Тисячі японців постраждали від землетрусу
Тисячі японців ночують у тимчасових укриттях і просто неба після серії підземних поштовхів, що уразили район Токіо та північні префектури країни. Внаслідок землетрусу загинули кількадесят осіб, багато отримали поранення. Місцеві лікарні переповнені постраждалими. Загалом землетрус тривав близько 12 годин, повідомляє Бі-Бі-Сі. Перший поштовх, у ніч на суботу, сягав 6,8 бала за шкалою Ріхтера. Землетрус на хвилину примусив розгойдуватися хмарочоси Токіо. Епіцентр був за 260 км на північ від японської столиці, у префектурі Ніїгата на острові Хонсю. Рятувальні операції ускладнені через оповзні й сильно пошкоджені дороги. Землетрус стався в той час, коли Японія ще як слід не оговталася від наслідків тайфуну, що налетів на острови минулого тижня — тоді загинули понад 80 осіб.
У Литві сформують «коаліцію райдуги»?
Другий тур виборів до парламенту Литви виграла Робітнича партія, заснована близько року тому членом сейму, вихідцем із Росії Віктором Успаських. Ця ж партія перемогла й у першому турі голосування. Загалом вона забезпечила собі 39 зі 141 мандатів, повідомляє Інтерфакс. Однак цього недостатньо для формування уряду. Нинішній прем’єр-міністр Литви й лідер коаліції соціал-демократів та соціал-лібералів Альгірдас Бразаускас заявив, що зможе сформувати новий кабінет і без участі Робітничої партії. Можливо, буде сформовано так звану «коаліцію райдуги» з участю правих і лівих центристських партій. Робітничу партію, яку вважають популістською, навряд чи запросять. Тим часом Вільнюський окружний суд виправдав усуненого імпічментом екс-президента Литви Роландаса Паксаса, звинуваченого в розголошенні державної таємниці. Представник обвинувачення прокурор Генеральної прокуратури Литви Міндаугас Дуда повідомив журналістiв, що рішення про оскарження виправдувального вироку буде прийнято протягом 20 днів. Роландас Паксас категорично заперечує обвинувачення в розголошенні держтаємниці.
Песимізм Романо Проді
Спроба Європейського Союзу випередити США у сфері конкурентоспроможності економіки не мала успіху. Це визнав голова Європейської Комісії Романо Проді, який залишає свою посаду 1 листопада. Він поклав відповідальність за цей провал на право країн ЄС використовувати вето стосовно важливих реформ. У інтерв’ю британській газеті «Файненшл таймс» Проді нагадав, що 2000 року на саміті в Лісабоні (Португалія) лідери ЄС висунули амбіційне завдання — випередити американську економіку за основними показниками до 2010 року. Однак, незважаючи на зусилля Брюсселя, цього досягти не вдасться, сказав він. Наступник Р. Проді на посаді голови виконавчого органу ЄС Жозе Мануел Дурау Баррозу раніше заявляв, що головним завданням його команди стане здійснення економічних реформ.
Оприлюднено щоденник тюремників «Абу Грейбу»
Учора американська газета The Washington Post опублікувала великі витяги зі щоденника, який вели солдати 372-ї роти військової поліції, котрі охороняли два блоки сумнозвісної в’язниці «Абу Грейб». «Немає електрики. Немає води. В’язниця в режимі суворої ізоляції», — пише невідомий солдат 17 листопада 2003 року. У щоденнику написано, що співробітники спецслужб часто давали усно розпливчаті вказівки «натиснути» на ув’язнених. Водночас жодної прямої згадки про тортури в щоденнику не було. Зі щоденника випливає, що ув’язнених контролювали солдати, не навчені цьому, і їм часто доводилося «імпровізувати». Нагадаємо, що скандал навколо звірств американських солдатiв у іракській в’язниці «Абу Грейб» вибухнув на початку 2004 року, коли в пресу просочилися фотографії тортур в’язнів.