Україна почала виводити миротворців iз Іраку
Перша група зі 140 українських військових учора повернулася з Іраку в рамках програми зі скорочення національного миротворчого контингенту в цій країні. Як відомо, Україна планує вивести миротворчий контингент iз Іраку в три етапи, починаючи з учорашнього дня і закінчуючи серединою жовтня. Указ Президента України, відповідно до якого український миротворчий контингент буде виведено з Іраку, вже готовий і найближчим часом буде підписаний, заявив учора секретар РНБО Петро Порошенко. «Жодних неузгодженостей цей указ не має», — наголосив він. Українських миротворців відправили до Іраку за рішенням президента, схваленим парламентом 5 червня 2003 року. Iз серпня 2003 року в Іраку перебувало близько 1600 українських військовослужбовців і понад 2000 одиниць техніки.
Київ тимчасово відмовився брати участь у місії спостерігачів СНД
Україна відмовилася від участі в місії спостерігачів СНД на виборах у Молдові й Киргизстані, заявив заступник керівника прес-служби МЗС України Дмитро Свистков. «Від України спостерігачі не брали участі в місії ані в Молдові, ані в Киргизстані», — сказав він. За словами Д. Свисткова, після президентських виборів в Україні було відзначено принципові розбіжності в оцінках виборчого процесу спостерігачів від ОБСЄ і СНД. «Українська сторона звернула увагу на необхідність дотримання єдиних критеріїв щодо оцінки всіх виборчих процесiв у всіх державах-членах ОБСЄ», — сказав Д. Свистков. Водночас Д. Свистков не виключив, що Україна надалі все ж братиме участь у місії спостерігачів від СНД. «Ми відмовилися тільки на даному етапі, але ми не кажемо, що не братимемо участі надалі», — зазначив він.
ЄС не скасує візи для українців
Європейський Союз вітає майбутнє запровадження Україною безвізового режиму для громадян держав-членів ЄС, однак не має наміру робити аналогічний крок стосовно України. Про це заявила представник дирекції Єврокомісії з питань зв’язків зі ЗМІ Емма Юдвін. «Ми вітаємо рішення українського керівництва, але ми не маємо наміру міняти нашу європейську політику сусідства, якою передбачене пом’якшення візового режиму стосовно України», — сказала вона. Нагадаємо, минулого тижня Президент України Віктор Ющенко заявив, що днями Україна запровадить безвізовий режим для громадян країн Євросоюзу й хотіла б побачити зустрічні кроки з боку ЄС, повідомляє Інтерфакс.
США порушують свободу преси
Сполучені Штати потрапили до списку країн американського континенту, які порушують свободу преси, оскільки там беруть під варту журналістів, які відмовляються розкривати свої джерела інформації. Про це йдеться в доповіді Міжамериканського товариства преси. Її схвалили 350 власників і керівників газет країн Америки, які зібралися в Панамі. У доповіді йдеться, що війна в Іраку, посилення заходів безпеки в США й тиск на журналістів з метою домогтися від них розкриття своїх джерел інформації позначається на свободі преси. Зокрема, йдеться про переслідування журналістів Джудіт Міллер («Нью-Йорк таймс») і Метью Купера («Тайм»). Водночас автори документа вважають, що головними душителями свободи преси на американському континенті є лідери Куби, Венесуели й Аргентини, повідомляє Інтерфакс.
$10 мільйонів — за Басаєва
ФСБ Росії готова виплатити грошову винагороду в розмірі $10 млн. громадянам за надання спецслужбам відомостей, які допоможуть нейтралізувати міжнародного терориста Шаміля Басаєва. «ФСБ гарантує виплату грошової винагороди в розмірі 10 млн. доларів за надання інформації про місцезнаходження Басаєва», — заявив у вівторок керівник ЦГЗ ФСБ Росії Сергій Ігнатченко, зазначивши, що громадянам, які повідомлять необхідні дані про Басаєва, забезпечать умови анонімності й особистої безпеки. Водночас ФСБ підтвердила, що люди, які надали інформацію про місцезнаходження лідера чеченських сепаратистів Аслана Масхадова, отримали обіцяні за це $10 млн. доларів винагороди, повідомляє Бі-Бі-Сі. Про встановлення винагороди в сумі до 300 млн. рублів за достовірну інформацію, яка допоможе нейтралізувати Шаміля Басаєва й Аслана Масхадова, оголосили 8 вересня минулого року після теракту в Беслані.
Осло — найдорожче місто
У списку сімдесяти найдорожчих міст світу Київ посідає 68 місце. Такі результати досліджень опублікував швейцарський банк UBS. Укладачі рейтингу досліджували купівельну спроможність населення, ціни й зарплати в містах. Найдорожчим містом цього року є Осло. Услід за ним розташувалися Гонконг, Токіо. Нью- Йорк, який раніше займав одну з лідируючих позицій, опустився нижче внаслідок падіння курсу долара. Із країн пострадянського простору найдорожчим містом є Москва, яка займає в рейтингу 42 позицію. Найбезпечнішим містом у світі є Люксембург, а останнє місце на планеті за цим показником нині займає Багдад. У верхній частині списку за цим показником після люксембурзької столиці знаходяться Гельсінкі (Фінляндія), швейцарські міста Берн, Женева й Цюріх, котрі посідають друге місце. У іншій класифікації — за якістю життя — на перше місце вийшли Женева й Цюріх, за якими — Ванкувер (Канада) і Відень (Австрія). Іракська столиця Багдад знову опинилася на останньому місці, повідомляє Інтерфакс.
До Києва. У справах, терміново...
Російський бізнесмен Борис Березовський, також відомий під ім’ям Платон Єленін, близько тижня тому звернувся за візою для в’їзду до України, повідомив начальник Управління консульської служби МЗС України Микола Точицький. Зараз триває міжвідомче узгодження питання про надання Березовському дозволу на в’їзд. Державна прикордонна служба України вже заявила, що не має підстав для того, щоб не пропускати Б. Березовського на територію країни. За словами міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, МВС не має наміру втручатися в питання про видачу візи на в’їзд до України Березовському. «Вважаю, що це має бути рішенням МЗС», — сказав Ю. Луценко. За словами міністра, стосовно Березовського доцільно приймати політичне рішення на рівні МЗС через одночасну дію в Україні двох конвенцій — про захист політичних біженців і про видачу порушників іншій країні, а Б. Березовський підпадає під дію обох. Раніше Б. Березовський заявив, що обов’язково приїде до Києва в березні. Iз 2000 року він — громадянин Росії — проживав у США та Великій Британії, з 2002 — в міжнародному розшуку. Нині Березовський проживає у Великій Британії, де йому надали політичний притулок, повідомляє Інтерфакс.