Райс робить зауваження Росії
Державний секретар США Кондолізза Райс заявила про стурбованість у США та Західній Європі у зв’язку з ситуацією у сфері демократії в Росії, але зазначила при цьому, що така стурбованість не повинна приводити до ізоляції Москви. «Ізоляція Росії була б помилкою», — заявила Райс на слуханнях у комітеті з міжнародних відносин палати представників Конгресу США. За словами держсекретаря, «триваюча взаємодія» з Росією є для США й Заходу переважнішим курсом, повідомляє РІА «Новости».
«Матері Беслана» написали листа Путіну
Група матерів дітей, які загинули внаслідок захоплення бойовиками середньої школи в північноосетинському місті Беслан, направили листа президенту Росії Володимиру Путіну. Вони вимагають відставки президента російської республіки Північна Осетія Олександра Дзасохова. Члени сімей жертв бесланської трагедії, об’єднані в комітет «Матері Беслана», вважають, що влада Північної Осетії не змогла захистити людей та запобігти захопленню школи, внаслідок якого загинули щонайменше 330 дорослих і дітей. «Якщо держава змогла пожертвувати життями наших дітей, вона зможе пожертвувати кар’єрою однієї людини», — заявила голова комітету «Матері Беслана» Сусанна Дудієва. Прес-секретар голови Північної Осетії Ігор Дзантієв заявив, що поки коментарів щодо вимог матерів із Беслана немає, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Понад $5 мільйонів — за речі Кеннеді
Понад $5 мільйонів отримали організатори аукціону «Сотбіс» у Нью-Йорку, виставивши на торги особисті речі сім’ї покійного президента США Джона Фітцджеральда Кеннеді. Як повідомили організатори триденного аукціону, секретер 35- го президента США, інкрустований його монограмою JFK, було продано за $452 тисячі. Портрет дружини Жаклін із дочкою Керолін і сином Джоном пензля Арона Шиклера купили за $216 тисяч. Одне з крісел-качалок, які так любив Джон Кеннеді, бо страждав від сильних болів у хребті, продали за $96 тисяч. Загалом на торги було виставлено понад 600 лотів.
Белград іде назустріч трибуналу
Поліція Сербії арештувала шістьох громадян, підозрюваних у воєнних злочинах, скоєних у 90-і роки на території колишньої Югославії, повідомила прокуратура Сербії з воєнних злочинів. Як зазначено в повідомленні прокуратури, йдеться про ті дев’ять справ, які головний обвинувач Міжнародного трибуналу для колишньої Югославії Карла дель Понте передала владі Сербії. Подібну передачу здійснили вперше в історії відносин Гаазького трибуналу та Белграда.
Пентагон і нова ядерна зброя
Міністр оборони США Дональд Рамсфельд висловився за розробку нового виду ядерної зброї. Йдеться про компактні боєприпаси, призначені для руйнування підземних бункерів і тунелів у горах. Розробку цього проекту розпочали 2002 року, однак два роки по тому Конгрес припинив його фінансування, вважаючи проект надто дорогим. Виступаючи в сенатському комітеті у справах збройних сил, Д. Рамсфельд наполягав на поновленні дослідницьких робіт. В урядовому проекті бюджету на наступний рік на ці цілі пропонується виділити $8,5 млн. Ще $14 млн. потрібно, щоб довести до кінця початкову стадію цих робіт. Противники створення нової зброї вважають, що вона не вписується в рамки концепції ядерного стримування, повідомляє Інтерфакс.
Глобальне потепління — справа рук людини
Глобальне потепління клімату в останні 40 років справді відбувається, і винна в цьому, передусім, діяльність людини на Землі. Про це заявила група відомих американських дослідників на щорічній науковій конференції у Вашингтоні. Вони навели дані, згідно з якими температура Світового океану підвищується через збільшення обсягів викидів промислових газів, які створюють парниковий ефект. Зокрема, такого висновку дійшли океанографи на чолі з Тімом Барнеттом зі штату Каліфорнія, які таким чином спростували колишні висновки деяких учених про те, що головні причини цього згубного явища — сонячна й вулканічна діяльність. На думку експертів з Американської асоціації за прогрес науки, в найближчі десятиріччя потепління клімату, зокрема, сильно вплине негативним чином на постачання населення багатьох районів планети прісною водою, повідомляє Інтерфакс.
«Дипломатичні ігри» Риги з Москвою
Прем’єр-міністр Латвії Айгар Калвітіс заявив, що його країна навмисно запропонувала Росії неприйнятний для неї варіант декларації про міждержавні відносини, щоб не пов’язувати підписання цього документа з договором про кордон. Латвія й Росія по-різному дивляться на події Другої світової війни: в Ризі вважають, що Росія як правонаступниця СРСР мусить вибачитися за введення військ до балтійських країн згідно з пактом Молотова-Ріббентропа. Росія запропонувала Латвії проект спільної декларації, яку можна було б підписати одночасно з договором про державний кордон. Латвія запропонувала проект, з яким Москва не могла б погодитись апріорі. МЗС Росії заявив, що цей документ є неприйнятним. «У світлі спроби фіксації в латвійському проекті декларації по суті територіальних претензій до Росії мимоволі постає питання: а чи не хоче латвійська сторона зірвати підписання договору про кордон?», — йдеться в заяві МЗС Росії. Однак міністр закордонних справ Латвії Артіс Пабрікс заявив газеті «Известия», що його країна готова підписати договір, але це не варто прив’язувати до підписання політичної декларації й до історичних дат, таких як День перемоги. «Адже 9 Травня — не лише перемога над нацизмом, це й закріплення окупації балтійських країн Радянським Союзом», — зазначив голова МЗС Латвії.