Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

29 грудня, 2004 - 00:00

Ходорковський не має наміру мстити

Михайло Ходорковський, колишній глава ЮКОСу, звинуватив російську владу в тому, що своїми діями стосовно нафтової компанії вона «публічно знищила паростки довіри ділової спільноти [...] до влади загалом». Відкритий лист Ходорковського опублікувала газета «Ведомости». «Координованість і абсолютна безсоромність у діях податкових, правоохоронних і судових органів не залишає сумнівів у замовленому характері процесу», — пише «простий пострадянський в’язень». Ходорковський більше року перебуває за гратами за низкою обвинувачень, у тому числі й у шахрайстві. Російська влада неодноразово наголошувала, що процес над Ходорковським не носить політичного забарвлення і що влада має законні податкові претензії до ЮКОСу. Однак на думку деяких оглядачів, руйнуючи ЮКОС, російська влада мстить Ходорковському за його політичні амбіції. Ув’язнений каже про те, що поступово в Росії починають заправляти «жадібні люди» — бюрократія, яка «вирішила цілком знищити розділення влад». Наприкінці свого послання Ходорковський прогнозує, що пробуде у в’язниці кілька років: «Вони хочуть засадити мене поглибше, років на п’ять або більше, оскільки бояться, що я буду їм мстити». Сам Ходорковський планів помсти не має. «Дихати весняним повітрям, грати з дітьми, які вчитимуться у звичайній московській школі, читати розумні книги — все це набагато важливіше, правильніше та приємніше, ніж ділити власність і зводити рахунки з власним минулим».

Павловський проводить «роботу над помилками»

Росія готова працювати з тим президентом України, якого визнають офіційно, стверджує президент Фонду ефективної політики (ФЕП) Гліб Павловський. «Ми чекаємо, коли складеться певний політико-правовий консенсус, чекаємо, що скажуть суди, куди звертається Віктор Янукович, і працюватимемо з тією адміністрацією в Києві, яка там складеться», — сказав політолог учора на прес-конференції в центральному офісі Інтерфаксу. Павловський висловив сумнів у тому, що Віктора Ющенка можна назвати «прозахідним політиком». «У мене великі сумніви в цьому. На мій погляд, В. Ющенко — досить типовий східноєвропейський популіст, якого я б не назвав ані правим, ані ліберальним», — сказав політолог. На його думку, те, що сталося в Україні, можна охарактеризувати як «міська революція», яка, «цілком можливо, могла бути спровокована діями зовнішніх сил і членами колишнього керівництва України». «У мене немає прямих даних, але як версія це можливе», — сказав він. Водночас Павловський наголосив, що вихід людей на вулиці був реальним протестом проти неефективної політичної системи, і те, що «цим протестом хтось маніпулював, не зменшує його значущості». На думку голови ФЕП, деякі лідери опозиції в Україні можуть згодом «виявитися ближчими до нас, ніж до колишніх політичних партнерів». Гліб Павловський також вважає, що політика Росії в Україні орієнтуватиметься на взаємодію не лише з представниками влади, а й на реальну взаємодію з різними силами українського суспільства.

SOS!

Учора на момент здачі номера Міністерство закордонних справ України продовжувало з’ясовувати долю наших громадян, які могли опинитися в зоні стихійного лиха в Південно-Східній Азії. Тим часом ООН зайнялася проведенням найбільшої за свою історію гуманітарної операції: стихія прокотилася від Індонезії до східного африканського узбережжя. У країнах, що постраждали від цунамі та землетрусу, допомоги потребують мільйони людей. Останні дані про загиблих різко зросли — кількість жертв перевищила 40 тисяч. Перед групами співробітників ООН і представників місцевої влади в Індонезії, Шрі-Ланці, Індії, Таїланді, на Мальдівських островах і в Сомалі стоїть завдання добратися до постраждалих районів, оцінити завдані збитки та забезпечити доставку всього необхідного. Головною небезпекою для тих, хто вижив, зараз називають поширення інфекційних захворювань і голод. Умови для надання допомоги різняться від країни до країни, однак у всіх постраждалих державах поєднання теплого клімату, зруйнованих або затоплених каналізацій та систем водопостачання, і десятків тисяч непохованих тіл можуть сприяти поширенню холери, тифу й малярії.

Воронін відмовився від медіа-ресурсу

Президент Молдови, уряд республіки, а також представники мажоритарної фракції комуністів у парламенті ухвалили «консолідоване рішення про відмову з 1 січня 2005 року від будь-якого аудіовізуального представлення своєї діяльності на каналах суспільної компанії «Телерадіо-Молдова» до завершення виборчої кампанії». Про це йдеться у зверненні президента Молдови Володимира Вороніна, повідомляє РІА «Новости». Таким чином, вважає Воронін, влада, а водночас і «одна з політичних партій», будуть позбавлені «необгрунтованих обвинувачень у використанні адміністративного ресурсу». Як заявив президент Молдови, «ми, єдині у СНД, пішли на реформування державного телебачення й радіо, вирвали наймогутніші канали інформування з чіпких рук політиків і влади та віддали їх усьому суспільству». Парламентські вибори в Молдові відбудуться 6 березня 2005 року.

В Іраку викрали солдатiв

У провінції Аль-Анбар злочинці викрали 21 військовослужбовця іракської національної гвардії. Як повідомила газета «Аз-Заман» з посиланням на іракські військові джерела, захоплення військовослужбовців сталося в понеділок удень на території міста Ель-Каїм, розташованого неподалік від сирійського кордону (500 кілометрів далі на захід від Багдада). Згідно з джерелами, озброєні злочинці на трьох автомобілях оточили автобус, яким перевозили військових, і силоміць відвезли їх у невідомому напрямі. За свідченнями місцевих жителів, останніми днями в Ель-Каїмі активізувала свою діяльність терористична організація «Ат-Тавхід валь- Джихад», якою керує терорист номер один в Іраку — Абу Мусаб аз-Заркаві.

Газета: 
Рубрика: