Україна — НАТО: зближення без членства. Поки що
Представники НАТО наступного тижня мають намір запропонувати Україні тіснішу співпрацю, але поки що не мають наміру виробляти точний графік вступу країни до блоку. Про це заявив генсек Альянсу Яап де Хооп Схеффер. Пропозицію про активнішу співпрацю висунуть на зустрічі міністрів закордонних справ у Литві 21 квітня. НАТО має намір прискорити переговори з Україною щодо військової та політичної реформи й певних завдань у цій сфері, щоб країна могла отримати статус кандидата на вступ до Альянсу, повідомляє Рейтер. «Безумовно, ми зробимо крок уперед у відносинах між НАТО та Україною», — сказав Схеффер. «Буде отримано певний результат за підсумками інтенсивного діалогу, але жодного рішення про членство не буде», — додав він.
ООН критикує владу Куби й Білорусі
Комісія з прав людини ООН ухвалила резолюцію проти Куби й Білорусі. За обидва документи вперше голосувала Україна. Куба висловила незгоду з резолюцією, заявивши, що таким чином США зробили ще один крок, спрямований на ізоляцію острова. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, міністр закордонних справ Куби Філіпе Перес Роке назвав цей документ абсолютно незаконним. Резолюцію прийняли з ініціативи США, які закликали продовжити мандат спецпредставника ООН Крістін Шане, щоб вона могла розслідувати імовірні порушення прав людини на острові. Шане призначили на цю посаду ще 2003 року, але кубинська влада так і не пустила її до країни. Вона неодноразово закликала до звільнення з тюрем кубинських дисидентів, а також до введення в країні основних демократичних свобод. Голова кубинського МЗС також назвав країни, які голосували проти резолюції, союзниками, а тих, хто виступив за засудження Куби, затаврував як лакеїв США.
Водночас представник Республіки Білорусь при Європейському відділенні ООН у Женеві Сергій Алєйнік заявив, що резолюція є спробою її співавторів виправдати своє втручання у внутрішні справи суверенної держави. У резолюції засуджуються свавільні арешти й затримання, закриття неурядових організацій і незалежних засобів масової інформації. Уряду Республіки Білорусь пропонується вжити термінових заходів, спрямованих на виправлення ситуації й притягнення винних у порушенні прав людини до відповідальності.
Москву просять визнати окупацію Балтії
Дев’ять членів палати представників подали до конгресу США проект резолюції з вимогою до Росії офіційно визнати «незаконну окупацію» Литви, Латвії й Естонії з 1940 по 1991 роки. «Уряд Російської Федерації має зробити ясну і недвозначну заяву про визнання й засудження незаконної окупації й анексії Радянським Союзом з 1940 по 1991 роки балтійських країн — Естонії, Латвії та Литви», — йдеться в преамбулі проекту резолюції, повідомили РІА «Новости» в комітеті з міжнародних відносин палати представників, куди в середу для подальшого процедурного розгляду надійшов документ. Ініціаторами резолюції виступили конгресмен-республіканець Джон Шимкус і конгресмен-демократ Денніс Кусініч. Святкування 60-річчя Дня Перемоги в Москві вже давно є об’єктом критики. Від візиту до Москви відмовилися лідери Литви й Естонії. Не приїде до Москви 9 Травня також Президент України Віктор Ющенко, який пояснив своє рішення необхідністю зустріти свято з українськими ветеранами.