Iмператор Японії вперше після хвороби з’явився на публіці
Імператор Японії Акіхіто вперше після своєї хвороби та госпіталізації взяв учора участь в офіційному заході — урочистій церемонії вшанування пам’яті пожежників, які героїчно загинули в результаті найбільшого в історії країни землетрусу та цунамі 11 березня. На урочистих зборах були присутні також імператриця Мітіко та прем’єр-міністр Йосихіко Нода. Під час стихійних лих 11 березня загинуло понад 280 пожежників. 77-річний імператор Акіхіто, якого виписали з лікарні 24 листопада після 19 днів госпіталізації із запаленням легенів, наполіг на своїй участі в цій церемонії, хоча лікарі рекомендували йому спокій. У той же час він поки що пропускатиме інші офіційні заходи, на яких замість монарха присутній його старший син — крон-принц Нарухіто. Після стихійних лих 11 березня імператор та імператриця багато їздили постраждалими районами, підбадьорювали евакуйованих. Навіть у найважчі дні аварії на АЕС «Фукусіма-1» вони відмовилися покинути свій палац у центрі Токіо, звідки до атомної станції приблизно 240 км. Японський імператор не має реальної влади і, за конституцією, вважається символом держави та єдності народу. Він виконує в основному церемоніальні функції.
Обама пообіцяв ЄС надати допомогу, потрібну для виходу з кризи
Боргова криза в єврозоні та шляхи її подолання стали однією з головних тем чергового саміту США—Євросоюз, що відбувся у Вашингтоні. Американський президент закликав європейське керівництво до рішучих дій і пообіцяв надати допомогу, необхідну для виходу з кризи. «Президенти ван Ромпей і Баррозу дуже активно взаємодіяли з главами держав і урядів у Європі, щоб спробувати розв’язати цю кризу, — сказав Барак Обама. — Я повідомив їх, що Сполучені Штати готові зробити свій внесок, щоб допомогти їм вирішити цю проблему. Це має величезне значення для нашої власної економіки. Якщо Європа зазнає скрути, то нам набагато важче створювати хороші робочі місця тут, удома, бо ми відправляємо до Європи багато наших товарів і послуг. Для нас це дуже важливий торговельний партнер». У Білому домі вважають, що ситуація в Європі як і раніше є причиною проблем, які виникають у американській економіці, тому очікують від європейців рішучих дій, що відповідають інтересам США.
Вашингтон і Брюссель закликали Мінськ звільнити всіх політв’язнів, а Києву нагадали про взяті зобов’язання
США та ЄС закликали владу Білорусі «негайно звільнити й реабілітувати політичних в’язнів». Про це йдеться в спільній заяві, випущеній за підсумками саміту США—ЄС, що відбувся у Вашингтоні. Вашингтон і Брюссель також звертають увагу Києва на те, що екс-прем’єр України Юлія Тимошенко має право на «справедливий, прозорий і неупереджений процес» — це стосується як суду над нею, так і її права на апеляцію. На зустрічі між президентом США Бараком Обамою, президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу й головою Європейської ради Германом ван Ромпеєм обговорювалися здебільшого економічні питання, насамперед криза в єврозоні. Проте окремий пункт підсумкової заяви присвячено «східним сусідам ЄС», щодо яких, як сказано в документі, США та Євросоюз «спільно працюють для підтримки демократії, врегулювання застарілих конфліктів і сприяння економічній модернізації». Вашингтон і Брюссель також нагадують українській владі про взяті нею на себе зобов’язання щодо «поважання демократичних цінностей і верховенства права» й закликають її у зв’язку із цим забезпечити «справедливий, прозорий і неупереджений процес» у випадку з судами над колишніми членами уряду — «включаючи будь-яку апеляцію у справі пані Тимошенко». «Право на апеляцію не має бути підірване введенням обмежень на можливість обвинувачених виставляти свою кандидатуру на майбутніх виборах в Україні, зокрема намічених на майбутній рік парламентських виборах», — йдеться в спільній заяві США та ЄС.
У Південній Осетії скасовано підсумки виборів президента
Верховний суд Південної Осетії вчора визнав недійсними вибори президента, на яких, за попередніми даними, перемогла опозиціонерка Алла Джіоєва, обійшовши підтриманого Москвою Анатолія Бібілова. Прибічники Джіоєвої погрожують акціями непокори. Раніше Центральна виборча комісія Південної Осетії оголосила, що вибори з величезною перевагою виграла Алла Джіоєва: вона набрала майже 57%, а Анатолій Бібілов — 40%. В абсолютних числах різниця становить близько чотири з половиною тисячі осіб. Скаргу до Верховного суду подала партія «Єдність», яка висунула Анатолія Бібілова. Партія звинуватила команду суперниці Бібілова в підкупі виборців і забороненій агітації під час голосування. «Це замах на волю народу. Це захоплення влади», — заявила bbcrussian.com представник штабу Алли Джіоєвої Еліна Марзоєва, пославшись при цьому на думку юристів штабу. За словами Марзоєвої, прибічники Джіоєвої з різних районів Південної Осетії повідомляють, що готові до акцій непокори. Як виглядатимуть ці акції, наразі неясно. «Таким чином, ми знімаємо з себе відповідальність за все, що далі відбуватиметься, і перекладаємо відповідальність на поки що офіційну владу Південної Осетії та російську сторону», — заявила Марзоєва.