Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 лютого, 2005 - 00:00

Українські вибори не вплинули на відносини Росії та ЄС

Вибори в Україні жодним чином не позначилися на відносинах Росії та Євросоюзу. Таку думку висловив спецпредставник президента РФ із розвитку відносин з Євросоюзом Сергій Ястржембський. «Взаємодія України та ЄС — це самостійний проект. Україна — самостійна й незалежна держава, яка самостійно визначає свої зовнішньополітичні й зовнішньоекономічні пріоритети. Жодних ускладнень вибори в Україні не принесли у відносини Росії та ЄС», — сказав Ястржембський. Відповідаючи на запитання про можливість вступу України до Євросоюзу, він зазначив, що якщо Україна вважає, що вона може «прискоренішими темпами йти шляхом інтеграції до ЄС, то це справа України». Ястржембський зазначив, що в ЄС існує «дуже обережна думка, що на території пострадянського простору немає держав, які готові вступити до ЄС», повідомляє РІА «Новости».

Візит примирення

Президент Сербії Борис Тадич завітав із дводенним візитом до Косово. Це перший подібний візит з часу натiвського бомбардування Югославії 1999 року. Зробивши першу зупинку в сербському селі у східному Косово, Борис Тадич подарував місцевим жителям прапор Сербії. У розмові з одноплемінниками президент пообіцяв боротися за права кожного серба, який мешкає тут. Він нагадав, що за міжнародним правом Косово залишається частиною Сербії. Борис Тадич став першим після доби Мілошевича сербським лідером, який визнав за можливе приїхати до Косово з офіційним візитом. Більшу частину часу він провів у відвідинах сербських анклавiв по всьому краю. Жителі цих анклавів, косовські серби, почуваються ущемленими й відчувають постійну загрозу з боку албанського населення краю. Белград готується до переговорів про статус Косово, які мають розпочатися через кілька місяців. Переговори не будуть легкими: албанці хочуть повної незалежності, тоді як серби рішуче налаштовані проти відокремлення Косово, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Акаєва на новий термін?

У Киргизстані низка громадських організацій виступає за подовження президентських повноважень глави держави Аскара Акаєва до 2010 року. Щоб провести референдум про подовження повноважень нині чинного глави держави ще на п’ять років, потрібно зібрати, згідно з Конституцією, 300 тис. голосів. На даний момент суспільний фонд Киргизстану «З народом — для народу» зібрав уже понад 100 тис. підписів у південних і північних регіонах країни. Згідно з конституцією країни, на посаду президента одній людині можна обиратися лише двічі, повідомляє Інтерфакс.

Нова російська «суперзброя»

Новий вид ядерних ракетних комплексів, які розробляє Росія, може з’явитися в російських збройних силах найближчим часом. Про це на міжнародній конференції з питань безпеки в Мюнхені заявив міністр оборони Росії Сергій Іванов. «Ми ведемо роботу над новими ракетними комплексами, про які раніше згадував президент Путін. Маємо підстави вважати, що це будуть унікальні комплекси, яких немає в жодної країни світу», — заявив міністр. «Ми сподіваємося, що ці комплекси з’являться найближчим часом», — зазначив Іванов. Він не повідомив про характеристики цих ракетних комплексів. Однак міністр запевнив, що коли нові системи надійдуть на озброєння російської армії, вони не будуть ні на кого націлені. Крім того, Сергій Іванов також заявив, що зростання російської економіки дозволило військовим перестати боротися за виживання, а почати процес реформування. За його словами, через три роки 70% особового складу російської армії служитимуть за контрактом, а решта служитиме не два, а лише один рік, повідомляє Бі-Бі-Сі.

«Космічна» євроконституція

Примірник конституції Євросоюзу в позолоченій обкладинці імовірно доставлять на Міжнародну космічну станцію у квітні. Лідери ЄС вважають, що це додасть конституції популярності, бо за опитуваннями дев’ять із десяти європейців поки що мало про неї знають. Британська партія незалежності, яка скептично ставиться до конституції, вважає, що документу саме місце у відкритому космосі. Текст конституції ЄС затвердили у грудні, однак Британія, Ірландія, Португалія та Іспанія мають намір провести референдуми щодо схвалення євроконституції. Комісар ЄС iз питань промисловості Гюнтер Ферхойген передав примірник конституції французькому астронавту Мішелю Тоніні. За словами Ферхойгена, він сподівається, що політ конституції навколо Землі буде «символом європейської самоідентифікації». Однак євроскептики вважають, що витівка з доставкою конституції на орбіту — лише політичний трюк, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Клінтон отримав «Греммі»

Екс-президент США Білл Клінтон отримав престижну премію «Греммі» за озвучення власної автобіографії «Моє життя». Про присвоєння Клінтону цієї премії оголосили на 47-й щорічній церемонії вручення «Греммі» в Лос-Анджелесі. Книжка Клінтона, яка стала бестселером у США, була адаптована для аудіоверсії, яку сам надиктував колишній глава Білого дому. Оригінал автобіографії нараховує понад тисячу сторінок і для аудіозапису книжку скоротили, щоб вона могла вміститися на одну магнітофонну касету або компакт-диск, повідомляє РІА «Новости».

Газета: 
Рубрика: