Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

19 листопада, 2003 - 00:00

«Тузлинське» розслідування

МЗС України учора вирішило звернутися до компетентних відомств із проханням інформувати про те, до яких наслідків для острова Коса Тузла може призвести будівництво російською стороною дамби в Керченській протоці. «Зараз проводиться експертна оцінка наслідків будівництва дамби», — сказав на брифінгу голова прес- служби МЗС України Маркіян Лубківський, відповідаючи на запитання журналістів. Коментуючи позицію України в ході переговорів з розмежування Азовсько-Керченської акваторії, М. Лубківський наголосив: «Наша позиція залишається незмінною. Ми готові до подальшого обміну думками, але наполягаємо, що приналежність Тузли незмінна — це українська територія». Він також зазначив, що Україна і Росія продовжують переговорний процес з цього питання, «незважаючи на радикальні заяви, які можуть звучати в цьому контексті».

«За» і «проти» Шеварднадзе


Учора у Тбілісі на площі перед будівлею парламенту розпочався мітинг жителів столиці та інших регіонів Грузії на підтримку чинної Конституції. На проспекті Руставелі, за оцінкою правоохоронних органів, зібралися понад 10 тисяч чоловік, повідомив Інтерфакс. Більша їх частина брала участь у форумі, що відбувся учора в Палаці спорту, організованому партією глави Аджарії (автономія у складі Грузії) Аслана Абашидзе — «Союз демократичного відродження». На форумі його організатори заявили, що «народ Грузії протиставить свою силу фашистам і екстремістам, які рвуться до влади». Один із організаторів форуму Цотне Бакурія сказав журналістам, що «лідер так званої опозиції Михайло Саакашвілі бажав зібрати народ на мітинг і народ прийшов, але Саакашвілі не місце серед народу Грузії». Однак телекомпанія «Руставі-2» повідомила, що учасників цього мітингу в Тбілісі «насильно мобілізувала влада на різних підприємствах Тбілісі». Лідер грузинської опозиції Михайло Саакашвілі заявив, що учасникам заходів, альтернативних акціям його прибічників, «немає місця» у Тбілісі, та закликав жителів столиці видворити їх із міста.

Пентагон змінює плани

Американське командування переглянуло плани ведення збройними силами США воєнних дій у різних регіонах. Серед них названо Корейський півострів, Близький Схід, Південно-Східну Азію, Європу, Африку й Латинську Америку. Газета «Вашингтон пост» повідомила вчора: Пентагон дійшов висновку, що «перемоги в цих конфліктах США можуть здобути швидше і меншою чисельністю бойових частин, ніж вважалося раніше». Посилаючись на розмови з чинами військового відомства, газета пише: «Зміни відображають прогрес у розробці високоточних боєприпасів, значно більший акцент на використання сил спеціального призначення та поліпшення координації між повітряними, наземними й морськими силами, що було перевірено у війнах в Афганістані та Іраку». У статті зазначено, що деталі нових воєнних планів, звісно, залишаються засекреченими. Проте «міністр оборони Дональд Рамсфельд вже згадував про переглянуті плани у своїх нещодавніх заявах, кажучи, що вони доводять, що Пентагон здатен мати справу з іншими конфліктами, у той час як США беруть масштабну участь в Іраку й Афганістані».

Мертвій Співдружності — мертву валюту?

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв виступає за створення у перспективі в рамках СНД валютного союзу. «Я просто впевнений, що це нагальна необхідність сьогодення. Якщо ми не будемо цим займатися, то саме й ризикуємо потрапити в зону впливу якоїсь чужої валюти», — сказав глава держави в інтерв’ю, опублікованому вчора в офіційній пресі, уточнивши, що під займенником «ми» він має на увазі практично усі держави СНД, включно з Казахстаном. Н. Назарбаєв нагадав, що, звертаючись десять років тому до народу Казахстану у зв’язку із запровадженням національної валюти — тенге, він говорив, що переконаний у доцільності створення єдиної грошової системи в рамках СНД, яка відповідала б економічним і політичним інтересам країн-учасниць. «Тоді я мав на увазі, насамперед, Росію та Казахстан», — уточнив він. Н. Назарбаєв наголосив, що нині в рамках Євразійського економічного співтовариства (до ЄврАзЕС входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан) укладено угоду про перехід з 2007 року на єдину валюту. Аналогічне завдання про створення валютного союзу вирішується також у рамках угоди про Єдиний економічний простір, який мають намір створити Білорусь, Казахстан, Росія та Україна.

Оточений Лондон — для Буша

Державний візит президента США Джорджа Буша до Великої Британії, судячи з усього, відбудеться з великим шумом. Поліція розгорнула чи не наймасштабнішу в історії Лондона операцію з охорони американського лідера від можливих терористів. Невдоволені війною в Іраку спрямовують свої докори не тільки Бушу, а й власному прем’єровi Блеру. Поліція вже розробила план оточення вулиць, щоб тримати протестуючих подалі від гостя. Але на британського прем’єр-міністра масові прояви невдоволення не впливають: Тоні Блер наполягає на своїй позиції та повторює, що тільки в міцному союзі зі США можна протистояти найбільшій загрозі XXI століття — тероризму. Прем’єр хоче, щоб, відклавши убік розбіжності стосовно війни, всі сконцентрувалися на відновленні Іраку, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Газета: 
Рубрика: