Київ — Вашингтон: новий початок відносин
США й Україна повинні вивести свої взаємовідносини на новий рівень і стати стратегічними партнерами. Про це заявив глава МЗС України Борис Тарасюк, виступаючи у Вашингтоні. «Україна закликає США до стратегічного партнерства», — заявив Б. Тарасюк. На його думку, ключовими напрямами такого партнерства мають стати спільні зусилля Вашингтона й Києва щодо просування демократії у світі, в боротьбі з тероризмом і в зміцненні трансатлантичного співробітництва. Міністр зазначив, що партнерство США й України «не буде альянсом проти будь-якої третьої сторони». Б. Тарасюк також подякував США за підтримку минулих українських виборів. Він особливо відзначив підтримку України з боку Конгресу США й таких американських сенаторів-республіканців, як Джон Маккейн і Річард Лугар. Наголосивши, що головною метою його візиту є підготовка квітневого візиту Віктора Ющенка до Вашингтона, Б. Тарасюк повідомив, що цей візит має стати «новим початком в американсько-українських взаємовідносинах», повідомляє Інтерфакс.
ЄС пом’якшить візовий режим для України
До кінця 2005 року Україна та країни Європейського Союзу можуть вийти на узгоджений документ, що пом’якшує візовий режим з боку ЄС стосовно українських громадян. Про це вчора заявив секретар Ради національної безпеки й оборони Петро Порошенко. Секретар РНБО повідомив, що це питання обговорювалося під час його зустрічі в Мадриді з головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу. За його словами, з боку ЄС триває робота з відпрацювання окремих категорій громадян, які зможуть перетинати кордони ЄС за пом’якшеним візовим режимом — дипломатів, бізнесменів, журналістів, студентів, повідомляє Інтерфакс.
Грузії заважають російські військові бази
Парламент Грузії одностайно прийняв резолюцію, що закликає уряд вимагати від Росії виведення військових баз із Батумі й Ахалкалакі до 1 січня 2006 року. Всі 159 парламентаріїв наполягають на цій даті, якщо до 15 травня не буде остаточно узгоджено план виведення з Грузії російських баз. «Будемо сподіватися на те, що в Росії з розумінням поставляться до цього й найближчим часом підуть на серйозні компроміси з цього питання», — заявила спікер грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе. Однак міноборони Росії назвало рішення грузинських парламентаріїв «контрпродуктивним». Раніше представники міністерства оборони Росії заявили про готовність вивести війська з Грузії протягом трьох-чотирьох років. До цього Москва наполягала, що для цього може знадобитися не менше 11 років. Однак відповідно до законопроекту, розробленого комітетом з оборони й безпеки грузинського парламенту, влада може вжити конкретних заходів проти російських баз у тому разі, якщо Кремль до 15 травня не узгодить дату їх закриття. Експерти припускають, що може йтися про відключення російським військовим електрики, опалювання та інших служб, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Росіяни невдоволені перебудовою Горбачова
Сьогодні більшість росіян негативно ставиться до перебудови, розпочатої двадцять років тому Михайлом Горбачовим. За даними соціологічного дослідження, проведеного на початку березня Всеросійським центром вивчення громадської думки, 61% учасників опитування висловили своє негативне ставлення до перебудови. Позитивні оцінки дають 14% респондентів, а байдужість висловлює 13% опитаних. За нинішніми спогадами росіян, на самому початку правління М. Горбачова 20% були його палкими прихильниками, і ще 20% — швидше підтримали його курс на перебудову, хоча й з певними сумнівами. Думки росіян про те, які цілі переслідував екс- президент СРСР, починаючи перебудову, розділилися — 23% вважають, що він мав намір реформувати соціалістичний лад, зробити його привабливішим. Приблизно стільки ж опитаних (24%), навпаки, вважають, що Горбачов від самого початку планував зруйнувати соціалістичний лад і скерувати країну капіталістичним шляхом. І понад третину респондентів (37%) схильні вважати, що автор перебудови не мав ясних цілей, він діяв за обставинами, вирішуючи проблеми у міру їх виникнення. Якщо на початку правління М. Горбачова росіяни його швидше підтримали, то нині ставлення до нього швидше негативне: 45% ставляться до нього негативно, серед них 19% різко негативно.
У розпалі Масляна
Масляна — одне з найвеселіших слов’янських народних свят. Її повсюдно іменують «веселою», «широкою», «п’яною». Це велике свято виникло задовго до навернення слов’ян у християнство, а тому зберегло чимало язичницьких рис; до нього приурочували багато звичаїв і повір’їв, що користувалися в народі великою популярністю. Сьогодні Масляна виходить на центральні площі міст. Так, у Москві, на Красній площі, в самому центрі маскараду люди беруть участь у конкурсах із випічки та поїдання млинців (на фото).
Вірменія живе на гроші діаспори
Голова Центробанку Вірменії Тигран Саргсян заявив, що виживання його країни тепер залежить від грошових переказів вірмен, які живуть за кордоном. Виступаючи в Єревані, Тигран Саргсян сказав, що грошові перекази з-за кордону цього року майже вдвічі перевищать державний бюджет. За словами голови Центробанку, саме з цими переказами пов’язана значна частина нещодавнього економічного зростання у Вірменії. Саргсян назвав вірменську діаспору, яка вдвічі перевищує за чисельністю населення самої Вірменії, «єдиним природним ресурсом» країни. Протягом останнього десятиріччя близько 1 млн. людей залишили країну та сформували впливову діаспору у США, Росії та інших країнах. Притік доларів із за кордону останніми роками привів до значної зміни виглядуцентру Єревана, де відкрилися нове кафе, ресторани й магазини. Однак, за оцінками Світового банку, половина населення Вірменії живе за офіційно встановленою межею бідності, приблизно чверть живе в умовах, які ООН визначає як «абсолютна бідність». Деякі вірменські економісти попереджають, що перекази з-за кордону лише затушовують проблеми, однак для громадян цієї ізольованої, невеликої за територією країни закордонні гроші — справжній порятунок, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Опозиція Киргизстану об’єдналася
Опозиційні партії й рухи Киргизстану об’єдналися в Координаційну раду народної єдності. Як заявив колишній прем’єр-міністр країни Курманбек Бакієв, обраний лідером Ради, координаційна рада народної єдності вимагає скасувати підсумки голосування в першому турі, провести дострокові президентські вибори, а потім організувати повторні вибори до парламенту. До нового об’єднання, за словами його організаторів, увійшли практично всі відомі опозиціонери, багато екс-кандидатів, які не пройшли до другого туру виборів, представники регіонів. Другий тур виборів призначено в Киргизії на 13 березня. Підготовка до нього триває на тлі мітингів протесту, організованих прихильниками кандидатів, що програли в першому турі, практично в усіх регіонах. Президентські вибори призначені в республіці на жовтень цього року, повідомляє РІА «Новости».