Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

13 січня, 2005 - 00:00

Світ продовжує вітати

Президенти Польщі, Бразилії, В’єтнаму, Ірану, Македонії, Фінляндії, Вірменії, Литви й Латвії привітали Віктора Ющенка з перемогою на виборах глави української держави. З аналогічним привітанням виступив і голова Європейської Комісії Жозе Мануел Дурау Баррозу. «Попередні кілька тижнів були надзвичайно важливими для України і для демократії. Український народ виявив свою волю, мирно і з гідністю», — вважає Ж. Баррозу.

Акаєв боїться «жовтої революції»

Президент Киргизстану Аскар Акаєв закликав населення республіки повсюдно протистояти провокаторам й експортерам «оксамитових революцій». Про це мовиться у зверненні керівника киргизької держави до народу, парламенту, уряду, представників міжнародних організацій, акредитованих у країні дипломатів і журналістів. «2005-й — це рік виборів, і вже стало ясно, що республіка стає величезним полем діяльності різних політичних та навколополітичних сил. Рік може стати благодатним і для провокаторів різного штибу. Найнебезпечніше, що в них тепер з’явилися кваліфіковані тренери, які навчилися з провокацій робити різного кольору революції», — сказав президент. За словами Акаєва, особи, які намагаються організувати в Киргизстані «оксамитову революцію», «отримали замовлення на суспільний скандал». «Революційний угар помутив їхній розум і тепер ніхто з них не завдає собі клопоту читати закони і Кодекс про вибори», — зазначив президент Киргизстану, коментуючи дії опозиції, яка організувала на площі біля будівлі парламенту республіки чотириденний пікет. Пікетники були одягнуті в шарфи та хустки жовтого кольору. «Людей намагаються заразити жовтою чумою з коричневим відтінком», — заявив Акаєв, повідомляє РІА «Новости».

Повінь у Центральній Америці

За попередніми даними, кілька десятків осіб стали жертвами повеней у ряді країн Центральної Америки, повідомляє Інтерфакс. У Коста-Ріці у зв’язку з розгулом стихії оголошено надзвичайний стан, у цій країні евакуювали понад 7 тис. людей. Приблизно стільки ж евакуювали в сусідній Панамі. Також від повені постраждала Мексика.

Прощавай, зброє?

Пошуки зброї масового знищення в Іраку завершилися наприкінці минулого місяця, причому безуспішно. Жодного складу ядерної, хімічної або біологічної зброї в цій арабській країні не виявлено, повідомляє газета «Вашингтон пост». Посилаючись на анонімні джерела в американській розвідці, газета зазначає, що відповідна проміжна доповідь, подана у вересні минулого року Конгресу США, «матиме остаточний характер». У цьому документі міститься висновок, що Ірак не має бактеріологічної або хімічної зброї, і що його ядерна програма «не діяла ще перед вторгненням іноземних військ» до цієї країни. Цей висновок суперечить твердженням адміністрації президента США Джорджа Буша перед початком війни в Іраку та поваленням режиму Саддама Хусейна. Одним із головних приводів інтервенції послугували саме припущення про наявність у іракців зброї масового знищення.

Європарламент схвалив Конституцію ЄС

Учора Європейський парламент схвалив текст Конституції ЄС, підписаний раніше главами уряду. Рішення прийняли на пленарному засіданні, що відбувається в Страсбурзi, 500 голосами «за». «Проти» проголосували 137 депутатів, 40 не брали участі в голосуванні. До кінця 2006 року всі країни-члени ЄС мають схвалити єдину Конституцію ЄС. Поки що документ ратифікували в парламенті Угорщина й Литва. У багатьох державах цю тему виносять на загальнонаціональні референдуми. Найскладніша боротьба за ратифікацію документа очікується у Великій Британії та Данії, зазначає Інтерфакс.

Ходорковський — більше не бізнесмен

Михайло Ходорковський вийшов із числа співвласників групи «Менатеп». Після продажу «Юганскнефтегаза» 60% акцій групи перейшли до Леоніда Невзліна. За даними газети «Ведомости», головним власником Group Menatep — замість Михайла Ходорковського — став Леонід Невзлін. Це сталося автоматично — одразу після того, як ЮКОС втратив свій головний актив — «Юганскнефтегаз». За інформацією газети, схема володіння Group Menatep спочатку передбачала, що контроль над групою може перейти до іншого акціонера у разі смерті Ходорковського, винесення йому вироку суду, викрадення, а також, якщо ЮКОС втратить істотний актив. За словами одного з менеджерів ЮКОСу, цю інформацію офіційно оголосять у січні. Леонід Невзлін із 1991 року займав керівні посади в ЮКОСі, банку «Менатеп» та групі «Роспром». Після порушення кримінальних справ проти деяких акціонерів Group Menatep восени минулого року Невзлін залишив Росію, отримавши ізраїльське громадянство.

Лукашенко знову критикує Росію

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про те, що Росія не виконує домовленості про рівні ціни на газ всередині союзу двох країн. «У нас повинні бути внутрішні російські ціни — підписано договори з Росією, які не виконуються», — сказав глава білоруської держави на нараді з питань формування цін і тарифів на природний газ, електро- та теплоенергію. Олександр Лукашенко вказав на необхідність жорсткішої позиції білоруської сторони у співпраці з ВАТ «Газпром». «Чому ми не підвищуємо тарифи на прокачування газу? Ми також будемо борги за це нараховувати, якщо «Газпром» стане вимагати з нас вищу ціну за газ», — зазначив президент. Кажучи про підвищення тарифів на газ, Лукашенко закликав міністрів шукати вихід із ситуації не за рахунок населення. Раніше стало відомо, що Білорусь приступила до розробки програми, за якою до 2012 року чверть енергопотреб країни забезпечуватиметься білоруським паливом. Мінськ планує активно використати міні-ТЕЦ, енергію води, вітру та спалення торфу. Зараз республіка забезпечена своїми енергоресурсами на 15 відсотків, а решту закуповує в Росії. Програму розробляють під особистим контролем Лукашенка. Питання про обсяг експорту й ціну на газ в 2005 році досі не врегульовані.

Газета: 
Рубрика: