Землетрус в Ірані: 400 осіб загинуло
Унаслідок землетрусу, що стався в центральному районі Ірану, зруйновані кілька сіл. Представник іранської влади повідомив, що загинули щонайменше 400 осіб, ще кілька сотень людей поранені. Сила поштовху становила 6,4 бала за шкалою Ріхтера. У 2003 році жертвами землетрусу, що знищив стародавнє іранське місто Бам, стали близько 30 тисяч осіб. Землетруси невеликої сили відбуваються в Ірані майже щодня. Зі слів експертів ООН, iз погляду сейсмічної активності Іран — найнебезпечніша країна в світі. Вона розташована на стику трьох земних пластів, які стискають цю територію.
Україна та ЄС затвердили План дій
Україна та Європейський Союз підписали План дій Україна — ЄС на 2005 — 2007 роки. План дій передбачає Європейську політику сусідства стосовно України, проте в ньому багато положень, що дозволяють після його виконання посилити відносини між ЄС й Україною. Про це повідомила прес-секретар віце-прем’єр-міністра з питань європейської інтеграції Олега Рибачука Катерина Кириченко. План дій передбачає, в разі його успішної реалізації можливість укладення нової посиленої угоди України з ЄС в 2008 році після завершення дії десятирічної (1997 — 2007) Угоди про партнерство та співпрацю. Українська сторона хоче, щоб ця посилена угода була у формі європейської угоди про асоціацію.
Москва задоволена візитом Лаврова
У Москві задоволені підсумками візиту міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова до Києва. Про це заявив офіційний представник російського МЗС Олександр Яковенко. «Головне — є алгоритм подальшого розвитку співпраці, окреслені конкретні кроки щодо вирішення питань, які стоять на порядку денному взаємодії двох країн», — сказав Яковенко. У Києві главу російського зовнішньополітичного відомства прийняли Президент України Віктор Ющенко, прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, голова Верховної Ради Володимир Литвин, також він провів переговори з міністром закордонних справ України Борисом Тарасюком.
КНДР «може» повернутися на переговори
Північна Корея може переглянути свою відмову від участі в ядерних переговорах, якщо «будуть виконані деякі умови». За повідомленнями, лідер КНДР Кім Чен Ір заявив, що його країна готова повернутися до участі в шестисторонніх переговорах, але для цього США повинні продемонструвати «щирість». Кім Чен Ір зробив цю заяву в розмові з послом КНР, який перебуває з візитом у Пхеньяні з метою переконати Північну Корею відновити переговори. Цього місяця КНДР несподівано залишила переговори, заявивши, що володіє ядерною зброєю. Як зазначає Бі-Бі-Сі, в словах Кіма немає нічого нового, оскільки в минулому КНДР постійно вимагала допомоги та поступок.
Шеварднадзе написав мемуари
Екс-президент Грузії Едуард Шеварднадзе, якого усунули від влади пiд час масових народних виступів у листопаді 2003 року, завершив написання книжки мемуарів, назвавши її «Думки про минуле та майбутнє». Про це грузинським ЗМІ повідомив редактор книжки, колишній радник Шеварднадзе Коба Імедашвілі. З його слів, у мемуарах Е. Шеварднадзе розповідає про події в колишньому Радянському Союзі, виведення військ з Афганістану, об’єднання Німеччини та про останні події в Грузії. У цей час книжку перекладають англійською, німецькою та російською мовами. Як сказав К. Імедашвілі, книжку мемуарів Е. Шеварднадзе почав писати одразу після відставки з посади президента в листопаді 2003 року. В одному з інтерв’ю грузинським ЗМІ цього року Е. Шеварднадзе скаржився, що в нього вже майже не залишилося грошей, а президентську пенсію йому не призначили, тому сподівається отримати гонорар від майбутньої книжки.
Молдова відмовилася від послуг спостерігачів із СНД
Спостерігачі з СНД не братимуть участі в парламентських виборах у Молдові, повідомив глава МЗС Росії Сергій Лавров журналістам. «На наше звернення керівництво Молдови повідомило, що участь спостерігачів із СНД на парламентських виборах у Молдові не передбачається», — сказав Лавров. З його слів, за ходом виборів спостерігатимуть представники ОБСЄ та Ради Європи. «Це дивно, оскільки в ході нещодавніх моїх контактів із представниками ОБСЄ та Ради Європи вони висловлювалися за налагодження зв’язків у рамках Міжпарламентської асамблеї СНД», — цитує слова Лаврова РІА «Новости».
Австралія відправляє підмогу до Іраку
Австралія має намір додатково відправити до Іраку 450 військовослужбовців. Про це заявив прем’єр-міністр країни Джон Хауард. Він сказав, що підмогу, зокрема, відправлять на допомогу японським інженерам, які працюють у південному Іраку. На сьогодні в Іраку служать близько 850 австралійських військових. Зі слів прем’єр-міністра Хауарда, вірного союзника президента США Джорджа Буша, він знає, що рішення про перекидання до Іраку підкріплення «буде непопулярним кроком в очах багатьох» австралійців. «Я вважаю це правильним рішенням. Воно значно допоможе зусиллям коаліції у відновленні Іраку», — сказав він.
На Марсі знайшли море
Європейські вчені знайшли на Марсі замерзле море. А допомогли їм у цьому недавно отримані стереофотографії, зроблені однією з орбітальних станцій. Море розташоване неподалік від екватора, у районі, відомому як «Елізіум». У дослідників уже готова й теорія, що пояснює походження такої кількості льоду. Виявляється, п’ять мільйонів років тому на Марсі була дуже сильна повінь. Незабаром клімат змінився. На планеті похолодало. Зараз море вкрите попелом і вулканічним пилом.