Ходорковський: невдовзі не буде іншого вибору, крім бунту
Колишній глава нафтової компанії ЮКОС Михайло Ходорковський, який другий рік перебуває в одному з московських слідчих ізоляторів, у своєму першому після арешту в жовтні 2003 року інтерв’ю розповів, що, на його думку, його арештували за те, що він проявив політичні амбіції, повідомляє британська газета The Times. «Тепер я абсолютно переконаний, що головною причиною початку «справи ЮКОСу» було бажання групи з чотирьох-п’яти осіб захопити й керувати великою й успішною нафтовою компанією», — заявив Ходорковський. Натякаючи на небезпеку повернення до радянського авторитаризму, він сказав, що за Путіна в людей невдовзі не буде іншого вибору, крім бунту, інакше їх ніхто не почує, повідомляє британське видання.
Вибух біля МНС Таджикистану
Учора вранці в Душанбе, біля будівлі МНС Таджикистану, вибухнула автомашина. Повідомляють про одного загиблого. Вибух стався на відстані одного кілометра від палацу президента Таджикистану Ємомалі Рахмонова. За словами представників МНС, машина була начинена вибухівкою. Міліція каже, що розглядає кілька версій події, включно з терактом. Особистість загиблого поки що не вдалося встановити, припускають, що це водій автомобіля. Крім одного загиблого, є ще четверо поранених. 2001 року Рахмонов санкціонував повномасштабну військову операцію проти озброєної ісламської опозиції, очолюваної різними польовими командирами. Наприкінці лютого в Таджикистані планується проведення парламентських виборів, повідомляє Бі-Бі-Сі.
Зіткнення на акції ультраправих у Німеччині
Акція Націонал-демократичної партії Німеччині на півночі країни призвела до масових зіткнень поліції з демонстрантами, які протестували проти виступу ультраправих. У столиці федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн місті Кіль зібралися кількасот прибічників НДП, яку уряд Німеччини вважає сучасною версією націонал-соціалістичної партії Гітлера. Поруч із мітингом ультраправих відбувалася набагато масовіша акція протесту лівих партій, які виступають проти НДП. За повідомленнями поліції, в ній брали участь близько семи тисяч осіб. Зіткнення почалися після того, як невелика група лівих демонстрантів спробувала прорвати поліцейські загородження, що розділяли протиборчі сторони. Німецький уряд намагався заборонити діяльність Націонал-демократичної партії, підозрюючи її у продовженні ідеології нацизму. Однак Конституційний суд країни в березні 2003 року виступив проти заборони. Минулого тижня члени НДП демонстративно залишили засідання парламенту землі Саксонія, коли депутати вшановували пам’ять жертв нацизму.
Тисячі ізраїльтян протестують проти плану Шарона
Близько 150 тисяч чоловік зібралися біля будівлі ізраїльського парламенту в Єрусалимі на 24-годинну акцію протесту проти планів щодо виведення єврейських поселень із сектору Газа. Для підтримки порядку на демонстрації задіяні близько двох тисяч поліцейських. Демонстранти закликали прем’єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона провести референдум з питання про виведення, яке має розпочатися цього року. Плани Шарона щодо виходу ізраїльських сил із деяких районів Палестинської автономії викликають неоднозначну реакцію в ізраїльському суспільстві, зазначає Бі-Бі-Сі. Минулого тижня на палестинські сили було покладено завдання із забезпечення безпеки в секторі Газа — після того, як палестинське керівництво та бойовики домовилися про припинення вогню.
Сейсмоцентру не буде?
Представники понад 50 країн і міжнародних організацій так і не зуміли домовитися про створення єдиного регіонального центру попередження цунамі в Індійському океані, повідомляє Бі-Бі- Сі. Зустріч відбувалася на тайському острові Пхукет — одному з регіонів, що найбільше постраждали від нещодавнього цунамі, жертвами якого стали понад 250 тисяч людей. Делегати намагалися вирішити, де слід розташувати центр, що збирає сейсмічні й океанографічні дані про Індійський океан і розсилає попередження про можливість виникнення цунамі. Раніше ООН висловила готовність негайно розпочати роботу зі створення глобальної мережі раннього оповіщення про природні катастрофи. Влада Таїланду пропонувала спільними зусиллями побудувати центр у своїй столиці Бангкоку і висловила готовність виділити для цього $10 млн. Однак із цим не погодилися уряди Індії та Індонезії, кожен з яких наполягав на будівництві такої установи на своїй території. В результаті країни Південної та Південно-Східної Азії вирішили створювати мережу невеликих регіональних наукових центрів, які обмінюватимуться інформацією. Координувати їхні зусилля має відповідне агентство ООН. Учасники конференції також вирішили негайно посилити роботу вже існуючих національних організацій, які вивчають сейсмічну активність у морі.