброєнь і військової техніки стандартам НАТО багато спекуляцій і нерозуміння. «Немає жорсткої вимоги переходу озброєнь і військової техніки на стандарти НАТО. Є вимоги досягнути взаємної сумісності дій підрозділів і частин», — пояснив він. Міністр також нагадав, що українські військові вже зараз мають ефективний досвід взаємодії з військовими частинами НАТО під час різних миротворчих операцій. Кажучи про часові рамки вступу України до НАТО, А. Гриценко повідомив, що «конкретні терміни не назве ніхто». «Питання, які знаходяться в компетенції військового відомства, не є визначальними при окресленні конкретної дати», — додав він. «Якби військові аспекти були визначальними, ми могли б говорити про перспективу вступу в Альянс через 4 роки», — зазначив А. Гриценко.

«Антиконституційний процес» у Євросоюзі

Кілька авторитетних європейських політиків вирішили мобілізувати сили для участі в кампанії перед референдумом, на який 29 травня у Франції виноситься ратифікація єдиної європейської конституції. Ця ініціатива викликана збереженням тенденції до відхилення цього документа, який покликаний зробити дієздатним Європейський Союз, що розширився до 25 країн. Уже півтора місяці всі опитування французів свідчать, що більшість із них мають намір проголосувати проти єдиної конституції. Останнє дослідження дає перемогу її противникам у співвідношенні 52 до 48. Останніми днями аналогічну тенденцію виявлено ще в одній країні-засновниці нинішнього ЄС — Нідерландах. Там референдум відбудеться 1 червня. Кілька опитувань показали, що голландці також мають намір відхилити європейську конституцію. Дослідження називають різну кількість тих, хто збирається голосувати проти неї — від 58% до 52%. Голландський референдум, на відміну від французького, не буде обов’язковим для виконання, а матиме консультаційне значення, і останнє слово буде за депутатами парламенту. Однак малоймовірно, щоб парламент і уряд не врахували результати цього всенародного голосування.

Олександр Лукашенко: «Захотіли вони щось бовкнути, вони бовкнули!»

Президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що організація ГУУАМ (Грузія, Узбекистан, Україна, Азербайджан, Молдова) навряд чи може сприяти розпаду Співдружності незалежних держав. «Там (у СНД. — Ред. ) і підточувати особливо нічого. У СНД завжди було багато проблем, і ці проблеми залишаються», — заявив О. Лукашенко. За словами білоруського президента, «у ГУУАМ нікому підточувати СНД, і не думаю, що ГУУАМ тут щось зруйнує». «Дай Боже їм самим розібратися і виробити якусь політику або стратегію», — сказав О. Лукашенко. Президент Білорусі вважає, що в країнах ГУУАМ, так само як і в СНД, вистачає своїх невирішених проблем. О. Лукашенко заявив, що Білорусь готова співробітничати і з Молдовою, і з Україною. «Ми спокійно дивимося на їхні заяви», — зазначив президент, маючи на увазі озвучені на останньому саміті глав держав ГУУАМ заяви про необхідність проведення демократичних перетворень у Білорусі. «Ми живемо в демократичному світі: захотіла Кондолізза (К. Райс — держсекретар США) щось сказати, вона сказала, захотіли вони щось бовкнути, вони бовкнули. Ну і на здоров’я! Мені захочеться щось сказати, — і я також скажу», — сказав О. Лукашенко.

У Румунії — найсильніша за 100 років повінь

Через дощі, що тривають уже десять днів, на заході Румунії почалася найсильніша повінь. У постраждалих від стихії районах влада вже оголосила надзвичайний стан. Учора до регіону, який найбільше постраждав від повені, прибув президент Румунії Траян Басеску. Він провів зустрічі з представниками місцевої влади в місті Тімішоара і обговорив шляхи подолання наслідків удару стихії. «Дуже важливо уникнути жертв внаслідок повені», — зазначив Басеску в інтерв’ю місцевим ЗМІ. Сильні дощі обрушилися на захід Румунії ще 19 квітня. У результаті з берегів вийшла ріка Тіміш, затопивши майже двi тисячi будинків. Під водою важливі транспортні магістралі, залізниці. Загальна площа затоплення становить близько 30 тисяч гектарів. Із постраждалих регіонів евакуювали майже 3,5 тисячi людей. Румунська влада вважає, що нинішня повінь — найсильніша за останні 100 років у країні. Від повені, викликаної сильними дощами, страждають також сусідні з Румунією країни — Сербія і Чорногорія, Угорщина та Словаччина. Там також затоплена велика кількість земель.

Північна Корея погрожує ООН

Введення санкцій ООН до Північної Кореї буде сприйнято як оголошення війни. Як йдеться у повідомленні, поширеному офіційним північнокорейським агентством KCNA, КНДР має намір діяти за принципом «перемогти або померти» і вже вжила всіх необхідних заходів у відповідь на випадок введення міжнародних санкцій. У повідомленні KCNA знову міститься вимога до держсекретаря США Кондоліззи Райс відмовитися від своєї заяви, в якій вона назвала Північну Корею «оплотом тиранії». КНДР також попередила, що шестисторонні переговори щодо північнокорейської ядерної програми не буде поновлено, допоки американська адміністрація не вибачиться за цю заяву.

Газета: 
Рубрика: