Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

22 березня, 2005 - 00:00

«Велика трійка»: Україна, Німеччина, Польща

Міністри закордонних справ України Борис Тарасюк, Польщі Адам Ротфельд і Німеччини Йошка Фішер обговорили можливості тіснішої взаємодії в тристоронньому форматі під час учорашніх переговорів у Києві. Тарасюк повідомив, що під час зустрічі передав колегам із Польщі та Німеччини доповідну записку, в якій виклав очікування України щодо взаємодії з Європейським Союзом і в якій просив надати Україні підтримку в цьому питанні. У свою чергу міністр закордонних справ Польщі А. Ротфельд повідомив, що під час переговорів обговорювалися також питання надання Україні статусу країни з ринковою економікою, допомоги при вступі до СОТ, а також адаптації українського внутрішнього законодавства до вимог ЄС. Міністр закордонних справ Німеччини Й. Фішер зазначив також, що обговорювалося питання можливості допомоги України, і нагадав, що, зокрема, у зв’язку з цим наприкінці квітня буде прийнято рішення про надання мандата на переговори в Європейській комісії щодо спрощення візового режиму. Вчора міністри закордонних справ Польщі та Німеччини зустрілися з прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко. Вона із задоволенням відзначила той факт, що разом із міністром закордонних справ Польщі, яка традиційно підтримує Україну на шляху до ЄС, у зустрічі також узяв участь міністр закордонних справ Німеччини. «Це сигнал, що шлях України до ЄС буде значно легшим», — зазначила український прем’єр, повідомляє Інтерфакс-Україна.

США не нападатимуть на КНДР

Вашингтон сподівається на поновлення шестисторонніх переговорів і не має наміру нападати на КНДР. Про це вчора в Пекіні заявила держсекретар США Кондолізза Райс. «Ми готові взяти до уваги енергетичні потреби Північної Кореї та постараємося просунутися вперед у вирішенні цього питання», — зазначила Райс. За словами держсекретаря, «головним фактом є те, що КНДР поки що ніяк не продемонструвала ані бажання, ані прагнення до того, щоб денуклеаризація Корейського півострова стала реальністю». Райс наголосила, що «шестисторонні переговори — це найкращий шлях для розв’язання північнокорейської ядерної проблеми. Ця проблема не є проблемою двосторонніх переговорів між США та КНДР, як Північна Корея хотіла б представити це питання», повідомляє Інтерфакс.

ООН пропонує радикальні реформи

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан закликав уряди країн- членів схвалити запропоновані ним радикальні реформи організації. До них входять: розширення Ради Безпеки, вироблення правил, які визначать, коли можна використовувати військову силу, а також що називати тероризмом. Примітно, що слова Аннана прозвучали через два роки після американського вторгнення до Іраку, яке сталося без дозволу Ради Безпеки. За словами Аннана, тенденції, що загрожують сучасному світові, такі як насильство, організована злочинність, тероризм і зброя масового знищення, а також бідність і поширення хвороб, є тісно взаємопов’язаними. Генеральний секретар закликав країни-члени ООН домовитися про те, що називати тероризмом, а також вжити термінових заходів, щоб не допустити потрапляння в руки терористів ядерної, хімічної та біологічної зброї. Він також запропонував створити нову структуру щодо нагляду за дотриманням прав людини і висловився на користь ідеї розширення складу Ради Безпеки з 15 членів до 24. Реформи розглянуть на зустрічі світових лідерів, які зберуться на саміт ООН у вересні. Потім пропозиції має затвердити Генеральна асамблея, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Екс-соратників Ширака віддали під суд

У Франції починається великий судовий процес у справах про корупцію, до якого залучено колишніх соратників президента Жака Ширака. Майже 50 осіб, серед них чотирьох колишніх міністрів, звинувачують у махінаціях у сфері державних підрядів, гроші від яких ішли на фінансування політичних партій. Обвинувачі заявляють, що будівельні компанії платили хабарі за отримання підрядів на ремонт паризьких шкіл, і при цьому партія Жака Ширака отримувала 1,2% від суми кожного контракту, а Соціалістична партія — 0,8%. Стверджується, що ця схема працювала з 1989 по 1997 роки. Саме тоді нинішній президент Жак Ширак обіймав посаду мера Парижа. Серед обвинувачених — Мішель Руссен, який був главою адміністрації мера Парижа, і Мішель Жиро — колишній голова місцевої ради Великого Парижа. Крім того, до справи причетний і колишній міністр спорту Гі Дрю, який зараз входить до комітету з підготовки олімпійської заявки французької столиці. Судовий процес, як очікується, триватиме до липня. Раніше за схожими обвинуваченнями засудили соратника Ширака та колишнього прем’єр-міністра Алена Жюппе. Його визнали винним у махінаціях із партійною скарбницею в Парижі в 1980 — 1990-х роках, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Алієв помилував політв’язнів

Президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив амністію для 115 засуджених. 53-х із них вважали політичними в’язнями, і Рада Європи вимагала звільнити їх до парламентських виборів, запланованих на листопад. Президент Алієв підписав указ про помилування невдовзі після візиту доповідача Ради Європи Малкольма Брюса, який відвідав Азербайджан минулого тижня. Серед людей, чиї імена включили до президентського указу про амністію, колишні співробітники загону поліції особливого призначення, які вчинили заколот у березні 1995 року. Помилувано багато учасників акцій протесту жовтня 2003 року, які сталися після президентських виборів і перетворилися на масові заворушення. На свободу вийшли також семеро лідерів опозиції, яких звинуватили в організації цих заворушень. Азербайджанські правозахисники привітали президентський указ про помилування, однак зауважили, що проблема політичних в’язнів у країні поки що залишається невирішеною.

Місто для глухих

У США планують створити місто для глухих людей. Цей проект уже викликав у американському суспільстві запеклі дебати. Прихильники створення міста глухих стверджують, що воно дасть сотням людей справжнє домашнє щастя. Подібне місто — це гетто, яке лише віддалить інвалідів від суспільства, наполягають противники проекту. Близько 100 сімей, члени яких є глухими або зі слабким слухом, а також ті, хто хоче спілкуватися з оточуючими лише знаками, вже виявили бажання оселитися в місті, яке назвуть Лоран — на ім’я відомого на початку XIX століття глухого вчителя Інституту глухих у Франції Лорана Клерка, повідомляє газета «Нью-Йорк таймс». Ідейним натхненником проекту є 33-річний Марвін Міллер — глухий, який уже багато років виношував ідею створення подібного поселення. Історики кажуть, що на початку XIX століття американські законодавці пропонували створити цілий штат глухих, однак цю ініціативу відхилили.

Газета: 
Рубрика: