Таїланд скасує антидемпінг
Україна та Таїланд попередньо домовилися про скасування Бангкоком антидемпінгових заходів відносно української металургійної продукції. Про це повідомив Президент України Леонід Кучма на спільній із прем’єр-міністром Таїланду Таксіном Шинаватрою прес-конференції, яка відбулася після їхніх переговорів учора в Бангкоку. «Я хочу висловити щиру вдячність, що сьогодні досягнуто домовленості щодо скасування антидемпінгових заходів відносно української металургійної продукції», — сказав Л. Кучма. «Це той щирий жест уряду Таїланду, який справді надихає нас для ширшого та пліднішого співробітництва в майбутньому», — наголосив український Президент. У травні минулого року Таїланд запровадив 30-вiдсоткове антидемпінгове мито на імпорт гарячекатаного прокату з України.
Чекайте експертів
Найближчим часом Україну відвідає група експертів США з питань утилізації твердого ракетного палива українських міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) SS-24 на Павлоградському хімічному заводі (Дніпропетровська область). Як повідомили Інтерфакс-Україна в посольстві України у США, про це, зокрема, йшлося на українсько-американських консультаціях із питань зовнішньої політики та безпеки, які відбуваються 9 — 11 березня у Вашингтоні. Українську делегацію очолює перший заступник міністра закордонних справ України Володимир Єльченко, американську — другий заступник держсекретаря США Стівен Пайфер. Як зазначив В. Єльченко, під час зустрічі українська делегація висловила надію, що США повністю виконають свої зобов’язання і завершать роботу над цим проектом, якому нині немає альтернативи.
Керрі — попереду
Сенатор Джон Керрі з великою перевагою переміг на первинних виборах у чотирьох південних штатах, під час яких відбиралися делегати на з’їзд Демократичної партії, що має затвердити її офіційного кандидата на посаду президента США. Дж. Керрі набрав по 65% голосів демократів у Техасі та Луїзіані та по 77% у Міссісіпі та Флориді. У цих штатах на минулих президентських виборах переміг Джордж Буш, а Флорида, де губернатором його молодший брат Джеб, взагалі привела його в Білий дім після тривалих судових розглядів. Чергові успіхи кампанії Дж. Керрі, за повідомленнями американських ЗМІ, викликають зростаючу стурбованість табору президента Джорджа Буша, стривоженого підсумками останніх опитувань населення, що свідчать про перевагу демократа у випадку, якби вибори відбулися зараз.
Непотоплюваний Паксас
Президент Литви Роландас Паксас заявив, що у разі винесення йому імпічменту він знову балотуватиметься на посаду голови держави. Минулого понеділка парламент Литви розпочав стосовно президента процедуру імпічменту. Це спричинили матеріали спецслужб, згідно з якими президент та окремі особи з його адміністрації могли мати зв’язки з міжнародною злочинністю. Р. Паксас це заперечує. Відповідаючи в інтерв’ю газеті «Известия» на запитання, чи він знову балотуватиметься на посаду президента у разі звільнення, Р. Паксас заявив: «Так, і знову ним стану». Р. Паксас, у минулому професійний льотчик, сказав, що «слід не тільки вміти увійти у штопор або піке, а й уміти звідти і вийти». «Я завжди жартую — коли суперник вважає, що літак падає вниз і політичного опонента вже практично немає в живих — він ось-ось вріжеться в землю, виявляється, що це просто нормальна, майстерно виконана акробатична фігура — пілот, набравши швидкість, прямує вгору й уперед», — сказав президент.
Берлусконі образив торговця
До довгого списку скривджених ним людей прем’єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі додав ринкових торговців, повідомляє Бі-Бі-Сі. Під час радіопрограми, на яку ведучі запросили телефонувати слухачів, він відшив власника крамнички з міста Палермо на Сицилії, який назвав прем’єра колегою. «Ми не працюємо разом, — відповів Берлусконі, — отже, ми не колеги. Ваша робота корисна для економіки, а я не вуличний торговець, я керую країною». Ця заява — черговий удар по спробах італійського прем’єра представити себе як людину, близьку до народу. Берлусконі — відомий «майстер слова», який уславився образливими висловлюваннями. Так, свого часу він сказав, що член Європейського парламенту від Німеччини Мартін Шульц просто мріє зіграти роль охоронця в нацистському концтаборі. Не менш суперечливими були і заяви Берлусконі про «перевагу» західних демократій відносно ісламських країн, і досить співчутливе висловлювання на адресу італійського диктатора часів Другої світової Беніто Муссоліні, і згадка про «класних» італійських секретарок (маючи на увазі їхню зовнішність). Колишній прем’єр-міністр Італії Массімо д’Алема сказав якось, що Берлусконі має схильність до «глобальних провалів».
