Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

13 квітня, 2005 - 00:00

Несподіваний візит Рамсфельда до Іраку

Міністр оборони США Дональд Рамсфельд відвідав Ірак з не оголошеним раніше візитом. Мета — підтримати рух до політичного врегулювання, яке, на думку шефа Пентагону, набирає обертів у Іраку з кінця січня, коли у країні обрали парламент. Глава військового відомства США застеріг перехідний уряд країни від спроб здійснити будь-які кадрові чистки. Зокрема, як повідомляє Бі-Бі-Сі, американці побоюються того, що нова влада Іраку намагатиметься позбутися офіцерів саддамівської армії, яких після війни запросили до служб безпеки, оскільки вони мають досвід і знання, корисні в боротьбі проти бойовиків. Саме американці розпустили стару іракську армію, однак тепер це рішення багато хто вважає помилковим, і перехідний уряд, який керував країною до січневих виборів, повернув до лав збройних сил чимало солдатiв і офіцерів, які служили за Саддама. Тепер же, ймовірно, основні портфелі в уряді отримають шиїти, яких жорстоко придушував диктаторський режим, і, побоюються у Вашингтоні, вони можуть спробувати відігратися на сунітах за роки страждань.

Третій бій Тоні Блера

Прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер (на фото) та його Лейбористська партія активно готуються до виборів. Напередодні королева Єлизавета Друга розпустила нижню палату британського парламенту. Новий склад палати громад оберуть 5 травня. Указ про розпуск парламенту королева підписала після того як минулого тижня її відвідав Тоні Блер і поінформував про намір оголосити дату чергових парламентських виборів. Сам Блер, який здобув уже два мандати прем’єр-міністра, цього разу зіткнувся з дуже непростою критикою. Його опоненти — консерватори й ліберал-демократи — ведуть вкрай агресивну кампанію, критикуючи уряд за війну в Іраку, економічні проблеми та незаконну міграцію. У свою чергу лейбористи обрали акцентами своєї кампанії освіту й економіку.

Розплата за соцопитування

Учора Верховний суд Білорусі почав розгляд позову Мін’юсту про ліквідацію найвідомішого у країні Незалежного інституту соціально-економічних і політичних досліджень (НІСЕПД). Інститут, який спеціалізується на соціологічних дослідженнях у сфері політики, опублікував 17 жовтня минулого року результати проведеного спільно з інститутом Gallup exit-polls, згідно з якими менш як 49% білорусів висловилися на підтримку змін до конституції, що дозволяють Олександру Лукашенку балотуватися на третій президентський термін. Згідно з офіційними даними, зміни до Конституції підтримали понад 77%.

Міністерство юстиції звинувачує соціологічний інститут в тому, що він порушив статут, займаючись не лише дослідженнями громадської думки, а й намагався впливати на настрої громадян, публікуючи дані своїх соцопитувань. НІСЕПД також звинувачують у невідповідності юридичної адреси реальному місцезнаходженню організації. «Якщо Верховний суд задовольнить рішення Мін’юсту, це означатиме ліквідацію інституту, оскільки згідно із законодавством рішення Верховного суду оскарженню не підлягають», — повідомив Рейтер заступник директора НІСЕПД Володимир Дорохов.

«Міжнародна амністія» визнала Ходорковського політв’язнем

Правозахисна організація «Міжнародна амністія» відреагувала на лютневе звернення відомих діячів культури й науки Росії, які вимагали визнати колишнього главу НК ЮКОС Михайла Ходорковського політв’язнем. Організація оголосила, що арешт та кримінальне переслідування Михайла Ходорковського та інших осіб, пов’язаних з ЮКОСом, має політичний підтекст. Представники правозахисної організації вже надіслали листи до міністерства юстиції й генеральному прокуроровi РФ, в яких висловлюється стурбованість деякими питаннями, пов’язаними з арештом, кримінальним переслідуванням і утриманням під вартою Михайла Ходорковського та його партнера по бізнесу Платона Лебедєва, колишнього співробітника відділу безпеки ЮКОСу Олексія Пічугіна, одного з провідних юристів ЮКОСу Світлани Бахміної та адвоката Олени Аграновської. Раніше ПАРЄ заявила, що «обставини арешту й судового процесу над керівниками ЮКОСу дозволяють зробити висновок, що залученість держави в ці справи виходить далеко за межі виконання кримінального судочинства, а має на меті, серед іншого, ослаблення політичного опонента, який відкрито висловлював свою думку, залякування інших багатих осіб і повернення собі контролю над стратегічними економічними активами».

Масові арешти в Каїрі

У процесі розслідування обставин вибуху, що прогримів минулого четверга на популярному ринку в Каїрі, місцева поліція заарештувала близько 30 осіб. Учора стало відомо, що більшість затриманих — родичі 18-річного Хасана Раафата Ахмеда Башанді, який, як вдалося встановити поліцейським, підірвав себе поблизу групи іноземців біля одного з прилавків на ринку. Серед заарештованих — дядько й мати терориста. Як повідомили представники єгипетської влади, молодик діяв самостійно під впливом ідей релігійного екстремізму, прихильником яких він став після смерті батька. Під час обшуку в його кімнаті виявили компакт-диски із закликами ісламістів, а також інструкції з виготовлення вибухових пристроїв у домашніх умовах із речовин, які є у вільному продажу. Внаслідок теракту в Каїрі загинули троє іноземних туристів — двоє французів i американець. Постраждали 18 осіб — 11 єгиптян і сiм іноземців, у тому числі американці, французи, італієць і турок.

Газета: 
Рубрика: