План Ющенка
Учора в Кишиневі відбулася зустріч глав держав-учасниць регіонального об’єднання ГУУАМ (Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова). Під час засідання Президент України Віктор Ющенко оприлюднив український план урегулювання придністровського конфлікту «через демократію». До програми входить сім кроків. По-перше, «адміністрація Придністров’я мусить створити умови для розвитку громадянського суспільства та багатопартійної системи», йдеться в документі. По-друге, в Придністров’ї слід провести прямі й демократичні вибори до Верховної ради. Контроль за виборами мають забезпечити Європейський Союз, ОБСЄ, Росія та США разом з Україною. Українська сторона також виступає за трансформування миротворчих сил на міжнародний механізм і розширення кількісного складу українських миротворців. За словами Ющенка, придністровська сторона повинна допустити українських фахівців на підприємства військово-промислового комплексу для здійснення моніторингу. Крім того, на думку української сторони, необхідно створити групи моніторингу в складі ОБСЄ та інших міжнародних організацій для контролю за транзитом вантажів на ділянці придністровсько-українського кордону. Україна готова підтримати США та ЄС в їхніх діях із придністровського врегулювання, йдеться в документі.
«Свят, свят, свят»
«Ми найближчим часом робитимемо все від нас залежне, щоб вас переконати, що в Україні нова українська влада є для Росії дружньою. Що ми на сьогодні не словом, а ділом, це було гасло нашої парламентської кампанії, я тоді її очолював, тож не словом, а ділом хотіли б продемонструвати громадянам Росії, що у вас в Україні є друзі. І ці ваші друзі є влада. Президент Ющенко, прем’єр Порошенко… Свят, свят, свят. Прем’єр Юлія Володимирівна Тимошенко і в тому числі, якщо вже назвав, секретар Ради національної безпеки й оборони Петро Порошенко, ваш сьогоднішній гість».
www.echo.msk.ru
До ЄС — за «Дорожньою картою»
Учора відбулося засідання Комітету з питань співробітництва між Україною та Європейським Союзом, українську делегацію на якому очолював віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Олег Рибачук. Він представив розроблений перелік заходів щодо виконання Плану дій Україна — ЄС на 2005—2007 роки: «Дорожню карту», затверджену українським урядом. Українська сторона також узгоджувала з ЄС пріоритети у виконанні Плану дій Україна — ЄС на 2005 рік. Серед таких пріоритетів — отримання від ЄС статусу країни з ринковою економікою до середини червня і вступ країни до Світової організації торгівлі до кінця 2005 року. У жовтні планується саміт Україна — ЄС, на якому оцінять конкретні кроки України у виконанні Плану дій. Уже наприкінці 2005 — на початку 2006 року Україна планує переглянути з ЄС План дій щодо посилення співробітництва. Українська сторона має намір вимагати, щоб до нього включили конкретну європейську перспективу України, а не просто деклароване добре сусідство, повідомляють Українські новини.
60 мільйонів доларів — на розвиток
Сенат США одностайно затвердив законопроект про термінові додаткові витрати федерального бюджету США на поточний фінансовий рік, що передбачає, зокрема, виділення фінансової допомоги для України та Киргизстану. Закон передбачає виділення Україні $60 млн., про які президент США Джордж Буш повідомив 4 квітня в Білому домі на спільній прес-конференції з Президентом України Віктором Ющенком. Сенатський комітет з асигнувань, що готував до голосування бюджетний законопроект, також підтримав виділення цих коштів для уряду Ющенка. «Комітет визнає історичні завоювання помаранчевої революції та вважає, що додаткове фінансування допоможе просуванню й консолідації життєво важливих політичних і економічних реформ у цій країні», — зазначається в супровідній довідці комітету до законопроекту. Документ передбачає також виділення ще $40 мільйонів на «термінові економічні потреби» Киргизстану та ще п’яти країн, повідомляє РІА «Новости».
Абрамович — найбагатший росіянин
Губернатор Чукотки Роман Абрамович став найбагатшою людиною Росії, за даними російського видання журналу «Форбс». Абрамович контролює нафтову компанію «Сибнефть», але за кордоном більше відомий як власник англійського футбольного клубу «Челсі». Його статки оцінюють у $14,7 млрд. Витрати «Челсі» не завадили Абрамовичу заробити $2,2 млрд. за останній рік. На першому місці він змінив колишнього главу ЮКОСу Михайла Ходорковського — статки опального олігарха за останній рік, який той провів у в’язниці «Матроська тиша», зменшилися всемеро. Місце у списку «Форбс» зберегла за собою і дружина московського мера Юрія Лужкова Олена Батуріна. Її багатство, за оцінками журналу, становить $1,4 млрд. У списку — 31 нове прізвище. У ньому також присутні імена 15 законодавців і трьох губернаторів, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Родичі Акаєва «під прицілом»
Генеральна прокуратура країни Киргизстану порушила низку кримінальних справ, у яких фігурують син і зять екс-президента Аскара Акаєва, заявив в.о. генпрокурора Киргизстану Азімбек Беканзаров. «Здебільшого кримінальні справи пов’язані з різними питаннями майна та придбання власності», — пояснив Беканзаров і зазначив: «Не виключено, що за наявності достатніх підстав можливе порушення кримінальних справ і стосовно родичів президента та представників його близького оточення». За словами в.о. генерального прокурора, «до прокуратури звертаються бізнесмени, які володіють інформацією про причетність сім’ї екс-президента до різних операцій із власністю». «Після вивчення всіх матеріалів генеральна прокуратура оприлюднить результати перевірки, і до фігурантів цих справ можуть вжити відповідних заходів», — зауважив Бекназаров.
Японія вибачилася перед Азією
Прем’єр-міністр Японії Дзюн’їтіро Коїдзумі на Азійсько-африканському саміті в Джакарті висловив «глибокий жаль» із приводу воєнної агресії Японії в Азії в першій половині XX століття. Цей крок Коїдзумі зробив на тлі кризи у відносинах Токіо та Пекіна, приводом до якої стали японські підручники історії, в яких вбивство 300 тисяч китайців у місті Наньцзін 1937 року назване «інцидентом». Питання поведінки японської армії на сході Китаю в першій половині минулого століття досі є болючим для обох країн. Звертаючись до делегатів, Коїдзумі сказав: «У минулому японське колоніальне правління й агресія призвели до величезної шкоди і страждань народів багатьох країн, особливо азійських націй. Японія дивиться в обличчя цим історичним фактам зі смиренністю». Подібне вибачення може дещо стримати гнів Китаю у спорі через підручники, повідомляє Бі-Бі-Сі.