Індія та Пакистан зміцнюють зв’язки крикетом
Збірна Індії з крикету вирушила в п’ятитижневе турне Пакистаном, яке знаменує поновлення спортивних зв’язків двох країн після 15-літньої перерви. Спостерігачі розглядають візит як можливий знак потепління відносин між двома ядерними сусідами. Тисячі індійців купили квитки на матчі по Iнтернету і вирушають до Пакистану. Багато хто з них поїде туди вперше. Цього року Індія та Пакистан мають провести переговори щодо спірного статусу Кашміру. Пакистанська влада пообіцяла забезпечити безпеку на всіх п’яти одноденних та трьох тестових матчах (тест у крикеті — це матч між двома командами, який триває п’ять днів).
Нове грузинське лобі
До активної дискусії українських журналістів, політиків і вчених про причини й наслідки грузинської «оксамитової революції» долучилося столичне Агентство моделювання ситуацій (АМС). «Нове обличчя Грузії. Грузія як політичний та економічний партнер України: аналітико-прогностичне дослідження» — таку назву має репрезентована агентством брошура. Дослідження, за словами його авторів, — це спроба «пропіарити» Грузію та її нову владу серед українських політичних і ділових еліт. Як заявив на презентації проекту директор АМС Віталій Бала (однокурсник президента Грузії Михаїла Саакашвілі по Київському iнституту міжнародних відносин), «час ділити контакти з іншими державами на пріоритетні та другорядні минув». На його думку, важливим є співробітництво не тільки зі світовими центрами сили. Традиційні партнери Україна та Грузія, які ніколи не тиснули одна на одну, можуть успішно вирішувати стратегічні завдання: надаючи взаємну підтримку на шляху євроатлантичної інтеграції, розвиваючи спільні проекти в енергетичній сфері, разом контролюючи експлуатацію ресурсів Чорного моря. Агентство моделювання ситуацій має намір зробити свій внесок у розвиток співробітництва між Києвом та Тбілісі. Серед його планів — створення українсько-грузинського інтернет-порталу та журналу, присвяченого актуальним питанням економічних відносин, відкриття торгового дому «Україна — Грузія» за участю державних структур обох країн. Звісно, експерти Агентства моделювання ситуацій відзначають насторожене ставлення української влади до нового керівництва Грузії. Водночас вони звертають увагу і на той факт, що не тільки президент Саакашвілі, а й деякі члени нового грузинського уряду здобули вищу освіту в нашій країні, зокрема міністр оборони Гела Бежуашвілі. Отже, українське лобі у Грузії безумовно існує. Як повідомив Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Грігол Катамадзе, найближчим часом українсько-грузинське співробітництво має отримати новий стимул завдяки кільком візитам. Зокрема, наприкінці березня Київ відвідає міністр закордонних справ Грузії Тедо Джапарідзе, повiдомляє Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День».
Лукашенко може стати вічним президентом?
Голова Конституційного суду Білорусі Григорій Василевич не бачить перешкод для зміни конституційної норми, якою передбачено, що одна й та сама особа не може займати президентську посаду більше двох термінів. «Правове рішення може бути. Змінюється ця норма конституції, стають іншими вимоги, і все тоді вирішується. Не можна сказати, що з правового огляду це виключено», — сказав Василевич учора на прес- конференції, присвяченій 10-річчю прийняття конституції Білорусії. Водночас він наголосив, що зміна відповідної статті конституції можлива лише шляхом народного референдуму. «Народ голосує й може висловити своє інше ставлення. Але це питання більше політичного, ніж правового характеру. З правового погляду це питання вирішуване. А слід це робити чи ні — нехай визначають політики», — додав голова КС. Чинного главу республіки Олександра Лукашенка обрали президентом Білорусії вперше 10 липня 1994 року.