Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

15 листопада, 2011 - 00:00

Тадич закликав сербську діаспору поглиблювати співпрацю з Україною

Президент Сербської Республіки Борис Тадич закликав сербську діаспору України шукати всі необхідні способи співробітництва між двома країнами, поглиблювати співпрацю в економічній сфері. Про це він заявив на прийомі у Києві в минулу п’ятницю після завершення переговорів із президентом України Віктором Януковичем. «Україна — велика країна, велика культура, велика нація. Це країна, яка має близько 50 млн. населення, великі природні ресурси та грунти, які є найякіснішими в усьому світі. Ця країна володіє надзвичайними потужностями в галузі машинобудування, металургійному комплексі, авіабудуванні. Разом з тим ми зіткнулися з тим, що про її потенціал не зовсім відомо на інших просторах. Я думаю, що в цьому плані Сербія може їй надзвичайно допомогти, оскільки у нас є зв’язки, які ми здобули раніше зі старими нашими партнерами, а також з новими», — сказав сербський президент. За його словами, сторони «домовилися співпрацювати, сприяти один одному в підписанні Угоди про зону вільної торгівлі, якомога швидшому вступі Сербії до СОТ, а також збільшенні двостороннього товарообігу, який цього року склав близько 800 млн. євро, а в наступні роки ми плануємо його збільшити до 1—2 млрд». Тадич також сказав, що Сербія та Україна зацікавлені у розвитку стосунків у військово-технічній сфері. «З огляду на наші духовні та мовні схожості ми повинні збільшувати наше співробітництво в галузі культури», — зазначив президент Сербії, повідомляє Микола СІРУК, «День».

АТЕС створює власну зону вільної торгівлі

Спростити умови взаємної торгівлі та інтеграції економік домовилися учасники саміту Азіатсько-тихоокеанської економічної співпраці (АТЕС). Форум завершився на Гаваях прийняттям декларації за назвою «На шляху до цілісної регіональної економіки». Політики визнали, що в період кризи необхідна подальша лібералізація світової торгівлі. На підсумковій прес-конференції президент США Барак Обама знову критикував Пекін за стримування зростання юаня. «Проблема полягає в тому, що в Китаї існує група виробників товарів на експорт, яку влаштовує наявна система, і змінити що-небудь для них політично складно. Я це розумію. Але США та інші країни, я вважаю, відчувають, що з нас уже досить». На саміті до Гонолулу американський лідер вітав намір Канади приєднатися до переговорів про створення спільнорегіональної системи вільної торгівлі в Азіатсько-тихоокеанському регіоні та формування Транстихоокеанського партнерства. Воно передбачає скасування митних бар’єрів між його учасниками. Наступний саміт АТЕС відбудеться у Владивостоку у вересні майбутнього року.

Корнелія ПIПЕР: Процес над Тимошенко кидає негативне світло на імідж України

Державний міністр Федеративної Республіки Німеччина Корнелія Піпер днями побувала в Україні, щоб оцінити, наскільки в Україні робляться кроки, щоб наблизитися до завершення роботи над Угодою про асоціацію і ЗВТ та наскільки серйозно сприймаються при цьому в Україні питання, пов’язані з дотриманням прав людини. На прес-конференції з українськими та німецькими журналістами вона відзначила наступне: «Процес над Юлією Тимошенко кидає негативне світло на імідж України. Федеральний уряд Німеччини уважно стежить за процесами, які зараз відбуваються в Україні проти членів колишнього уряду, зокрема, високопоставлених чиновників. Як це мені не прикро говорити, але треба бути вдячними, що на такому яскравому прикладі, як у випадку з пані Юлією Тимошенко, було висвітлено ситуацію, яка існує в Україні. Цей приклад висвітлив необхідність того, що ще багато має бути зроблено в цьому напрямку, тому що країна, яка прагне в ЄС, звісно, повинна докладати максимум зусиль для дотримання прав людини відповідно до принципів правової держави. Ми очікуємо чіткої позиції України в плані руху до правової держави і демократії. Ми очікуємо більших політичних зусиль щодо дотримання прав людини і громадянина. Якщо цього не буде, то це може мати наслідки як для укладання угоди про асоціацію, так і для саміту, який планується провести у грудні. Ми будемо продовжувати з українською владою діалог із цього питання. І дуже сподіваємося на те, що незабаром отримаємо чіткі сигнали у цьому напрямку від українського уряду та парламенту. І одним із таких сигналів могло б бути звільнення усіх політичних ув’язнених. Вони позбавлені волі згідно з законами, які існують в Україні. Відомо, що закони можна змінити в тому разі, якщо вони не відповідають сучасним умовам», повідомляє Микола СІРУК, «День»

ЛАД більше не вірить Асаду

Ліга арабських держав (ЛАД) припинила членство Дамаска в цій організації через зіткнення, що тривають у Сирії між урядовими військами та опозицією, яка вимагає беззастережної відставки президента країни Башара Асада. «»Наші вимоги на сьогодні залишаються незмінними: припинити насильство та стрілянину, випустити ув’язнених і провести реальні політичні реформи», — йдеться в заяві ЛАД. Тим часом ситуація в країні залишається неспокійною. Днями проурядові демонстранти атакували дипломатичні представництва Франції, Саудівської Аравії, Туреччини, Катара й інших країн у відповідь на ухвалу ЛАД. Уряд Сирії вже заявив про готовність прийняти арабських спостерігачів та скликати екстрений саміт, проте Ліга не підтримала цієї ініціативи.

Республіканці агітують за застосування тортур

Вісім республіканців, які бажають стати кандидатами на посаду президента США, провели теледебати, присвячені проблемам міжнародної політики та національної безпеки. Під час дебатів було поставлено питання про припустимість застосування тортур на допитах можливих терористів, у спосіб так званого дізнання шляхом «занурення у воду». За тортури висловилася єдина жінка серед імовірних кандидатів, Мішель Бакманн: «Якби я була президентом, я дозволила б використовувати цей метод. Він ефективний і дає змогу отримувати інформацію». Її підтримав чорношкірий бізнесмен Герман Кейн: «Я повернувся б до такої практики. Я не думаю, що це тортури. Я вважаю, що це вдосконалена техніка допиту». Коментуючи висловлювання республіканців, чинний глава Білого дому Барак Обама заявив, що він, як і раніше, проти занурення людини головою у воду під час допиту: «Занурення у воду — це тортури. Це суперечить американським традиціям, нашим ідеалам». Губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні, якого вважають, принаймні зараз, лідером передвиборних перегонів, на дебатах пообіцяв звільнити світ від іранської ядерної загрози: «Одну річ я знаю напевно: якщо ви знову оберете Барака Обаму, Іран матиме ядерну зброю, а якщо ви оберете Мітта Ромні, якщо ви оберете мене наступним президентом, у них не буде ядерної зброї».

Газета: 
Рубрика: