Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

26 січня, 2005 - 00:00

США скасовують поправку Джексона — Веніка

До сенату США внесено законопроект про скасування обмежувальної поправки Джексона — Веніка та нормалізацію зовнішньої торгівлі з Україною, а також про підтримку демократії в нашій країні. Як передає РІА «Новости», авторами законопроекту є голова сенатського комітету із закордонних справ сенатор-республіканець Річард Лугар і член сенатського комітету в справах збройних сил сенатор-демократ Карл Левін. Скасування поправки Джексона — Веніка покликане збільшити притік іноземних інвестицій в українську економіку та сприяти просуванню ринкових реформ, заявив Карл Левін. Сенатор також підкреслив, що внесений законопроект також торкається питання просування України до вступу до СОТ. У найближчий час аналогічний законопроект про скасування поправки Джексона-Веніка для України буде внесений групою конгресменів до палати представників Конгресу США. Поправка Джексона — Веніка діє щодо ряду країн колишнього СРСР з 1974 року. Вона була введена з ініціативи єврейських общин через перешкоди радянської влади еміграції євреїв із СРСР. Застосування до України поправки Джексона — Веніка означає, що товари, які імпортуються до США, потрапляють під дію дискримінаційних тарифів і податків. Санкції до України не застосовуються завдяки щорічному укладанню окремих двосторонніх угод. Київ давно добивається скасування дискримінаційної поправки. Ще минулого року президент США Джордж Буш вирішив підтримати виключення України зі списку Джексона — Веніка, а майбутній держсекретар США Кондолізза Райс висловилася за скасування поправки минулого тижня.

Солана представить «кроки до України»

Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана представить країнам-членам ЄС пакет пропозицій, спрямованих на поглиблення відносин з Україною. Ці пропозиції будуть представлені міністрам закордонних справ ЄС 31 січня в Брюсселі, передає Інтерфакс. Виступаючи в комітеті з питань зовнішньої політики Європарламенту, Хав’єр Солана відзначив, що ЄС повинен підтримати нового українського Президента Віктора Ющенка в проведенні реформ. Верховний представник ЄС, зокрема, пропонує, щоб Єврокомісія прискорила розгляд питання про створення зони вільної торгівлі з Україною, а також виступає за надання їй підтримки при вступі до Світової організації торгівлі. Серед інших пропозицій — спрощена процедура видачі віз українцям, допомога в адаптації української правової системи до європейських стандартів, а також підвищення європейської фінансової допомоги до 250 мільйонів євро. Хав’єр Солана пропонує розробити з Україною нову угоду, яка в 2008 році може замінити нинішню угоду про партнерство та співпрацю.

Правозахисники обвинувачують іракську поліцію

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch повідомила про тортури, які застосовують іракські поліцейські. У поширеній у Нью-Йорку доповіді обсягом на 94 сторінки йдеться, що в Іраку незаконні арешти місцевими силами безпеки, тортури, жорстоке поводження й тривале утримання людей у цілковитій ізоляції від зовнішнього світу «перетворилися на щось рутинне й звичайне». Свої висновки ця організація робить на основі бесід із 90 іракцями, яких арештовували у своїй країні. Із них 72 людини повідомили, що стали жертвами такого поводження. Human Rights Watch наголошує, що «хоча сили повстанців здійснюють напади на іракські сили, це не виправдовує здійснюваних владою зловживань». У доповіді зазначається, що американські чиновники в Іраку, яким відомі ці випадки, «закривають очі на подібні зловживання».

«Інформовані оптимісти»

Більшість жителів планети вважає, що становище у світовій економіці, як і в економіці їхніх власних країн, гіршає, але особисто в людей життя покращується. Такий висновок міститься в результатах опитування населення, проведеного на замовлення всесвітньої служби телерадіокорпорації Бі-Бі-Сі в 22-х країнах світу. У середньому по цих країнах отримані такі результати: економічне становище сім’ї респондента покращується в 47% випадків, погіршується — в 36%, для його країни відповідно 41% і 48%, а для світу загалом — 34% і 44%. Найоптимістичніше налаштованими країнами виявилися Китай, Індія, ПАР, а також США та Велика Британія, найпесимістичнішою — Японія.

У Канаді звільнили «Руслан»

Апеляційний суд Канади відхилив позов кіпрської компанії TMR Energy про продовження арешту українського літака АН-124-100 «Руслан». Про це повідомив учора начальник договірно-правового управління МЗС України Володимир Крохмаль. З його слів, цю справу також розглядали у Верховному суді провінції Нью-Фаундленд, що також ухвалив рішення про звільнення літака. Як заявив журналістам в.о міністра юстиції Олександр Лавринович, епопея з арештом «Руслана» цілком завершена. Він продемонстрував журналістам дозвіл шерифа на виліт українського літака. Відповідаючи на запитання журналістів про те, чи вимагатиме Україна від Канади якихось компенсацій, в.о. міністра наголосив, що це питання вимагає додаткового вивчення. Як повідомлялося, український літак було арештовано влітку 2003 року в аеропорту Гузбей (провінція Нью-Фаундленд) у ході виконання рейсу в інтересах військового відомства Італії. У вересні 2004 року рішенням Федерального суду літак було звільнено з-під арешту, проте повторно арештовано за рішенням суду провінції.

Газета: 
Рубрика: