Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

21 квітня, 2004 - 00:00

МЗС України розчароване...

Міністерство закордонних справ України розчароване рішенням американської сторони не виплачувати компенсацію сім’ї загиблого в Іраку українського оператора агентства «Рейтер» Тараса Процюка. Про це учора на брифінгу повідомив голова прес-служби МЗС Маркіян Лубківський. «Нам дуже шкода, що американська сторона не врахувала представлені їй аргументи», — наголосив він. Водночас, — зазначив М. Лубківський, — українська сторона сподівається, що США змінять свою позицію і приймуть справедливе рішення щодо виплати компенсації сім’ї загиблого. Телеоператор інформаційного агентства «Рейтер», українець Тарас Процюк загинув 8 квітня 2003 року в Багдаді внаслідок обстрілу американським танком офісу в готелі «Палестина», де працювали журналісти. Разом із Тарасом Процюком загинув його іспанський колега Хосе Кусо. Представники США називають загибель журналістів нещасним випадком, однак журналістські організації заявляють про необхідність ретельного розслідування цього інциденту. У середині квітня заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Стівен Пайфер повідомив, що Вашингтон прийняв рішення не надавати компенсацію сім’ї Т. Процюка, нагадує Інтерфакс.

Українські миротворці знищили п’ятьох бойовиків

Як повідомляє прес-служба Міністерства оборони, в понеділок поблизу іракського міста Ес-Сувейра численна група повстанців атакувала із засідки патруль українських миротворців із складу 62-го окремого механізованого батальйону. Після підриву двох фугасів по трьом українським бронетранспортерам БТР- 80 було відкрито вогонь із ручних протитанкових гранатометів і легкої стрілецької зброї. У прес-службі Міноборони повідомили, що впродовж двадцятихвилинної сутички особовий склад патрульної групи, яку очолював командир батальйону підполковник Олександр Стреленко, знищив п’ятьох і поранив сімох бойовиків. Інші члени терористичного угруповання втекли. Серед українських військовослужбовців втрат немає.

На Кубі відкрилися Олімпійські ігри


«У спортивному житті Латинської Америки почалася нова епоха», — заявив Фідель Кастро, відкриваючи Кубинські Олімпійські ігри, повідомляє Рейтер. На острів приїхали спортсмени із 32-х країн. За словами Фіделя Кастро, він чекає на Кубі представників усіх держав, оскільки хотів би за допомогою спорту «побудувати світ гармонії та рівності». Кубинський лідер також неодноразово говорив про своє бажання відвідати літню Олімпіаду в Афінах, але офіційні особи Греції та організатори Олімпіади поки що відмовчуються. Щоправда, під час нещодавньої пастирської поїздки на Кубу православний патріарх Константинопольський Варфоломій пообіцяв Кастро нагадати олімпійському оргкомітету про необхідність запросити на Ігри кубинського президента.

«Відносна свобода» для ізраїльського фізика

Ізраїльські власті запровадили низку обмежень для колишнього ядерного фізика Мордехая Вануну, який сьогодні виходить із в’язниці після майже 18 років, проведених за гратами за розголошування секретної інформації про ізраїльську ядерну збройову програму. Вануну мав намір виїхати за кордон, однак після звільнення він не матиме права без спеціального дозволу наближатися до портів або аеропортів, а також спілкуватися з іноземцями. Влада стверджує, що він, як і раніше, є загрозою національній безпеці. Влада каже, що могла б запровадити і жорсткіші обмеження; крім того, термін їхньої дії залежатиме від поведінки колишнього ядерника. Вануну попередили про те, що він не має права розповідати журналістам про свою попередню роботу і мусить повідомляти поліції, якщо його проситимуть про інтерв’ю, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Італія судить воєнних злочинців

У військовому трибуналі в Італії розпочався процес над трьома колишніми німецькими офіцерами СС, яких звинувачують у вбивстві 560 мирних громадян на півночі країни. Свідками на суді виступлять ті, хто вижив у тій різанині — одній з найжахливіших із тих, що сталися в Італії в роки війни, — а також родичі жертв. Однак самі підсудні, яким за 80 років, у суді не з’являться, оскільки вони перебувають під слідством і в Німеччині. Трибунал повинен також вирішити, чи судити ще чотирьох підозрюваних за тими же обвинуваченнями. Через кілька днів після того, як британські війська звільнили Флоренцію у 1944 році, сотні солдатiв і офіцерів СС оточили селище Санта Анна ді Стаццема у Тоскані. За словами очевидців, вони зібрали майже всіх жителів села, в основному це були жінки та діти, а потім розстріляли їх і спалили село. Італійська влада почала розслідувати обставини цього розстрілу лише 10 років тому, коли журналіст випадково знайшов шафу, повну свідчень. Минулого року уряд заснував парламентську комісію, яка має дізнатися, яким чином ці документи були втрачені й не були доступні протягом шести десятиріч, передає Бі-Бі-Сі.

Королівські гонки

Король Швеції Карл XVI Густав був змушений визнати, що перевищив швидкість — після того, як його жовтий «Порш» засікли в потоку машин. Як повідомила прес-секретар короля, той визнав, що їхав зі швидкістю 120 км/год, перевищуючи обмеження на 10 км/год. Монарх, чия пристрасть до швидких автомобілів широко відома, повертався додому, провівши день за містом із сім’єю. Шведський таблоїд «Афтонбладет» навів свідчення двох водіїв, які сказали, що король їхав зі швидкістю 160 км/год і постійно переходив зі смуги на смуги, об’їжджаючи інші автомобілі. У статті також мовиться, що його свита ледь устигала за ним на трьох темних BMW, в одному з яких їхала й 12-річна принцеса Мадлен. Інший водій сказав, що бачив, як король мчав наввипередки з 24-літнім принцом Карлом Філіпом. У інтерв’ю шведському радіо співробітники королівської охорони заявили, що монарх їхав зі швидкістю 120 км/год, назвавши її «цілком розумною».

До кого «пливла» контрабанда?

Італійська влада перехопила велику партію контрабандної зброї, що прямувала з Румунії до Сполучених Штатів. Увагу митників порту Джоя-Тауро на півдні Апеннін привернули порушення в документації корабля, що увійшов до порту під турецьким прапором. Внаслідок обшуку було конфісковано 7 тисяч автоматів Калашникова, а також багнет-ножі та заряджаючі пристрої. Судячи з декларації, вантаж зброї, вартість якого оцінюють у 6 млн. євро, призначався для цивільного, а не військового використання. Одержувачем зброї у Нью-Йорку вважалася американська компанія. Законодавство деяких американських штатів дозволяє придбання «калашникових» у колекційних цілях, однак у зв’язку з такою великою кількістю автоматів на кораблі італійська влада вирішила провести розслідування з метою з’ясувати, чи не призначалася зброя насправді для військового використання, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Газета: 
Рубрика: