Україна й НАТО підвищать рівень відносин у Вільнюсі
Під час засідання комісії Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ 21 квітня у Вільнюсі буде затверджено цільовий план Україна — НАТО на 2005 рік. Про це повідомив міністр закордонних справ України Борис Тарасюк у Бостоні. «Ми можемо сказати про те, що 21 квітня у Вільнюсі буде затверджено цільовий план Україна — НАТО на 2005 рік, який мали затвердити ще в грудні, але тоді не було уряду», — пояснив Б. Тарасюк. Міністр зазначив, що на зустрічі президентів України та США Віктора Ющенка й Джорджа Буша американська сторона заявила про свою підтримку курсу України на вступ до НАТО. «Це не лише позиція США, і очевидно з урахуванням позицій інших країн-членів ми вийдемо на формат інтенсифікованого діалогу, який ставить своєю метою просування України до членства в НАТО. Очевидно, це буде перехідним етапом до плану дій щодо членства», — зазначив Б. Тарасюк.
ЄС спростив «міграційну політику»
Європейський Союз спростив з 1 квітня вирішення питань, пов’язаних з імміграційною політикою об’єднання: відтепер для прийняття рішення в цій сфері вистачить голосів двох третин держав ЄС, а не всіх 25 членів об’єднання, як було раніше. Про це повідомляє українсько-польський інформаційний проект ProEuropa, зазначаючи, що відповідальні за проблему міграції міністри внутрішніх справ країн Євросоюзу розраховують, що нова система голосування дозволить активізувати створення загальної європейської міграційної політики. Водночас політолог Жан-Ів Карньє зазначає, що зміна системи голосування зробить проблему міграції загальноєвропейською. «Якщо проблема міграції традиційно стосувалася насамперед країн, географічно розташованих на околицях Євросоюзу, то тепер вона стане загальноєвропейською», — сказав він. Як нагадує ProEuropa, в ЄС зараз немає єдиного погляду на міграційну політику: так, нещодавно Іспанія вирішила легалізувати нелегально працюючих у країні іноземців, а Велика Британія, навпаки, ускладнила процедуру отримання громадянами інших держав легальної роботи в країні. У країнах ЄС, зазначає ProEuropa, працюють від 3 до 7 млн. українців, переважно нелегально, найбільше їх в Італії, Іспанії, Португалії, Греції, Німеччині, Чехії та Польщі. Громадяни України доглядають людей похилого віку, працюють на будівництві й сезонних сільгоспроботах.
«Придністровська перерва»
Росія й Україна висловлюють стурбованість тривалою перервою в переговорному процесі з урегулювання придністровського конфлікту. Про це йшлося під час російсько-українських консультацій щодо придністровського врегулювання, які провели позавчора в Києві спецпредставник МЗС Росії з питань відносин із країнами СНД, посол з особливих доручень Ігор Савольський, перший заступник глави МЗС України Володимир Огризко й посол з особливих доручень Дмитро Ткач. Під час розмов з першим заступником міністра закордонних справ України В. Огризком і послом з особливих доручень Д. Ткачом було висловлено спільну стурбованість тривалою паузою в переговорному процесі, обговорено можливі кроки, спрямовані на поновлення діалогу між сторонами, підтверджено прихильність основним принципам урегулювання, узгодженим раніше співпосередниками — Росією, Україною та ОБСЄ, йдеться в повідомленні МЗС Росії, текст якого розміщено на сайті російського зовнішньополітичного відомства.
Помер найстаріший монарх Європи
У віці 81 року вчора помер князь Монако Реньє III. Про це повідомив княжий двір. Причинами смерті монарха стали проблеми з легенями, бронхами, серцем і нирками. Князь Реньє був найстарішим монархом у Європі, він посідав трон понад 55 років. При ньому Монако стало активним учасником міжнародного життя, хоча й залишилося під французьким протекторатом. Так, князівство вступило в багато міжнародних організацій, в тому числі до ООН і Ради Європи, а також перетворилося на одне з найпривабливіших для фінансистів місць у світі. Спадкоємець престолу Альбер став регентом 31 березня, оскільки стан князя не дозволяв йому виконувати функції глави держави. Тепер єдиний син Реньє вступить на трон під ім’ям Альбера III. Таким чином, продовжиться перебування на троні Монако династії Гримальді, яка займає його з 1297 року.
П’ятірка бюджетних порушників
П’ять країн-членів Європейського Союзу цього року порушать норми Пакту про стабільність, який зобов’язує держави об’єднання не допускати дефіциту бюджету більшого ніж 3% валового внутрішнього продукту країн. Як повідомляє з посиланням на Euronews українсько-польський інформаційний проект ProEuropa, порушниками Пакту стануть найбільш економічно розвинені й багаті держави з 25 країн ЄС — Німеччина та Франція, а також Греція, Італія й Португалія. За оцінками Брюсселя, Італія порушуватиме Пакт також впродовж наступного року: нинішнього року тут прогнозується дефіцит бюджету на рівні 3,6%, в 2006 — на рівні 4,6%. На думку комісара з питань економіки і фінансів ЄС, ці тенденції є «надзвичайно тривожними», він також пообіцяв виправити ситуацію. Як повідомляє ProEuropa, Німеччина та Франція порушують норму 3-вiдсоткового дефіциту ВВП протягом останніх кількох років.
Студенти Єгипту вимагають реформ
Тисячі єгипетських студентів взяли участь в антиурядових демонстраціях — як вважають, найбільших в історії країни. Більшість учасників належала до руху «Мусульманське братство». Акції протесту відбулися в п’яти студентських містечках — у Каїрі та дельті Нілу. Сотні поліцейських запобігли виходу демонстрантів на вулиці міст. Ісламістів, лібералів і націоналістів об’єднало одне — вони вимагають скасування надзвичайного стану, введеного 24 роки тому після вбивства президента Садата. Демонстранти також закликали до відставки президента Хосні Мубарака, повідомляє Бі-Бі-Сі. Мубарак править країною з 1981 року і сподівається вп’яте виграти вибори, призначені на вересень.
В Узбекистані закрили «Інтерньюз»
В Узбекистані закрито офіс американської неурядової організації «Інтерньюз». Крім того, проти неї порушено кримінальну справу за ведення діяльності без відповідної ліцензії. «Інтерньюз» стала ще однією західною організацією, яка не порозумiлася з владою Узбекистану. Її діяльність полягала в підтримці незалежних ЗМІ, наданні їм технічної підтримки та підвищенні кваліфікації журналістів. У столиці Узбекистану також працювало і місцеве відділення цієї організації під назвою «Інтерньюз Ташкент». Однак у вересні минулого року його діяльність припинили на півроку на підставі обвинувачень у порушенні статуту організації. Влада виявила, наприклад, що не було проведено установчих зборiв, як того вимагав статут. За останні півроку в Узбекистані спостерігається посилення контролю над діяльністю західних неурядових організацій. Представництво Фонду Сороса фактично було закрито, оскільки йому не вдалося пройти перереєстрацію.
Шеварднадзе залишили без пенсії
Екс-президент Грузії Едуард Шеварднадзе поскаржився журналістам, що нова влада так і не призначила йому пенсію. «Пан Міша (президент Михаїл Саакашвілі. — Ред. ) сказав, що оскільки я з власної волі пішов із посади президента, він збереже мені дачу, забезпечить безпеку, призначить пенсію, встановлену всім особам мого рангу, однак пенсію мені так і не призначили», — повідомив Е. Шеварднадзе. За його словами, йому прийшли рахунки за користування електроенергією, газом і водою на суму в кілька тисяч доларів. «Я сплачу ці борги зі своїх заощаджень», — сказав Е. Шеварднадзе, зауваживши, що колишньому президентовi комунальні послуги зазвичай оплачує держава.