Литва — за виразну перспективу
Україна повинна отримати виразнішу перспективу членства в Європейському Союзі, якщо в країні відбудуться вільні та демократичні вибори президента, заявив міністр закордонних справ Литви Антанас Вальоніс, передає Інтерфакс. «Ми вважаємо, що Україна повинна стати членом ЄС, коли вона відповідатиме всім критеріям членства», — наголосив голова МЗС, відповідаючи на запитання депутатів Сейму Литви. Антанас Вальоніс зазначив, що Україна повинна отримати статус вільно- ринкової країни, потім вона могла б укласти договір із ЄС про вільну торгівлю або асоційований договір, а ще пізніше слід визначити термін початку переговорів про членство. «Про Україну ми говоримо однозначно — це має закінчитися повноправним членством цієї країни у ЄС», — наголосив голова МЗС Литви. З аналогічними заявами раніше виступав і президент Литви Валдас Адамкус. Литва разом із Польщею активно бере участь у місії посередництва, спрямованій на урегулювання кризи в Україні.
В Іраку створена передвиборна коаліція
Широка коаліція, до складу якої ввійшли шиїтські рухи, а також деякі представники сунітів і національних меншин, сформована в Іраку в рамках підготовки до виборів 30 січня. Підтримку їй висловив верховний лідер іракських шиїтів аятола ас- Систані, повідомляє Інтерфакс. Загалом до цього блоку під назвою «Об’єднаний іракський альянс» увійшли 18 партій і рухів, а також незалежні кандидати. Він виставляє 228 кандидатів у депутати. У ході голосування, призначеного на 30 січня, іракці повинні обрати 275 депутатів перехідного парламенту. Його завдання полягатиме в підготовці конституції, яку буде винесено на референдум.
Премію миру здобула еколог iз Африки
Кенійська захисниця довкiлля Вангарі Маатаї вчора отримала Нобелівську премію миру. Церемонія відбулася в Осло в присутності 1 тисячі гостей. Маатаї вручили золоту медаль і чек на $1,48 млн. Керівництво Нобелівського комітету повідомило, що Маатаї «зробила внесок у стійкий розвиток, демократію і справу миру» та за намовою якої половину Кенії засадили деревами. Пані Маатаї стала першою африканкою, яка отримала престижну нагороду. 64-літній еколог є засновником руху зелених, що проводить кампанію із збереження африканських лісів. Проект Вангарі починався з дев’яти дерев, які вона посадила у своєму дворі 30 років тому. Сьогодні завдяки зусиллям її руху в Африці посадили понад 30 млн. дерев.
Висновки Віктора Черномирдіна
Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін заявляє про те, що Росія працюватиме з будь-яким президентом, якого обере український народ, передає Інтерфакс. Відповідаючи на запитання журналістів, чи не боїться В. Черномирдін антиросійських настроїв в Україні, оскільки російський президент Володимир Путін двічі привітав Віктора Януковича з перемогою на виборах, які визнано недійсними, посол сказав: «Я не боюся антиросійських настроїв на Україні. Привітав, тому що він (В. Янукович. — Ред. ) був обраний. Що Путін зробив неправильно? А як не привітати, якщо ми поряд — сусіди». В. Черномирдін також заявив, що вважає рішення Верховного Суду України про визнання недійсними результатів другого туру голосування прийнятим «поза рамками закону». «Політичного більше тут», — відзначив посол. Разом із тим Черномирдін схвалює прийняття українським парламентом рішення про політичну реформу та зміни виборчого законодавства. «Все має відбуватися в рамках закону, в рамках Конституції. Жодні вуличні дії не повинні призводити до незаконних дій», — сказав він. Відповідаючи на запитання, чи зробить Росія якісь висновки з українських подій, Віктор Черномирдін сказав: «Ми обов’язково зробимо висновки й обов’язково не допустимо, щоб люди вийшли на вулицю».
Авіапримирення
Через 30 років після війни у В’єтнамі перший комерційний американський літак піднявся в небо, взявши курс на Хошимін. Лайнери компанії United Airlines щодня курсуватимуть між Сан-Франциско та Хошиміном (колишній Сайгон), повідомляє Бі-Бі-Сі. США відновили дипломатичні відносини з В’єтнамом у 1990-х роках, проте авіаційне сполучення так і не було відновлене. Останній комерційний американський літак покинув В’єтнам у квітні 1975 року, коли повстанці оточили Сайгон. Директор відділення американської авіакомпанії Pan-Am у В’єтнамі тим часом робив відчайдушні спроби вивезти з Сайгона всіх місцевих працівників компанії та їхніх родичів до приходу повстанців у місто. Щоб зробити це, йому довелося усиновити їх усіх. Він став прийомним батьком 300 в’єтнамців. Ця історія лягла в основу голівудського фільму «Останній політ». Попри формальне відновлення дипломатичних відносин між двома країнами, їхній розвиток тривав без особливого ентузіазму. З відкриттям нового авіарейсу є надія, що ситуація зміниться.
Канада модернізує закон про шлюби
Верховний суд Канади проінформував уряд про те, що він може легалізувати шлюби одностатевих партнерів і це не буде порушенням конституції. Про це стало відомо всього через кілька годин після того, як парламент іншої країни, Нової Зеландії, проголосував за визнання громадянських союзів між гомосексуальними парами. Думку Верховного суду влада візьме до уваги, але обов’язкової сили вона не має. Представники провінції Альберта та релігійні організації наполягають на тому, що шлюб — це союз між чоловіком і жінкою. Проте Верховний суд оголосив, що Оттава повноважна вирішувати питання про шлюби. Зі слів суддів, запропоноване федеральним судом визначення шлюбу як «законного союзу двох людей» жодним чином не суперечить конституції. Проте звідси зовсім не випливає, що канадська конституція вимагає від влади дозволити в країні шлюби одностатевих партнерів, і судді не наполягали на цьому. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, суд також зазначив, що релігійних представників не можна примушувати брати участь у церемоніях одруження одностатевих партнерів, якщо це суперечить їхнім переконанням. Одностатеві шлюби легалізовані в шести з десяти канадських провінцій і в одній із трьох її територій. Прем’єр-міністр Пол Мартін обіцяв, що його ліберальний уряд у найближчому майбутньому ухвалить з цього питання закон, попри те, яку думку висловить суд.