Єврокомісія: спроба «номер два»
Голосування в Європейському парламенті щодо нового складу Європейської Комісії відбудеться 18 листопада. До цього парламентські комісії заслухають двох нових членів ЄК, запропонованих її головою Жозе Мануелем Дурау Баррозу — італійця Франко Фраттіні та представника Латвії Андріса П’єбалгса. Ж. М. Дурау Баррозу був змушений погодитися на ці зміни, коли стало ясно, що запропонований ним первинний список не затвердить Європейський парламент. Європейська комісія нового складу мала приступити до виконання своїх обов’язків 1 листопада, однак початок її діяльності відстрочили до схвалення її складу європейськими депутатами.
Референдум у Македонії провалився
Македонським націоналістам не вдалося досягти скасування закону, що розширює права албанської меншини. Референдум із цього питання провалився через низьку явку. За даними незалежних спостерігачів, на дільниці для голосування прийшли близько чверті зареєстрованих виборців, повідомляє Reuters. Щоб референдум відбувся, в ньому мали взяти участь понад 50 відсотків. Євросоюз, НАТО і США виступили категорично проти референдуму. Македонський уряд закликав громадян країни відмовитися від участі в голосуванні. Перед референдумом висловлювалися побоювання, що в разі перемоги націоналістів у Македонії відновиться етнічний конфлікт. Етнічні албанці становлять близько чверті населення Македонії.
Естонія: поверніть столиці букву
Мовна інспекція Естонії звернулася вчора до ради з топоніміки країни у зв’язку з написанням у російськомовних ЗМІ та інтернет-виданнях назви столиці з одним «н». Як повідомили Інтерфаксу в інспекції, «в ході перевірки, проведеної з 1 по 5 листопада, було виявлено, що в більшості російськомовних ЗМІ «Таллінн» пишеться з одним «н», що суперечить існуючим в Естонії принципам написання назв». «Російськомовні газети беруть за зразок офіційний перелік назв колишніх союзних республік та їхніх столиць, виданий у Росії 1994 року, який відновив назви радянського періоду і в якому в кирилиці пишуть «Таллін», — зазначили співрозмовники агентства. На думку інспекції, «слід писати «Таллінн» з двома «н», як це прийнято в естонській мові, хоча б на території республіки». Водночас покарання за неправильне написання назв в Естонії не передбачено.
Долар дешевшає дедалі швидше
Курс долара впав до чергового рекордно низького рівня до євро на тлі зростаючого дефіциту державного бюджету США. На початку торгів в Азії євро піднявся до позначки у 1,2975 долара після того, як минулої п’ятниці торги закрилися на позначці в 1,2973 долара за євро. Падіння курсу відображає спекуляції у зв’язку з припущенням, що під час другого терміну правління адміністрації Джорджа Буша витрати уряду продовжуватимуть перевищувати його доходи. Експерти прогнозують подальше падіння курсу долара, що завдасть шкоди експорту з Європи й Азії. Крім того, на азіатських фінансових ринках учора на 1,25 долара подорожчало золото, досягши максимальної ціни за 16 років — 434,5 долара за унцію. А ось американська нафта подешевшала на 21 цент і тепер коштує 49,41 за барель, повідомляє Бі-Бі-Сі.