Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 березня, 2005 - 00:00

Солана: досвід України та Грузії корисний

Досвід Грузії й України з розвитку демократії може стати прикладом для інших країн в Європі та за її межами, вважає високий представник ЄС з питань зовнішньої та оборонної політики Хав’єр Солана. На його думку, «демократичні прориви у Грузії 2003- го та в Україні минулого року сталися, оскільки місцеві активісти свідомо виступали за європейські норми й оскільки вони отримали серйозну підтримку Євросоюзу та його країн-членів». Це свідчить про те, що «навіть за відсутності перспективи прийняття до ЄС приваблива сила Європи не слабшає». Х. Солана вважає, що ЄС може відігравати допоміжну роль при становленні демократії в тій або іншій країні. «Кожне суспільство зобов’язано знайти власний шлях і рухатися ним своєю швидкістю. Але зовнішні сили можуть і повинні відігравати при цьому певну роль. Наприклад, їм під силу створити контекст, що сприяє політичним змінам», — вважає він.

У Мінську обговорять реформування СНД

На майбутній нараді в Мінську міністрів закордонних справ країн СНД розглядатимуться проміжні підсумки реформування Співдружності, повідомив глава МЗС Росії Сергій Лавров на нараді у президента Володимира Путіна. «Суть реформи полягає в тому, щоб звільнити Раду глав держав i урядів від так званих дріб’язкових питань і більше дати їм можливості займатися глобальними проблемами, а ці питання перекласти на розгляд галузевих органів в економічній та політичній сфері», — пояснив міністр. Крім того, за словами С. Лаврова, міністри розглянуть і перебіг підготовки до засідання глав держав СНД 8 травня в Москві.

У Киргизстані завершилися вибори

У Киргизстані завершився другий тур парламентських виборів. За словами представників центральної виборчої комісії в Бішкеку, в голосуванні взяли участь 51% виборців. Опозиційні групи знову стверджують, що, як і в першому турі, були порушення, однак ЦВК Киргизстану визнала вибори такими, що відбулися. За словами голови ЦВК республіки Сулаймана Іманбаєва, «зараз за підсумками двох турів обрано 69 із 75 депутатів». За попередніми підсумками другого туру до парламенту пройшли дев’ять представників проурядової партії «Алга Киргизстана» і четверо від партії «Аділет» (Справедливість). Таким чином, за підсумками двох турів кандидати від проурядових партій отримали близько 30% місць у парламенті. Крім того, до парламенту пройшли три представники опозиційного руху «Вітчизна» й лідер комуністів. Опозиція отримала в парламенті близько 10% місць, повідомляє Інтерфакс.

Папу Римського виписали з лікарні

Папа Римський Іван Павло II залишив лікарню «Джемеллі» та повернувся до Ватикану. Це сталося невдовзі після того, як понтифік уперше після операції звернувся до віруючих. Папа з’явився на хвилинку у вікні своєї палати в лікарні, де близько місяця тому йому зробили операцію трахеотомії. Голос до папи повернувся майже одразу після операції, але всі три попередні рази, коли він з’являвся перед віруючими, котрі майже постійно чергують біля вікон його палати на десятому поверсі лікарні, він лише мовчазно благословляв їх. Цього разу він вимовив кілька слів, подякував за підтримку, побажав їм «хорошої неділі» дуже слабим, але цілком чітким голосом і осінив їх хресним знаменням, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Китай бореться з сепаратизмом

Учора китайський парламент ухвалив закон про протидію сепаратизму, який санкціонує застосування воєнної сили для припинення спроб Тайваню досягти незалежності. У законі йдеться про допустимість застосування «немирних та інших необхідних заходів», якщо можливості мирного об’єднання будуть вичерпані. На думку аналітиків, визначення «немирні заходи» має на увазі застосування воєнної сили. Напередодні у неділю, після того як парламент схвалив призначення голови КНР Ху Цзіньтао головнокомандуючим збройними силами, китайський лідер наказав армії готуватися до війни. Тайвань відколовся від Китаю під час громадянської війни 1949 року і відтоді зберігав фактичну незалежність. Китай вважає Тайвань своєю територією і відтепер залишає за собою право застосувати силу, якщо не вдасться досягнути «мирного об’єднання», повідомляє Бі-Бі-Сі.

Москва змагається за статус господаря Олімпіади-2012

Спеціальна комісія Міжнародного олімпійського комітету (МОК) прибула до Москви — останнього пункту в списку міст, які претендують на проведення літньої Олімпіади 2012 року. Члени московського комітету вважають своїм головним козирем той факт, що в російській столиці вже побудовано 65% необхідних об’єктів. Щоправда, практично всі спортивні споруди, побудовані до Олімпіади-80, потребують серйозної реконструкції. Одне з найслабших місць Москви — забезпечення безпеки. Гучні теракти останніх років, заворушення на Манежній площі під час чемпіонату світу 2002 року очок Москві явно не додають, повідомляє Бі-Бі-Сі.

«Оригінальні» книжки

Книжки на рулонах туалетного паперу почало випускати одне з японських книжкових видавництв. У книгарнях Токіо, Осаки, Нагої та інших великих міст уже можна купити сучасну філософську працю «Як створювати самого себе» в неординарному поліграфічному виконанні. Головною проблемою, з якою зіткнулися видавці при реалізації нового проекту, стала обмежена довжина рулону — лише 30 метрів. Тому автори, які побажали побачити власні твори на рулонах туалетного паперу, спеціально для цього проекту готують витяги зі своїх праць в обсязі не більше 3 тисяч знаків. Текст повторюється на рулоні кілька разів для кращого засвоєння. Одним із безперечних достоїнств нової поліграфічної продукції є низька вартість книжки — трохи більше $3. Інтерес до продажу сучасних сувоїв уже виявили близько 30 магазинів по всій Японії, повідомляє РІА «Новости».

Газета: 
Рубрика: