Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

17 грудня, 2003 - 00:00

Спори про бюджет Євросоюзу

Шість країн Європейського Союзу, які є донорами його казни, запропонували фактично заморозити цей бюджет на період 2007 — 2013 рр. Представники Австрії, Великої Британії, Німеччини, Нідерландів, Франції та Швеції направили листа голові Європейської Комісії Романо Проді. У ньому запропоновано обмежити бюджет ЄС 1% ВВП усього об’єднання. Це означає, що Союз зможе витрачати стільки ж коштів, скільки й зараз і після майбутнього прийому десяти нових країн, хоча з їхньою появою потреба у витратах істотно зросте. Романо Проді відреагував на цей демарш досить різко. Він зазначив, що за появи такого обмеження Союз «не зможе робити те, чого від нього очікують». Ініціатива «шести» виникла одразу після провалу саміту ЄС, на якому не вдалося домовитися про майбутню єдину Конституцію Союзу. Рішення було заблоковане Іспанією та Польщею. Можливі бюджетні обмеження в ЄС відчутно вдарять по інтересах насамперед цих двох країн.

У Грузії створюється нова опозиція

Опозиційний до нинішньої тимчасової влади Грузії політичний альянс створено вчора в результаті підписаної угоди про співробітництво Союзу традиціоналістів та Національно-демократичної партії, повідомляє ІТАР-ТАРС. Як заявив журналістам лідер створеного політичного об’єднання Акакій Асатіані, «ідея створення політичного центру правого спрямування стала особливо актуальною після приходу до влади лівоцентристських сил, очолюваних кандидатом у президенти Михаїлом Саакашвілі». За словами А. Асатіані, створений альянс є відкритим для інших партій, і зараз тривають переговори про входження до нього таких партій, як «Нові праві» та «Промисловість врятує Грузію». Акакій Асатіані та очолюваний ним Союз традиціоналістів під час «оксамитової революції» у Тбілісі активно підтримував її лідерів. Однак після рішення про висунення на президентських виборах кандидатури Михаїла Саакашвілі він зробив заяву про неприпустимість обрання останнього главою держави.

Нємцов готовий піти

На з’їзді Союзу правих сил 23 січня лідер партії Борис Нємцов наполягатиме на своїй відставці. «Усі співголови політради СПС — Анатолій Чубайс, Єгор Гайдар, Ірина Хакамада і я — направили на адресу з’їзду прохання про відставку. Я вважаю абсолютно правильним це рішення і відстоюватиму його на з’їзді», — заявив Нємцов на прес-конференції в центральному офісі Інтерфаксу у вівторок. «Це серйозно, і жодної гри тут немає», — сказав він, зазначивши, що лідери СПС не розраховують на те, що з’їзд не задовольнить їхнє прохання про відставку. Нємцов повідомив також, що на засіданні політради СПС було прийнято рішення про створення об’єднаної політради демократичних сил, передусім СПС та «Яблока». На думку Бориса Нємцова, демократичний рух у Росії зараз перебуває «у стані дефолту». «Виходів із дефолту може бути два: або смерть, або відродження. СПС зробить все, що від нас залежить, для відродження демократичного руху, для процесу об’єднання й реабілітації», — сказав він.

Жертви Хіросіми — проти музейної експозиції

Включення до експозиції національного авіаційного й космічного музею США літака, що скинув атомну бомбу на Хіросіму, викликало невдоволення вцілілих жертв цієї трагедії та ряду представників японської й американської громадськості, повідомляє «Франс-прес». Під час відкриття експозиції літака близько 50 осіб провели демонстрацію протесту. Двоє учасників акції протесту пожбурили в літак банку з червоною фарбою, що символізує пролиту кров невинних жертв бомбардування. Поліція заарештувала порушників порядку. Демонстранти згодні на те, щоб літак залишався в експозиції, але вимагають, щоб при ньому була пояснювальна табличка із зазначенням кількості жертв атомного бомбардування. До них приєдналися 25 тис. американців та японців, які підписали звернення до президента США Джорджа Буша з аналогічною вимогою. Літак Б-29-45-MO «Енола Гей» 6 серпня 1945 року скинув першу атомну бомбу на Хіросіму. У результаті безпосередньо вибуху і від наслідків радіаційного опромінювання загинуло 230 тис. японців. У експозиції розташованого неподалік від міжнародного аеропорту Вашингтона музею «Енола Гей» описано як «найпередовіший літак Другої світової війни».

Газета: 
Рубрика: