Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

12 січня, 2005 - 00:00

Світ вітає Віктора Ющенка

Лідери іноземних держав і міжнародних організацій вітають Віктора Ющенка з перемогою на президентських виборах. Серед них — прем’єр-міністр Японії Дзюн’їтіро Коїдзумі, чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Словенії Дімітрій Рупель, генеральний секретар ОБСЄ Ян Кубіш, верховний представник Євросоюзу з питань єдиної зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єр Солана. «Виявлена вами мудрість на благо всіх українців і в ім’я добрих відносин з усіма сусідами України є вірною інвестицією в майбутнє процвітання країни», — мовиться в тексті привітання Хав’єра Солани. А спікер Держдуми Росії Борис Гризлов заявив, що російське керівництво відповідно до дипломатичної практики привітає обраного президента України та запросить його до Москви. Гризлов нагадав, що в період виборчого марафону в Україні російські представники різного рівня неодноразово заявляли, що Москва поважатиме вибір українського народу. Водночас спікер вказав на значну кількість порушень, зафіксованих спостерігачами на виборах. Тим часом Папа Римський Іван Павло II передав благословення новому президенту Віктору Ющенку. МЗС України запросив ряд офіційних представників іноземних держав і міжнародних організацій на інавгурацію нового президента Віктора Ющенка.

ООН вимагає гарантій

Мільйони доларів, обіцяні державам, що постраждали від цунамі, слід виділити негайно — з такими словами ООН звернулася до представників країн-донорів, що приїхали вчора до Женеви. На зустрічі, яку проводить ООН, обговорюватимуть, як і на що слід витратити мільярди доларів, обіцяні для допомоги жертвам цунамі в регіоні Індійського океану. Зустріч передусім мала розвіяти побоювання, що ці кошти, як часто бувало після попередніх лих, можуть не дійти до постраждалих. ООН уже оголосила, що використовуватиме для аудиту витрачання грошей незалежну фірму — було вибрано PricewaterhouseCoopers. Тим часом, за словами голови прес-служби українського МЗС Маркіяна Лубківського, все ще залишається невідомою доля чотирьох громадян України, які могли перебувати в зоні стихійного лиха в Південно-Східній Азії. На 11 січня вдалося з’ясувати долю 80-ти громадян України, 10 з яких перебувають у готелях Таїланду, 60 — вирушили з Таїланду до України, а з рештою встановлено зв’язок. Десяти українцям, які повернулися на батьківщину, Посольство України в Таїланді надало консульську й матеріальну допомогу. М. Лубківський зазначив, що серед загиблих, постраждалих або тих, хто зник безвісти, громадян України не зафіксовано.

Болгарія — майже не закордон

29 січня нинішнього року набуває чинності угода про спрощення режиму взаємних поїздок громадян України й Болгарії. Як повідомив учора на брифінгу голова прес-служби МЗС України Маркіян Лубківський, передбачається збільшення терміну дій багаторазових віз до п’яти років на основі взаємності, скасування запрошень для отримання віз, а також мінімізація тарифів за видачу туристичних віз і спрощення процедури отримання віз для осіб, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення товарів і пасажирів. М. Лубківський також повідомив, що, згідно з новою угодою, для власників дипломатичних і службових паспортів двох країн подовжиться дія безвізового режиму поїздок.

У Шарона з’явилася коаліція

Ізраїльський парламент невеликою більшістю голосів затвердив новий коаліційний кабінет Аріеля Шарона, що надає прем’єр- міністру основу для втілення в життя плану виходу з Гази. Дебати в Кнесеті тривали кілька годин. Кабінет було затверджено 58-ма голосами «за» при 56-ти «проти» і шести тих, хто утримався. В урядовій коаліції — «Лікуд», Партія праці й невелика релігійна партія. Тим часом лідер Партії праці Шимон Перес, який, як очікується, стане віце-прем’єром, привітав перемогу Махмуда Аббаса на виборах у Палестинській автономії, назвавши того мудрим і поміркованим політиком. Як і передбачали оглядачі, Шарон із зусиллями, але виграв це голосування, незважаючи на опозицію з боку 13 парламентаріїв — членів «Лікуда», партії прем’єр-міністра. Коаліція, складена Шароном, дає йому більшість із 65-ти членів парламенту в Кнесеті, що складається із 120-ти чоловік, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Колишні шпигуни судяться з ЦРУ

Верховний суд США розглядає надзвичайно таємничу справу, пише газета «Гардіан». Подружня пара східноєвропейського походження подала позов проти ЦРУ, звинувачуючи управління в тому, що воно не дотримало своєї обіцянки забезпечити їх коштами для існування на все життя. Імена подружньої пари засекречені, так само як і країна їхнього походження. Єдине, що відомо, це те, що за часів «холодної війни» вони працювали в посольстві своєї країни та звернулися до американського посольства з проханням надати їм політичний притулок, оскільки вони розчарувалися в комунізмі. Однак, пише «Гардіан», агенти ЦРУ замість цього вчинили на них серйозний тиск і «примусили займатися шпигунством в обмін на обіцянки, що після закінчення цієї операції їхнє життя буде забезпечене в Америці до кінця їхніх днів». Згодом ЦРУ переселило подружжя до міста Сіетл, забезпечило їм нові імена й нову біографію, і платило їм $27 тис. на рік, допоки один із них не знайшов роботу в банку. Однак 1997 року він роботу втратив і не міг знайти іншу. Подружжя звернулося до ЦРУ з нагадуванням про початкову обіцянку матеріальної підтримки на все життя — і агентство цю обіцянку виконати досі відмовляється. Кілька судів нижчих інстанцій вже винесли вердикт проти ЦРУ, і зараз справа дійшла до Верховного суду.

В Італії борються з боротьбою проти куріння

В Італії створено асоціацію, мета якої — організувати референдум для скасування закону, що забороняє куріння в суспільних місцях. Таким чином, не минуло і дня з моменту набуття чинності цим законом, як його вже намагаються скасувати. Підписи під вимогою загальнонаціонального референдуму збиратиме громадська асоціація «Io fumo» (Я курю), яку очолив 42-річний Маріно Пессіна, журналіст, який багато років спеціалізується на тютюновій тематиці та створив свого часу спочатку в Швейцарії, а потім і в Італії спеціалізований журнал Smoker (Курець). Нарівні із законом від 16 січня 2003 року про повну заборону куріння в суспільних місцях, що набув чинності в понеділок, асоціація хоче на тому ж референдумі скасувати і старіший закон 1983 року, що заборонив в Італії рекламу тютюнових виробів.

Газета: 
Рубрика: